Tığ İle Parmaksız Yün Eldiven Nasıl Yapılır?

İster yaz olsun ister kış parmaksız eldivenin modası kesinlikle geçmiyor. Ama bu çalışmamızda yün iplik ile yapılan eldiveni hatta kavisli eldiven yapımını çalışacağız. Elbette eğer isterseniz yün iplik terine baharlık iplikler hatta yazlık iplikler kullanarak istediğiniz iklim şartına uygun parmaksız eldiveni yapabilirsiniz.

Daha önceki çalışmalarımızda çift kroşenin nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde anlatmıştık bu yüzden bu çalışmamızda kroşe atma adımlarını anlatmayacağız. Çift kroşe nasıl yapılır öğrenmek istiyorsanız Yün İplikten Tığ İle Çiçek Motifi Nasıl Çıkartılır? isimli makalemizi incelemenizi öneririz.

Tığ İle Parmaksız Yün Eldiven Yapımı

Bu modelimizde istediğiniz yün ipi ve istediğiniz tığı kullanabilirsiniz. Parmaksız eldiveninizi istediğiniz renkte yapabilirsiniz.

Parmaksiz eldiven yapimi 2Fakat önemli olan örgünüzün kare olmasına dikkat etmeniz gerektiğidir. Kare yapacağımız parmaksız eldivenimiz 17.5 x 17.5 santimetre uzunluğunda ve kare olacak.

Parmaksiz eldiven yapimi 3Eğer isterseniz elbette el ölçünüzü alıp daha kısa ya da daha uzun yapabilirsiniz.

Parmaksiz eldiven yapimi 4Parmaksız eldiveni çocuklar için yapmak istiyorsanız bu sefer ölçüyü ellerinizin üst kısmından alarak eldiveni boyutlandırabilirsiniz.

Parmaksiz eldiven yapimi 5Başlangıç olarak tığınıza 27 adet zincir çekin.

Parmaksiz eldiven yapimi 6Zincirlerinizi 27 âdete tamamladıktan sonra tığınıza tek ip atın.

Parmaksiz eldiven yapimi 7Sonra sol başparmağınız yardımı ile sondaki 3. Zinciri yakalayın.

Parmaksiz eldiven yapimi 8Şimdi yakaladığınız 3. Zincirden çift kroşe tığınız ile zincirinizi örün. (Daha önceki çalışmalarımızda kroşe nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlattık.)

Parmaksiz eldiven yapimi 9Aynı şekilde çift kroşenizi tüm zincir boyunca devam ettirin.

Parmaksiz eldiven yapimi 10Zincir sonunda el işinizin görünüşü bu şekilde olmalıdır. Eğer çocuklar için parmaksız eldiven yapıyorsanız kalın tığ değil ince tığ kullanmayı unutmayın.

Parmaksiz eldiven yapimi 11Parmaksız eldiveninizde kavis istemiyorsanız tığ işini aynı şekilde örmeye devam edin.

Parmaksiz eldiven yapimi 12Eğer resimde görülen modelin aynısını çıkartmak istiyorsanız örgünüzün sonuna 2 zincir daha atın.

Parmaksiz eldiven yapimi 13Attığınız 2 zincirden sonra örgünüzü ters çevirin ve ters tarafına çift kroşe örmeye başlayın.

Parmaksiz eldiven yapimi 14Bu şekilde örgünüzün ters tarafında çift kroşenizin görünmesi gerekiyor.

Parmaksiz eldiven yapimi 15Bu noktada örgünüze attığınız kroşelerin ön tarafta değil arka tarafta olmasına özen gösterin.

Parmaksiz eldiven yapimi 16Bütün sırayı örmeye aynı şekilde devam edin.

Parmaksiz eldiven yapimi 17Tüm sıra bittikten sonra bu sefer tekrar tığınız ile 2 zincir çıkın ve bu sefer ön taraftan çift kroşe örmeye devam edin.

Parmaksiz eldiven yapimi 18Bu şekilde tığınız ile örmeye 17,5 santimetre ya da istediğiniz uzunlukta olana dek devam edin.

Parmaksiz eldiven yapimi 19Örgünüz tamamlandıktan sonra aşağıdan yukarıya doğru 6 sıra sayıp farklı renkteki bir ipliği geçirip örgünüze ilk işaretini koyun.

Parmaksiz eldiven yapimi 20Daha sonra ilk işaret itibari ile 4 sıra daha yukarıya doğru sayın ve o noktaya da aynı iplik ile 2. İşareti koyun.

Parmaksiz eldiven yapimi 21Aynı işlemi yani işaret koyma işlemlerini tam karşı köşeye birbirlerine eşit gelecek şekilde işaretleyin.

Parmaksiz eldiven yapimi 22Şimdi sıra eldiveni birleştirmeye geldi. Eğer isterseniz eldiveni birleştirirken ilk kesim ucuna da dikişin içine dâhil edip uç kesme derdinden kurtulabilirsiniz. Eldiven birleştirmeyi isterseniz plastik isterseniz de metal dikiş iğnesi ile yapabilirsiniz. İplik olarak iğneye eldivenin kendi yün ipliğini geçirmeyi ihmal etmeyin.

Parmaksiz eldiven yapimi 23İlk işaret yerine kadar örgünüzü birleştirdiğinizde tam ilk işaret noktasında birkaç defa dikiş atın ve birkaç defa da düğüm atın. Çünkü işaretlenmiş bölgeler eldiven kullandıkça gevşeyebilir ve örgünüz bir anda açılabilir.

Parmaksiz eldiven yapimi 24İlk işaretli noktayı birkaç defa dikiş ve düğüm attıktan sonra bir makas ile ipi kesin.

Parmaksiz eldiven yapimi 25İpi ilk işaretli bölgeden kestikten sonra ilk işaret için koyduğunuz değişik renkte olan ipi çözün. Fakat diğer ipe kesinlik dokunmayın.

Parmaksiz eldiven yapimi 26Şimdi ikinci işaretinde ötesinden ya da örgünüzün sonunda işaret olan ipe gelene kadar örgünüzü birleştirmeye devam edin. (İsterseniz eğer var ise örgünüzün kuyruk ipini eldiveninizin içine gömebilirsiniz.)

Parmaksiz eldiven yapimi 27İkinci işaretin bitimine de birkaç tane dikiş ve düğüm atmayı unutmayın.

Parmaksiz eldiven yapimi 28Eldiveni birleştirme işlemi bittikten sonra dikiş ipini kesin ve 2. İşaret için konulan ipi de çıkartın.

Parmaksiz eldiven yapimi 29Eldiveniniz şu anda hazır durumda ve nasıl durduğunu anlamak için eldiveninizi ters çevirin ve elinize geçirip deneyin.

İngilizce Videolu Anlatım

 

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.