Zeytinyağı lekesi ne ile çıkar? Zeytinyağı lekesi çıkarma ipuçları

Bu makalede; zeytinyağı lekesi nasıl çıkar, kıyafetlerdeki zeytinyağı yağ lekeleri nasıl çıkar, zeytinyağı lekesi pantolondan nasıl çıkar, giysideki zeytinyağı lekesi nasıl çıkar, halıdaki zeytinyağı lekesi nasıl çıkar, koltuktaki zeytinyağı lekesi nasıl çıkar vs. tarzındaki çözüm üreten bilgilere konun devamında ulaşabilirsiniz.

Zeytin Yağ Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Günlük hayatımızda evde, okulda, restoranda yemek hazırlarken veya yerken küçük kazalarla karşılaşabiliriz. Bunlardan birisi de üzerinize bulaşan yağ lekesi. Kıyafetlere bulaşan yağ lekesinden nasıl kurtulabiliriz sorusunun birçok cevabı vardır. Ne kadar çeşit kumaş o kadar farklı cevap.

Normal halıdan zeytinyağı lekesini çıkarma;

Halının üzerindeki zeytinyağı lekesinin üzerine bol miktarda karbonat dökünüz. Lekeli kısma karbonatı iyice yedirene kadar ovun. Ovma işleminin ardın halıyı kurutmaya bırakın, kuruduktan sonra lekeli bölgeyi güzelce fırçalayın.

Yün halılardan zeytinyağı lekesini çıkarma

Kumaşların yanı sıra halılara bulaşan zeytinyağı lekesi için de yine benzinli veya tinerli bir bezle halının lekeli bölgesini silin. Sonra da başka bir bezle iyice ovun. Ovduğunuzu bezin kuru ve temiz olmasına özen gösterin. Leke halınızdan kolayca çıkacaktır.

Yünlü kumaş ve ipek kumaşlardan zeytinyağı lekesini çıkarma

Yün ve ipek kumaşların üzerine tuz, talk pudrası veya çöven otu tozu serpiştirin. Bu tarz maddeler yağ lekelerini emecektir. Emilen zeytinyağı lekelerini güzelce ovarak siliniz, benzin ve tinerli bir bez ile yeniden siliniz, sonra kumasın altına ve üstüne kağıt havlu veya peçete koyarak ütüleyiniz.

Kadife kumaşlardan zeytinyağı lekesi çıkarma

Kadife kumaştaki zeytinyağı lekesini kumasın ters tarafına, benzin veya tinere bandırılmış bir bez ile fazla bastırmadan tampon yaparmış gibi siliniz. Leke çıktıktan sonra nemli bir bez üzerine koyarak bol buhar ile ütüleyiniz.

Pamuklu kumaşlardan zeytinyağı lekesi temizleme

Yağ lekesinin olduğu bölgeyi sakın ıslatmayın. Bu hiç bir şekilde yağı temizlemez. Çünkü yağ hidrofobik yani suyu sevmeyen, suyla etkileşime girmeyen bir maddedir. Öncelikle kuru sabunu lekeli bölgeye iyice sürün sonra da yıkayın. Lekeden eser kalmayacaktır.

Döşemelik kumaşlardan zeytinyağı lekesini çıkarma

Koltuk döşemelerindeki lekelerden kurtulmak için üzerini bolca talk pudrası ve çöven otu tozu dökün. Bir saate yakin o şekilde beklemeye bırakın, beklendikten sonra kuması iyice fırçalayın. Fırçalama işlemin ardindan, Saten döşemelik kumaşlar için amonyaklı bir pamuk parçası ile fazla kuvvet vermeden (bastırmadan) tampon yaparmış gibi siliniz.

Diğer döşemelik kumaşlar için gene yukarıdaki silme yöntemini kullana bilirsiniz lakin bu sefer amonyak yerine tiner kullanacaksınız.

Bu konumuzda zeytinyağlı yemeklere lezzetini artıma yollarını anlattık bir göz atmanızı tavsiye ederim.

One Response

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.