İPUÇLARIM

Kurabiye Nasıl Saklanır?

Kurabiye Nasıl Saklanır?

Neredeyse bin bir çeşit kurabiye çeşidi bulunmakta ve her geçen gün marifetli ev hanımları tarafından bu eşiz kurabiye çeşitlerine bir yenisi eklenmektedir.

Kurabiyeler şekerli, çikolata parçacıkla ve meyveler ile yapıldıkları kadar tuzlu hatta ve hatta baharatlı dahi yapılabilirler.

Kurabiyeler özellikle küçük dostlarımızı içeriğini bilmeğimiz tatlı çeşitlerinden uzak tutmak için birebirdir. Bu yüzden de kurabiyeleri olabildiğince uzun bir süre taze saklamak çok daha önemli bir alır.

Kurabiye Saklama Yöntemleri?

Her kurabiye aynı şekilde saklanmaz. Yani kurabiyeler içeriğinde malzemenin özelliği göz önüne alınarak saklanmalıdırlar. Örnek vermek gerekir ise özellikle son yıllarda moda olan çikolata parçacık ile yapılan bir kurabiye ise çikolata parçalarının erimesini engellemek için kurabiyeler serin ve kuru bir yerde saklanmalıdırlar.

Kurabiye saklarken dikkat edilmesi gereken bir husus ise farklı malzemeler ile yapılan kurabiyelerin aynı kabın ya da kutunun içerisinde saklanmamasıdır. Aynı saklama kabında saklanan kurabiyeler hem çok daha hızlı bir şekilde tazeliklerini yitirirler hem de tüm malzemelerin kokusu birbirine karışır.

Eğer istiyorsanız kolaylık her yerde bulunabilen plastik kapaklı saklama kavanozlarında sade kurabiyeleri sadece oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Bu kurabiyelere güneş ışığının direk olarak gelmemesine dikkat ederek ama aynı zamanda da karanlık olmayan bir yerde sade kurabiyeleri saklayabilirsiniz.

Ayrıca eğer isterseniz kurabiyeleri yağlı kâğıt ya da streçe sararak da saklayabilirsiniz.
Kurabiyeleri buzdolabında saklamak istiyorsanız bu kurabiyelerin hemen sertleşeceğini sizlere hatırlatmak isteriz.

Kesinlikle tatlı ve tuzlu kurabiyeler aynı kabın içerisinde saklanmamalıdır.
Kurabiyeler ev yapımı ise ya da siz kendiniz yaptıysanız saklamaya almadan önce mutlaka kurabiyelerin iyice soğuduklarından emin olun. Kurabiyeler soğumadan saklama kabına alınır ise bu durum kurabiyelerin hızlı bir şekilde nemlenerek bozulmalarına neden olur.

Kurabiyeleri temiz kuru ve uygun bir kavanoz ya da saklama kabında saklarsanız kurabiyeleriniz en az 7 gün boyunca tazeliklerini koruyabilirler.

Eğer kurabiyeler hızlı bir şekilde kurumuş ya da sertleşmiş ise hemen saklama kavanozu ya da saklama kabının içerisine bir dilim elma koyun. Elma sayesinde kurabiyeler hemen eski yumuşak ve taze görüntülerine geri dönerler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. tipster dedi ki:

    Bilgilendirme için teşekkürler, yakın zamanda uygulayacağım.

  2. Süha Mete dedi ki:

    Ben kurabiye yemeyi çok severim eşim sürekli yapıyor ama bazen iyi saklamıyor galiba tat değişiyor blog yazınızı şuan birlikte okuyoruz artık dediğiniz gibi yapacak

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.