İPUÇLARIM

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Orkide Bakımı Nasıl Yapılır?

Orkide çiçeği köken olarak Güney Amerika’ya dayanmaktadır. O bölgede And Dağları’nın eteklerinde kendiliğinden yetişen orkide, ülkemizde de çok sevilmektedir. Ancak ülkemizde yetiştirilebilmesi için ekstra bir çaba sarf edilmesi gerekmektedir. Yani özel olarak orkide bakımı şarttır.

Orkide bakımının asıl temel noktası çiçeğin toprağının yapısıdır. Mutlaka geçirgen niteliği olan toprak kullanılmalıdır. Çünkü bu çiçek ancak bu tarz bir toprakta yetişebilmektedir. Hatta toprağın niteliği taşa yakın olmalıdır.

Orkide bakımının ikinci aşaması kullanılacak sudur. Orkide suya karşı duyarlıdır ve mutlaka taze su verilmelidir. Çünkü taze su oksijen bakımından zengindir. Böylece orkidenin köklerinin hava alması sağlanmaktadır. Bayat su verilirse hava alamayan orkide kökleri çürümeye başlar.

Bunun yanında takviye olarak potasyum açısından zengin gübre kullanılması gerekmektedir. Çiçek açan kısım bir ay sonra yeni tomurcukların büyüyebilmesi ve olgunlaşabilmesi için kesilmelidir.Orkide nispeten serin mekanları sevmektedir. Bu sayede çiçeği uzun ömürlü olabilmektedir. Ortam ise aydınlık olmalıdır. Ancak güneş ışığının direkt orkideye temas etmemesi gerekmektedir. Bu nedenle en ideal olanı sabah güneşidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.