İPUÇLARIM

Tığ İle Kabarık Yün Çiçek Motifi Nasıl Yapılır, Resimli Anlatım

Tığ İle Kabarık Yün Çiçek Motifi Nasıl Yapılır, Resimli Anlatım

Bu motifimiz aslında her türlü proje için uygulanabilen bir motiftir. Özellikle şal ve takı yapımında fazlaca kullanılan bu motif hem zarif hem de şık bir motiftir.

Bu motifi tek başına yani birkaç tane hazırlamak çok kolay olsa da bir şal yapmak istediğinizde eperce vaktinizi alabilir.

Bu yüzden zamanınız oldukça özellikle şal ya da battaniye gibi projelerde bu motifi değerlendirmek istiyorsanız zaman içerisinde beşer ya da onar tane yapmayı tercih edebilirsiniz.

Tığ İle Yün Kabarık Çiçek Motifi Çıkartma

Bu motifimizde de tüm insiyatif sizde isterseniz beyaz ip ya da istediğiniz rengi kullanabilirsiniz ve istediğiniz tığ ölçüsünü de.

Bu motifleri işlemedeki teknikleri şimdiden öğrenmeniz ileriki takı çalışmalarımız için size kolaylık sağlayacaktır. Çünkü özellikle bu sıralarda üzerinde çalıştığımız motifler ile ileride birbirinden güzel gerdanlıklar, bileklikler, küpelere ve daha birçok güzel takıyı sadece tığ ile yapacağız.

Kabarik cicek motifi 1Her zamanki gibi ipinizi alın ve istediğiniz teknik ile tığınıza geçirdikten sonra 4 adet zincir çekin.

Kabarik cicek motifi 2Dört adet zincir çektikten sonra tığınızı başlangıç zincirinden geçirip sol elinizden ip atın,

Kabarik cicek motifi 3Tığınızda şu anda 2 halka olmalı.

Kabarik cicek motifi 4Şimdi tığınızdaki ön taraftaki halkayı tığın arka tarafındaki halkanın içinden geçirin.

Kabarik cicek motifi 5İki adet zincir çekin.

Kabarik cicek motifi 6İki zincir sonrasından motifinizin orta göbeğinden 11 adet çift kroşe geçin.

Kabarik cicek motifi 7Şu anda başlangıç yerine geri döndünüz. Yapmanız gereken başlangıç zincirinin içerisinden tığınızı geçirmek ve

Kabarik cicek motifi 8tekrar tığı öndeki ipten geçirip tığınızı tek ipe düşürerek üzerine 2 zincir daha atmak.

Kabarik cicek motifi 9Şimdi yapmanız gereken motifinizin aşağıdaki ikinci zincirinden tığınıza bir ip daha atıp tığınızı geçirmek ve daha önce attığınız 2 zincir ile eşit uzunlukta olacak şekilde ipleri gevşetmek. (Daha önceki çalışmalarımıza bakarak tığa ip atmayı ve zincir çekimlerini öğrenebilirsiniz.)

Kabarik cicek motifi 10Aynı işlemi 2 defa daha tekrarlayın unutmayın aynı delikten geçmesi gerekiyor tığınızın. Yani aşağıdaki her bir delikte toplam 3 adet 2 zincir boyutunda ip geçmesi gerekiyor.

Kabarik cicek motifi 11Aynı işlemi 2 defa daha tekrarladıktan sonra tığınıza ip atın ve tüm iplerin içerisinden geçirin ve

Kabarik cicek motifi 12hepsinin üzerine 2 zincir daha atın. Yukarıdaki işlemleri aynı şekilde yan taraftaki boşluklara da uygulamaya devam edin.

Kabarik cicek motifi 13Yukarıdaki resimde tığınızı her yeni başlangıçta hangi bölgeden geçirmeniz gerektiği net bir şekilde gösterilmiştir. (Her yaprak tamamlandığında elleriniz ile motifi düzeltmeyi unutmazsanız motifinize çok daha rahat bir şekilde devam edebilir ve motif üzerindeki boşlukları daha rahat bir şekilde fark edebilirsiniz.)

Kabarik cicek motifi 14Şimdi başladığınız yere geri döndünüz. Tığınızı başlangıç boşluğundan geçirin,

Kabarik cicek motifi 15ve istediğiniz teknik ile motifinizi bağlayın ve yaklaşık 15 santimetre kadar diğer ipi kesin.
Çiçeğinizde 6 tane yaprak olması gerekiyor. Tabi eğer istiyorsanız bu sayıları arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Biz bu çalışmamızda tüylü ip kullandık daha kabarık görünmesi için tüylü ve kalın ip seçmek daha iyi olacaktır ve elbette kalın tığ seçmek de.

Kabarik cicek motifi 16Kabarık çiçek motifinizin şu anda tam bu şekilde görülmesi gerekir.

Daha önceki çalışmalarımızda da gösterdiğimiz gibi isterseniz kalan ipleri yorgan iğnesi yardımı ile çiçeğinizin arkasına gömebilirsiniz. Veya istediğiniz şekilde ipleri kesebilirsiniz.

Eğer ipleri çiçeğin arkasına gömmek istiyorsanız en az 3 defa yorgan iğnesini çiçeğin arkasından geçirip daha sonra kesmeyi ihmal etmeyin. Bu sayede hem ip çiçek motifine daha iyi gömülür ve sonradan motif dışında göz ile fark edilmez hem de çiçek motifi çok daha sağlam bir şekilde kalır.

İngilizce Video İle Anlatım

https://www.youtube.com/watch?v=erkhTTjtcMM

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.