Tığ İle Yün İplikten Kalp Motifi Nasıl Çıkartılır? (Resimli Anlatım)

Bu çalışmamızda yün iplik ve tığ yardımı ile kalp şeklindeki motifleri nasıl çıkartacağımızı öğreneceğiz. Kalp şeklinde olan motifler yapabileceklerimizin sınırı yok çünkü bu motifleri havlu ya da battaniye veya şal uçlarına kullanabileceğimiz gibi bu kalp motifleri ile birçok farklı0 takı modeli dahi çıkartabiliriz.

Tığ İle Yün İplikten Kalp Motifi Çıkartmak

Bu noktada ipin renginin her hangi bir sınırı yok istediğiniz ip renklerinde ve istediğiniz tığ kalınlığında kalp motiflerini ihtiyacınıza uygun bir şekilde çıkartabilirsiniz. Fakat biz tığ olarak 5,5 mili metrelik bir tığı tercih ediyoruz.

Kalp motifimizi çıkarmaya başlamadan önce ilk olarak her zaman ki gibi motifler çıkartırken uyguladığımız ipi 2 parmağa dolama ve sol el yüzün parmağı ile ipi tutma tekniğini uygulayabileceğimiz şekilde ipimizi sarıyoruz.

Eğer bu tekniğe aşina değilseniz (Tığ İle Sihirli Yüzük Nasıl Yapılır?) İsimli makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz. Tığ İle Sihirli Yüzük Nasıl Yapılır? İsimli makalemizde adım adım bu tekniği sizlerle paylaştık.

Tig İle Kalp Motifi 2İlk adım olarak tığınızı alın ve iki ipliğin altından kancası size bakacak şekilde geçirin.

Tig İle Kalp Motifi 3Daha sonra tığınızın kancası ile arka taraftaki ipi ön taraftaki ipin üstüne çekin.

Tig İle Kalp Motifi 4Sol yüzük parmağınızdaki ipten tığınızı geçirin.

Tig İle Kalp Motifi 5Tığınız ile birlikte ipi sol ipi işaret ve orta parmağınızda bulunan iplerin ortasından çekin.

Tig İle Kalp Motifi 6Şimdi sevgili hanımlar sol yüzük parmağınızdaki ipten kurtulun ama bu sırada ana örgünüzü tutmayı ihmal etmeyin. Sol ipten nasıl kurtulacağınız Tığ İle Sihirli Yüzük Nasıl Yapılır? Adlı çalışmamızda detaylı bir şekilde anlatıldı.

Tig İle Kalp Motifi 7Sol elinizde bulunan ipten tığınızı geçirin ve tığınıza ip atın.

Tig İle Kalp Motifi 8Tığınıza attığınız ipi sol işaret ve orta parmaklarınızdaki halkanın tam ortasından geçirin. (iki ipinde altından)

Tig İle Kalp Motifi 9Ve tekrar tığınıza ip atın.

Tig İle Kalp Motifi 10Şu anda tığınızda 3 adet halka olması lazım.

Tig İle Kalp Motifi 11Sol parmağınızdaki ipten tığınızı geçirin ve tığınızdaki 2 halkanın içerisinden ipi çekin.

Tig İle Kalp Motifi 12Şimdi aynı işlemi tekrarlayıp bu sefer tığınızda kalan son ipten tığınıza sol elinizdeki ipi atın. (Şu anda çift kroşe yapmış bulunuyorsunuz.)

Tig İle Kalp Motifi 13Bundan sonra 3’lü kroşe yapmak için sol işaret parmağınızdaki ipten tığınıza 2 ip atıyorsunuz.

Tig İle Kalp Motifi 14Ve sol elinizdeki büyük halkadan tığınızı geçiriyorsunuz.

Tig İle Kalp Motifi 15Tığınızda şu anda 4 adet ip yani zincirlik kroşelik ip olması gerekiyor.

Tig İle Kalp Motifi 16Tığınız ile sol taraftaki ipten bir ip çekin ve tığınızdaki 4 ipten ikisini alarak tığınızdan geçirin.

Tig İle Kalp Motifi 17Aynı işlemi tekrarladığınızda şu anda tığınızda 1 adet zincirlik ip kalmış olması gerekiyor. Aynı işlemleri tekrarlayamaya devam ederek halkanın ortasında 1 tur daha örmeyi sürdürün. (Örgü sırasında kısa kuyruğa dikkat edin)

Tig İle Kalp Motifi 18Şu anda kalp motifinizin ir tarafı tamamlanmış durumda olmalı. Bir taraf tamamlandıktan sonra sıra şimdi ikinci aşamada.

Tig İle Kalp Motifi 19Kalp motifi altındaki keskin noktayı yaratabilmek için yan tarafı örmeyi bitirdiğinizde tığınız ile 2 tane zincir atın.

İki zincir attıktan sonra 4 tane çift kroşe yukarıda anlattığımız gibi atmaya devam edin. Daha sonra 5 defa 3’lü kroşe atın.

20Halkanın sonuca geldiğinizde sadece 1 tane çift kroşe atın.

Tig İle Kalp Motifi 21Son tekli kroşenizden sonra tığınızı halkanın altından geçirin,

Tig İle Kalp Motifi 22Sol taraftan tığınıza ip atın.

Tig İle Kalp Motifi 23Şimdi tığınızın ön tarafındaki halkayı arkaya doğru çekin ve tığınızda tek halka kalmasını sağlayın.

Tig İle Kalp Motifi 24elinizdeki görüntünün bu şekilde olması gerekmekte.

Tig İle Kalp Motifi 25örgünüzün sonunda arka taraftaki kısa kuyruğu sıkıca dışarıya doğru çekin.

Tig İle Kalp Motifi 26Kuyruğu sıkı bir şekilde çektikten sonra sıra tığınızı ipten çıkartıp ipi uzun kısmını bir makas ile kesmeye geldi.

Tig İle Kalp Motifi 27Makasla ipi kestikten sonra iplerden bir tanesini yukarı doğru çekin bu sayede doğal bir düğüm atmış olacaksınız. İpi sıkıca çekmeniz düğümün sağlam atılması açısından çok önemli.

Tig İle Kalp Motifi 28Düğümlemiş olduğunuz kalp motifinize şimdi rahat bir şekilde düzeltebilmek için sağ ve sol taraflarından çekin.

Daha sonra yine Tığ İle Sihirli Yüzük Nasıl Yapılır? İsimli makalemizde gösterdiğimiz gibi ipleri bir yorgan iğnesi yardımı ile isterseniz motifinizin arka tarafına gömebilir ya da direk bir taraflı bir şekilde motifinizin arka tarafına dikiş atabilirsiniz. (Alttaki İngilizce videoda hem kroşe hem de örgü arkası dikiş de yer almaktadır.)

İngilizce Video İle Anlatım

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.