Koşu Bandı Nasıl Temizlenir?

Koşu bandınızla yapmış olduğunuz sportif aktivitelerin hem daha sağlıklı hem de koşu bandınızın ömrünün daha uzun sürmesi amacı ile belli aralıklarla koşu bandınıza bazı bakımlar yapmanız gerekmektedir. Bu bakımlar koşu bandınızın daha rahat çalışmasını, bakımlı olmasını, koşu bandınıza ve kendinize koruma sağlamayı ve aynı zamanda koşu bandındaki sürtünmeyi azaltarak koşu bandı sistemlerinin daha uzun süre bozulmadan kullanılmasını sağlamaktadır.

Peki, koşu bandının belli aralıklarla yapılması gereken bakımları nasıl gerçekleştirilir ve bu işlem ne sıklıkla yapılmalıdır? İlk olarak koşu bandı bakımın yapılması için gerekli olan şeyler az bir miktar koşu bandı yağı ve bir bezdir. Koşu bandı kullanımında ince uçlu tüpler kullanılacak ise koşu bandının herhangi bir kenarı kaldırılıp koşu bandının altına yaklaşık 50 cm boyunca ince bir şerit şeklinde önden arkaya doğru olacak şekilde yağ dökülür. Bu işlemin ardından aynı işlem koşu bandının diğer tarafına da aynı şekilde uygulanır.  Koşu bandının yağlanma işlemi tamamlandıktan sonra koşu bandını çalıştırıp üzerinde birkaç dakika yürüyün. Bu sayede yağların yayılmasını sağlarsınız.

Bakım esnasında dökülen yağın miktarı çok fazla olmamalıdır. Tüplerin ince uçlu olması sebebiyle zaten aşırı bir yağ kullanımı oluşmaz. Dökülen yağ fazla olur ise bir bez yardımıyla temizlenir. Bu işlemleri gerçekleştirirken koşu bandı cihazının kapalı olmasına dikkat edilmelidir.

İnce tüp haricinde sprey şeklinde olan yağlarda vardır. Sprey ile aynı şekilde yukarıda belirtilen işlemler sırasıyla gerçekleştirilir. Sprey kullanımı ekonomik açıdan en uygun yöntemdir çünkü yağ kullanımı bu kullanım yöntemiyle minimum düzeye iner.

Koşu bandı yağları koşu bandında uygulanan alanda duru, hidrofobik silikon film şeklinde oluşturarak bandın daha rahat düzeyde çalışmasını sağlar. Koşu bandı yağları yüksek oranda yayılma ve yağlanma sonucu özellikler taşır.

Aynı zamanda geniş bir sıcaklık aralığında dayanaklılığını ve özelliklerini kaybetmeden koruma sağlayabilmektedir. Koşu bandını yağlamanız, koşu bandında oluşacak sürtünmeyi en aza indireceğinden mekanik ve elektronik düzenek için çok büyük önem taşır. Koşu bandının çalışma esnasında fiziksel olarak meydana gelen aşınma ve sürtünme oranını en az seviyeye indirmenize yardımcı olan bu yağ tüpü ile yapılan bakımla birlikte koşu bandının rahat hareket etmesi sağlanarak koşu bandı motorunun zorlanmasının engellenmesi ve böylelikle koşu bandının motorunun ömrünün uzaması sağlanır. Bu bakım işlemleri birkaç dakika içerisinde hallolabilecek pratik işlemlerdir.


Leave a Reply