İPUÇLARIM

Zeytinyağı Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Zeytinyağı Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Zeytinyağı hiçbir kimyasal işlemden geçmez çünkü zeytinyağı direk olarak zeytin ağacının meyvesi olan zeytinin sıkılmasından elde edilir. Zeytinyağı sıvı olarak tüketilen sarımtırak ve yeşilimsi renge sahip olan sıvı bir yağdır. Zeytinyağı mısırözü, pamuk çekirdeği, soya ya da ayçiçeği yağı gibi yağlardan farklı olarak doğal bir şekilde üretilen yağ olma özelliğine sahiptir.

Zeytinyağı aslında zeytin ağacının meyvesinin etli olan kısımlarının meyve çekirdeği ile birlikte sıkılması sonucu elde edilen bir meyve suyudur. Zeytinyağı ezilmek sureti ile dışarı çıkartılır ve aynı bildiğiniz portakal ya da vişne suyu gibi hem çiğ hem de saftır. Zeytinyağı diğer yağlardan daha değerlidir çünkü doğal bir yağdır ve doğal yollar ile elde edilir, hem rengi, hem kokusu hem de hazımda sağaldığı kolaylık ile diğer yağlara fark atmaktadır.

Zeytinyağı Nasıl Saklanır?

Işık, sıcaklık, hava ve zaman gibi etmenlerden zeytinyağı etkilenmektedir. Zeytinyağını saklamanın en ideal yolu nem olmayan, oda sıcaklığında, ağzı sıkı bir şekilde kapalı olarak, teneke, seramik ya da cam kutularda saklanmalıdır.

Oda ya da bulunduğu yani saklandığı ortam sıcaklığı 14 derece civarında olmalıdır. Zeytinyağı metal ya da plastik kaplara saklanmamalıdır. Ayrıca zeytinyağı buzdolabında da saklanmamalıdır.

Zeytinyağı saklarken diğer önemli bir husus ise çevredeki diğer yemek ya da farklı kokuların zeytinyağının içine sinmemesi için ağzının tamamen çok sıkı bir şekilde kapalı olmasıdır.

Eğer zeytinyağını uzun süre saklamak istiyorsanız tavsiye edilen saklama kaplarından bir tanesinde ağzını iyi ve sıkı bir şekilde kapatıp en az 2 yıl boyunca saklayabilirsiniz. Fakat ağzı açılan bir zeytinyağı şişesi en fazla 2 ay içerisinde mutlaka tüketilmelidir.

Sizce Zeytinyağı Nasıl Saklanır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.