Mutfak Temizleme Ve Kötü Kokuları Giderme İpuçları

Mutfak Temizleme Ve Kötü Kokuları Giderme İpuçları

Mutfak temizleme ipuçlarının en başında kötü kokulardan kurtulmak gelir. Bunun için bulaşık yıkarken sirkeli su kullanmayı deneyebilirsiniz. Başka bir değişle bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra durulama suyuna biraz sirke eklemeniz gerekiyor.

Yoğun soğan veya sirke kokusundan rahatsız olduysanız, bulaşıklarınızı yıkadıktan sonra ılık ve tuzlu su ile bir defa daha ovalayın. Durulama işlemini de sirkeli su ile yapın.

Mutfak temizleme dendiğinde sadece mutfak tek düşünülmemelidir. Mutfakta olan ya da günlük yaşamımızda olan termos gibi malzemelerde düşünülmelidir. Bu yüzden termosun içerisinde olan kötü kokular için termosun içine 2 ya da 3 yemek kaşığı kadar pirinç koyun. Sonrasında az bir miktar su ilave ettikten sonra termosun ağzını kapatın ve 1 dakika boyunca termosunuzu çalkalayın.

Daha sonra termosu sirkeli su yardımı ile iyice durulayın. Ölçek isterseniz 200 mili litre kadar suya sadece 1 çay kaşığı kadar sirkeyi ölçü olarak alabilirsiniz. Eğer termosu sürekli kullanmıyorsanız içerisine birkaç tane defneyaprağı ya da tuz koyun ve kapağını kapayın. Bu sayede termosu kullanmadığınız zaman içerisinde kötü kokular oluşmayacaktır.

Koku olan plastik kaplarınızı sadece karbonatlı su ile iyice yıkayın. Sonrasında içini sirkeli su ile doldurup bu şekilde 2 saat kadar bekletin.

Cam şişenizden kötü kokular geliyor ise şişenizin içerisine çok az miktarda kurumuş hardal koyun ve su yardımı ile iyice çalkalayın. Daha sonra sirkeli su yardımı ile iyice durulayın. Aynı şekilde kapakları da yıkamayı unutmayın.

Mutfak Lavabosu Kokuları

Mutfak lavabosundan gelen kötü kokuları önlemek için sirkeli su ya da limon ile hem musluğu hem de lavabonuzu temizleyin. Kötü kokuların önüne geçmek için lavabonuzda kesinlikle yemek artıkları bırakmayın. Lavabonuzu kireçten korumak için lavabonuzu sürekli kuru tutun.

Mutfak Gereçleri Temizliği

Süt ya da yumurta ya da hamur kalıntısı olan bulaşıklarınızı ilk önce soğuk su ile yıkamanız lazım. Aksi halde temizlemeniz çok zor olacaktır.

Kesme tahtanızın üstünü mutlaka sert türden bir sünger ayrdımı ile temizleyin. Ayrıca kesme tahtanızı en az haftada 1 defa sirke ve tuz ile temizleyin. Bu sayede kesme tahtanızı tüm bakterilerden arındırabileceksiniz.

Mutfak Temizleme

Farklı gıdalar için aynı kesme tahtasını kullanmayın. Yani hem eti hem de balığı ayrıca birde sebze ve meyveleri tek bir tahtada kesmeyin.

Ekmek saklamak için kullandığınız kabı mutlaka haftada 1 defa sirkeli su yardımı ile temizleyin. Bu sayede hem hijyeni hem de kabın içinde kötü kokuların oluşmamasını sağlayacaksınız.

Plastik türdeki kapların temizliğinde eskimiş olan diş fırçanızı kullanabilirsiniz. Bu sayede süngerin ulaşamayacağı çıkıntılara da ulaşabilirsiniz.

Muşamba örtülerinizi su ve süt karışımı ile yıkayabilirsiniz. Ölçek olarak 1 litre kadar suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar süt ilave etmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede muşamba örtüleriniz çok daha parlak görünecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder