Kira Artışında Sabit Oran Uygulaması Başlatıldı Mı?

  • 14 Haziran 2022
  • 273 kez görüntülendi.
Kira Artışında Sabit Oran Uygulaması Başlatıldı Mı?

Kira artışında sabit oran uygulaması son günlerde en çok merak edilen ve araştırılan konulardan biri haline geldi. Ev sahibi olamayanların bütçesini sarsan kiralardaki fahiş artışların, önüne geçmek için uygulamaya koyulan bu sistem başlatıldı mı? Kira zammı ne kadar olacak? sorularının detaylarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Mevcut sistemin aksine geçici bir süre ile uygulanacak olan “sabit oran” üzerinden kira belirleme sistemi, fahiş kira artışlarına engel olabilecek mi?

Kira Artışında Sabit Oran Uygulaması Detayları Nelerdir?

Mevcut sistem olan kira uygulamasında, 12 aylık TÜFE üzerinden hesaplamalar yapılarak kira ücretleri belirleniyordu. Yeni uygulama olan kira artışında sabit oran uygulamasının detayları şu şekilde sıralanabilir;

kira-artisinda-sabit-oran

1- Kira Artışında Sabit Oran Geçici Süreli Olacak

Artık uygulamaya başlanan sabit oran ile artış belirleme sistemi kalıcı değil, geçici süreli olacak. Kira düzenlemesi aşamasında belirlenen sürenin dolması halinde eski sisteme geri dönülecek.

2- Kiracıyı ve Ev Sahibini Korumak

Kiracıların hukukunu korumanın yanı sıra ev sahiplerini de mağduriyetten kurtaracak olan sabit oran uygulaması ile yüksek kira artışlarının önüne geçmek hedeflenmektedir. Belirlenen sürenin dolması halinde eski sisteme geri dönülerek yeniden kira belirleme dönemi başlayabilecek. Yani geçici süre bitiminde 12 aylık TÜFE üzerinden kiralar belirlenebilecek.

3- Cezai Yaptırım Yok

Geçici süre ile kira artış oranları belirlenirken sabit oran uygulaması kullanılacak, bu durum mağduriyeti engellemek amaçlı kira artış oranı uygulanmasından dolayı cezai bir yaptırım da uygulanmayacak.

4- Denetleme

Ev sahiplerinin kira belirlerken sabit oranı uygulayıp uygulamadıkları, belediyeler tarafından denetlenecek. Yeni plan kapsamında kiralanan fiyat ile evin özellikleri arasında hiçbir ilişki bulunmayan fiyatlandırmaların önüne geçilecek.

5- Puanlama Sistemi

Kira fiyatlarının belirlenmesinde puanlama sistemi uygulamaya konulacak.

Puanlama Sistemi Neye Göre Uygulanacak?

Kira artışında sabit oran uygulaması ile ev sahipleri hükümetin belirlediği oran üzerinden kira artışlarını belirleyecek. Sabit oran uygulamasında puanlama sistemi ile kira artışı uygulanacak.

Puanlama sistemini ise evin bulunduğu konum, sahip olduğu oda sayısı, balkon sayısı, evin metrekaresi gibi özellikler belirleyici rol oynayacak.

Sabit Oran Uygulamasında Çalışmalar Nasıl İşliyor?

Kira artışında uygulanacak olan sabit oran düzenlemesinde dört bakanlık birlikte çalışarak işleri yürütüyor. İki tarafında hukukunu koruyacak olan bu uygulama için hem ev sahibini hem de kiracıyı korumak hedefleniyor. Koyulan sabit oranı hiçbir ev sahibi geçmeyecek, hükümet tarafından belirlenecek olan oran üzerinden kira artışları uygulanacak.

Sabit oran için belirlenen sürenin dolması halinde ise eski 12 aylık Tüketici Fiyat Endeksi ile kira belirleme sistemine geri dönülerek, yeniden kira belirleme dönemi başlayacak. Mevcut sistemin aksine geçici bir süre ile uygulanacak olan “sabit oran” üzerinden kira belirleme sistemi, belirlenen sürede fahiş kira artışlarına engel olacak.

İlginizi çekecek diğer yazımız: İnfluencer Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder