İPUÇLARIM

Yumurta Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Yumurta Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Yumurta alacağınız zaman raftan öylece almayın ve mutlaka son tüketim tarihini kontrol edin. Aldığınız yumurtaları kutusundan hiç çıkartmadan buzdolabının alt veya orta raflarında saklayın.

Aldığınız yumurtaları alt ya da orta rafta ve kendi kutusunun içerisinde buzdolabında saklarsanız 3 hafta boyunca saklayabilirsiniz.

Eğer yumurtayı pişirdiyseniz ama arttıysa ya da yemek istemiyorsanız yumurtanın kabuğunu hiç soymadan 7 gün saklayabilirsiniz. Eğer yumurtayı soyduysanız yumurtanın akını 4 gün boyunca ve yumurtanın sarısını da sıkıca bir kapattığınız temiz bir kap içerisinde 2 gün boyunca saklayabilirsiniz.

Yumurtanın Tazeliği Nasıl Anlaşılır?

Taze yumurta yemek istiyorsanız ilk önce yumurtayı sallayın ve eğer yumurtayı salladığınızda hiçbir ses duymazsanız hiç bir sorun yoktur. Fakat yumurtayı salladığınızda ses gelir ise yumurta bozulmaya başlamış demektir.

Yumurtanın taze olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu ise yumurtayı tuzlu suyun içine batırmaktır. Eğer yumurta suyun dibine çöker ise yumurta da bozulma yoktur ama bayatlamış ise yumurta suya konulduğunda önce suyun ortasında kalır ve daha sonra suyun dibine doğru çöker.

Eğer evde elektrik kesilirse ve buzdolabında olan gıdaların kurtulmasını istiyorsanız kesinlikle buzdolabının kapaklarını elektrik kesildikten sonra açmayın.

Elektrik kesildikten sonra buzdolabının kapaklarını hiç açmaz ve kapalı tutarsanız yiyecekler en az 4 saat boyunca soğuk kalırlar. Bunun dışında buzlukta bekleyen yiyecekler çok fazla ise 2 gün boyunca ve az ise 1 gün boyunca donuk bir şekilde kalırlar. Eğer buzluğun içindeki buzlar tamamen çözülmüş ise yiyecekler hemen tüketilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.