İştahın Önüne Geçen Besinler Nelerdir?

İştahın Önüne Geçen Besinler Nelerdir?

Eğer rejim yapıyor ya da sıkı bir diyete girmeyi planlıyorsanız o zaman mutlaka aşağıda sizin için hazırladığımız besin gruplarına dikkat etmeli ve olabildiğince bu tür besinleri diyet programınızda tutmalısınız.

Daha önceki yazılarımızda sizlerle birebir besinleri paylaştık. Fakat bu sefer bu besinlerin içindeki elementleri sizlere tanıtıp ne işe yaradıklarını ve neden bu besin gruplarına sağlıklı bir diyet için ihtiyacınız olduğunu anlatmak istiyoruz.

iyotlu besinler

İştahın Önüne Geçen Besinler

İyot: İyot açlık hissinizin önüne geçer ve özellikle vücudunuzdaki tiroit hormonlarınızın oluşması için çok gereklidir. İyot en başta iyot içeren tuzda daha sonra balıkta ve soğan sebzesinde bulunur.

Früktoz: Bildiğiniz üzere meyvelerden früktozu kolaylıkla elde edebilirsiniz. Kan şekeri dengenizi früktoz hiçbir suret ile etkilemez. Bunun dışında früktoz sayesinde yemeklerden sonra şeker ihtiyacınız olmaz. Früktoz deposu olarak örnek vermek gerekir ise bal ve çileği örnek gösterebiliriz.

Albümin: Albüminler can sıkıntınızı alır ve iştahınızı tamamen kapatırlar. Albüminler triptofan oluşturup beyine taşır ve seratonin üretimini arttırıp sizi daha mutlu insanlar haline getirirler. Bu muhteşem proteinlere örnek vermek gerekir ise fıstık, bezelye ve fasulyeyi örnek verebiliriz.

tahil urunleri

Krom: Krom elementi vücudunuzda insülin dengesini koruyan bir elementtir. Krom elementinin oluşturmuş olduğu denge kan şekerinizin azalmaması ya da düşmemesi açısından çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü özellikle kan şekerinizin düşmesi acıkmanıza yol açmaktadır. Bu önemli elementi ceviz veya fındık gibi kabukları olan kuru yemişlerden ya da tahıl ürünlerinden elde edebilirsiniz.

Triptofan: Bu aminoasit proteinlerde fazlaca bulunur ve birçok proteinde yer alır. Bu önemli amino asit sayesinde vücuttaki seratonin oluşumu ve hücrelere taşınması hızlanır ve kolaylaşır. Seratonin hem iştahınızı kapatır hem de daha neşeli olmanızı sağlar ve seratonini en fazla yulaf, peynir, muz ve avokado meyvesinde bulabilirsiniz.

Karbonhidratlar: Karbonhidratların içerdikleri lifler sayesinde sindirim sistemi hızlanır ve ayrıca karbonhidratlar kişinin tok kalmasını sağlar ve bu sayede de açlık hissini yok eder. Karbonhidratları en çok tahıl ürünlerinde yani buğday ya da kepek gibi ürünlerde bulabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder