Garsonluk Yapmanın Püf Noktaları

Garsonluk Yapmanın Püf Noktaları

Restoranda gözleriniz garsonu arıyor ama bir türlü bulamıyorsunuz ya da siparişiniz geldikten sonra ilave baharatın gelmesi yemeğin bitmesine denk geliyor! Bizim ülkemizde gittiğiniz herhangi bir restoranda karşılaşacağınız klasik bir sahne bu… Amerika’da yaşananlar ise çok farklı.

Orada garsonlar müşterilerin dikkatini çekebilmek ve siparişlerini alabilmek için kırk takla atıyor. Üstelik garsonlar müşterileri anlayabilmek ve onlara en iyi şekilde serviste bulunabilmek için işin püf noktalarını bilmek gerekiyor.
Masada duran kapalı menü, koyu bir sohbete dalmış, içeceklerini içen bir grup insan… İşte dışarıdan bakınca çok keyifli gözüken ama aslında bir garsonun kabusu haline gelmiş bir sahne. Kafalarını bile kaldırıp bakmıyorlar, üç saniyeden fazla önlerinde dikilmek sonsuz bir zamanmış gibi hissettiriyor.’

Böyle zamanlarda Martin’in uyguladığı tekniğin adı ‘masanın üstündeki el’. Garsonun herhangi bir mazeretle elini masaya koyması grubun dikkatini eline çekiyor ve sohbetin kibarca bölünmesini sağlıyor. Birkaç dakika içinde müşteri siparişini verip konuşmasına geri dönüyor.

Dört veya daha fazla kişilik gruplarda toplam misafir memnuniyetini sağlamak için.

Önemli olan gruptakilerin birbiriyle olan dinamiğini okuyabilmek. Göz teması ve vücut dili ile gruptakilerin cana yakın mı yoksa tatsız bir iş yemeği için bir araya gelmiş kişilerden mi oluştuğunu anlayıp servis önceliği, servis hızı, satış teknikleri değiştirilmesi gerekebilir.garson-1

İyi bir servis mi yoksa yemeğin lezzeti mi?

İyi servis lezzetli yemekler kadar önemli, bu önemi de servis yapan kişinin kabiliyeti ile belirgin olmakta. Sanatçıların repertuvarı nasıl çok olması gerekiyor ise garson içinde servis teknikleri repertuvarı geniş olmalı.
En iyi garson masadaki müşteriyi gözlemleyip nasıl bir servis yapması gerektiğini bilen garsondur.
Çocuklu ailelere muhakkak özel servis teknikleriniz olmalı. Yapacağınız her dokunuş çocuğun ailesinden önce düşünüp teklif edilmeli. (hijyen, çocuğun alerjeni olup olmadığı, porsiyonların küçük lokmalar haline getirilmesi veya hazırlatılması, cocuğun güvenliği gibi)

ilk defa gelen müşterilere muhakkak,

  • Tuvaleti işaret etmek yerine oraya kadar eşlik edilmesi
    giriş çıkışlarda eşlik edilmesi.
  • Menü bilgisinin detaylı verilmesi.
  • Misafiri baymadan işletme hakkında kısa küçük bilgilerin verilmesi.

Nasıl garson olabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulayınız.

1. Komi olarak işe başlayın,

Bir garson olmak için, restoranlarda öncelikle komi olarak işe başlayın. Böylece mesleği öğrenebilir, garsonluk hayatınızda sizi nelerin beklediğini öğrenebilirsiniz. Garsonluk sırasında bol bol yorulacağınız için, komilik size bu duruma alışmanız için fırsat verecektir. Aynı zamanda, komi olmak, garsonluk sırasında müşteriler ile nasıl iletişim kuracağınızı öğrenmeniz için iyi bir fırsat olacaktır.

2. Dayanıklılığınızı artırın

Spor yapmanız, vücudunuzun dayanıklılığınızı artıracaktır. Bunun sonucunda, sürekli olarak ayakta kaldığınız zaman daha az yorulacak, daha rahat çalışacaksınız. Spor yapmanız hem garsonluk hayatınızda size yardımcı olabileceği gibi, hem de sağlıklı bir insan olmanızı sağlayacaktır.

3. Hitabet öğrenin

Garsonluk hayatınızda insanlarla çokca iletişim kurmanız gerekecektir. Bu iletişimler sırasında, onlara nasıl davranacağınızı öğrenmeniz mutlaka gereklidir. İnsanlarla düzgün bir biçimde hitap etmeniz, onlara karşı saygılı ve doğru davranmanız garsonluk hayatının en önemli gerekliliğidir. Eğer garsonluk kariyerinizde yükselmek istiyorsanız, mutlaka sağlam ve doğru bir hitabete sahip olmanız gereklidir. Eğer dilerseniz, hitabet kurslarına katılabilirsiniz.

Kaynak: http://www.gastromarket.com.tr/akademi/bilgi-bankasi/iyi-bir-garsonlugun-puf-noktalari.html

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder