Yoğurt Nasıl Mayalanır Püf Noktaları

Yoğurt Nasıl Mayalanır Püf Noktaları

Günümüz de yediğimiz çoğu yiyecekte tahmin bile edilemeyecek kadar katkı maddesi bulunuyor. Sırf bu yüzden birçok hastalık çoğalmak ile birlikte öldürücü niteliğini yükseltti. Örneğin kişi başı kanser olma olasılığı o kadar yükseldi ki neredeyse dünyada ki insanların yarısı kanser olmaya aday. Bu durumun birçok sebebi var elbette ancak en büyük sebeplerinden biri beslenilen yiyecekler. En basit olarak bir yoğurtta bile o kadar çok katkı maddesi var ki aslın da sağlıklı olması gereken hatta ve hatta sağlıklı sanarak yediğimiz o hazır yoğurtlar sağlıksız. Yani yemenin faydası olmadığı gibi zararı da oldukça yüksek.

Peki bu durma kim dur diyecek? Ya da nasıl sağlıklı beslenilecek? Bu duruma dur demek kesinlikle mümkün değil ancak bu durumdan rahatsız olan kişilerin yapabileceği bir çözüm var. Ev de yapılabilen yiyecekleri ev de doğal olarak hazırlamak bu zararlı yiyeceklerden biraz olsun korunmaya yardımcı olur. Örneğin; yoğurdunuzu ev de kendiniz mayalaya bilirsiniz, salçanızı yazdan hazırlayabilirsiniz ya da reçelinizi, zeytininizi ev de kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bu kesinlikle zor bir şey değil yapmayı bildikten sonra hepsini kendiniz kolayca ev de doğal olarak hazırlayabilirsiniz.

Bir örnek olarak yoğurt nasıl mayalanır? sorusuna cevap verebiliriz. Öncelikle yoğurt mayalamak için 1 litre organik süt, 1 yemek kaşığı süzme yoğurt, 1 tatlı kaşığı şeker, çok az miktarda birkaç damla sirke malzemelerini hazırlayalım. Ardından ilk olarak bir litre organik süt derin bir tencereye alınır ve tencerenin ağzı kapatılmadan süt kaynatılır. Süt kaynamaya başladıktan sonra orta ateşte 10-15 dakika daha kaynatılmaya devam edilir. Daha sonra ocak kapatılır ve sütün birazcık ılınması beklenir. Süt fazla ılınmamalı. Bir kâsenin içerisine maya olarak kullanılacak olan bir kaşık süzme yoğurt konur ve üzerine şeker ve tuz eklenir ardından iyice karıştırılır. Daha sonra tencerede ki sütten bir miktar kâseye alınır ve karıştırılmaya devam edilir. Ardından karıştırılmış olan yoğurt mayası süte eklenir ve her yere eşit miktarda dağılana kadar iyice süt karıştırılır.

Ardından tencerenin kenarı bir bez ile iyice sarılır ve sonra tencerenin üstü fazla olan nemin dışarı çıkması için tel süzgeç ile kapatılır. Onun da üzerine temiz bir bez örtülür. Yaklaşık olarak 4 saat sonra tencerenin üstü açılarak yoğurt kontrol edilir herhangi bir sorun yoksa tekrar tencerenin üstü aynı şekil de kapatılarak buz dolabına kaldırılır ve bir gün dinlendirilir. Yaz aylarında mayalamış olduğunuz yoğurdu sıcak hava şartlarından dolayı fazla sarmaya gerek yok ancak kış ayların da bu durumun aksi söz konusu yani kışın tencerenin etrafı ve üzeri daha fazla sarılmalıdır. Buz dolabın da bir gün dinlenen yoğurdu ertesi gün afiyet ile yiyebilirsiniz.

Artık evde kendiniz kolayca sağlıklı bir şekil de yoğurt mayalaya bilirsiniz. Ancak unutmamalıyız ki yoğurt mayalamanın da çeşitli püf noktaları vardır. Bunlara uyulmadığı takdir de mayalanan yoğurt ekşiyebilir, sünebilir ya da tutmayabilir. Ev de doğal yoğurt mayalamanın püf noktalarını şu şekil de sıralayabiliriz;

Yoğurt mayalamanın püf noktaları

  1. Ev de kendiniz doğal bir yoğurt mayalar iken kullanacağınız süte çok dikkat etmelisiniz. Eğer ki yoğurt mayalamak için kullanılacak olan süt yağlı bir süt olursa evde mayalanan yoğurt daha iyi tutar.
  2. Eğer ki sert yoğurt yemekten hoşlanıyor iseniz unutulmamalıdır ki koyun, keçi gibi küçük baş hayvanların sütünden mayalanan yoğurt daha sert olur.
  3. Paket (hazır) sütler ile mayalanan yoğurdun tutmama olasılığı yüksektir. Bu neden ile yoğurt mayalar iken doğal süt kullanmaya özen gösterilmelidir.
  4. Sütünden yoğurt mayalayacak olduğunuz ineğe antibiyotik verilmiş ise o sütten 10-12 gün kadar yoğurt mayalanmamalıdır. Aksi takdirde mayalanan yoğurt süner ve yenilmez bir hal alır.
  5. Tam anlamı ile organik ve sağlıklı bir yoğurt elde etmek için yoğurt mayalamak için kullanılacak olan bir kaşık miktarında ki yoğurdun doğal yoğurt olmasına özen gösterilmelidir.
  6. Sütü mayalar iken kullanılan maya yoğurdunun içine katılan şeker mayalanma vaktini hızlandırır. Katılan tuz da ekşimeyi geciktirir.
  7. Hazırlayacak olduğunuz yoğurdu akşam üstü hazırlar iseniz Yoğurdunuzu bir gece dinlendirir ertesi gün rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Evde Yoğurt Nasıl Yapılır?

Yoğurt aslında bildiğimiz sütün mayalanması ile elde edilir. Mayalanma yani diğer adı ile fermantasyon uygulaması bilinen en eski besin saklama yöntemlerinden biridir. Mayalanma birçok besinin üretiminde kullanılabildiği gibi doğal bir şekilde de olabilir.

Mayalanma olayını mikroorganizmalar gerçekleştirir ve maya, küf ve bakteri sırası ile gruplanmış olan mikroplar aslında insanların düşmanı oldukları gibi dostudurlar da. Bahsettiğimiz dost bakteriler ise bifido bakterileri, laktik asit ve bazı çeşitteki streptotok türleridir.

Bahsettiğimiz bu bakteriler sütte bulunan şekeri aside dönüştürüp ekşitir. Asitli olan bir ortamda süt hem katılaşır hem de düşman bakteriler çoğalamaz.

Süt mayalandırma tekniği çok eski çağlardan beri uygulanan bir tekniktir ve zamanımızda artık toplumların damak tatlarına göre değişik tat ve aromalar ile üretilmektedir.

Yoğurt sütün yaklaşık olarak 40 ila 45 derece arası mayalandırılması ile ilde edilmektedir. Yoğurt yapılmasının altında yatan asıl amaç sütün çabuk bozulmasının engellenip, sütün ömrünün uzatılmasına daha fazla yardımcı olmaktır. Sütten farklı bir lezzet olarak üretilen yoğurtun besin değeri süt ile aynıdır.

1

Evde Yoğurt Yapımı

Yoğurt yapmak istediğiniz sütün kilosunu belirleyin ve sütü yoğurt yapma işlemine almadan önce bir güzel kaynatın. Daha sonra sütü tekrar kaynamaya koyun ve ısısını 40 ila 45 dereceye ayarlayın. Sütün kaynama ısısı yaklaşık olarak 45 dereceye ulaştığında içerisine 1 yemek kaşığı kadar yoğurt ekleyin ve iyice karıştırın.

Daha sonra tencereyi ocaktan alın ve kalın temiz bir örtü ile iyice sarın. Temiz ve kalın bir örtü ile sardığınız tencereyi yaklaşık olarak 3 saat kadar oda sıcaklığında bekletin. 3 saat sonra tencereyi alın ve buzdolabına koyun ve iyice soğutun.

Eğer evde termometreniz yok ise serçe parmağınızı alın ve dış tarafını süte batırın. Parmağınız hafif bir şekilde yandı ise sütünüz mayalanmaya hazır demektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder