İPUÇLARIM

Hangi Mevsimde Konserve Yapılır?

Hangi Mevsimde Konserve Yapılır?

Konserve yapmak, ürünleri saklamak için kullanılan en eski tekniklerden bir tanesidir ve çok uzun zamandan beri uygulanmaktadır. Günümüzde bir kısım sebze ve meyveyi belirli zaman aralıkları için dondurucularda saklamak mümkündür. Bununla birlikte istediğimiz her sebze ve meyve dondurulmaya uygun olmayabilir ve daha ötesi, dondurma yöntemi konserve kadar uzun süreli kullanıma uygun değildir.

Bu durumda eğer çok sevdiğimiz sebze ve meyvelerden mevsimi dışında da yemek istiyorsak, konserve tekniği ile saklamalı ve canımız çektiğinde de afiyetle yemeliyiz. Konserve yapımı tekniğinin doğru uygulanmasının yanı sıra zamanlamanın iyi yapılması da büyük önem taşır. Konserve yapım teknikleri hakkında bilgi veren konumuza buradan ulaşabilirsiniz. Malzemelerin en lezzetli olduğu dönem seçilmeli, alınan malzemelerin eziksiz, çürüksüz, hasarsız olmasına azami dikkat edilmelidir.

Mevsimine göre konserve yapımı:

Teknik olarak her mevsimde konserve yapmak mümkündür. İşte size mevsimine göre yapılabilecek konserve çeşitlerinden bir takım ipuçları: Kış döneminde en olgun ve en lezzetli haliyle sofralarımıza gelen narenciyeler Ocak ayından Mart sonuna kadar konserve yapılabilinir. Yazın taze taze tüketmek üzere yapacağınız limon, greyfurt ve portakal konserveleri kilerinize de güzel bir görünüm sağlayacaktır.

İlkbaharla birlikte pazarlardaki yerini almaya başlayan bezelyeler, enginarlar ve kuşkonmazlar da Nisan-Mayıs dönemi için konservelerin ana malzemelerini oluştururlar.

Yaz boyunca ise kayısı, kiraz, şeftali, vişne bizlere göz kırpan meyvelerdir. Sebzelerden ise özellikle fasulye konservesini en sık yaptığımız malzemedir ve kış boyunca sofralarımızda keyifle tüketilir.

Sonbaharın gelmesiyle birlikte de domates ve kırmızı kapya biber için konserve zamanı gelmiş demektir. Sivri biber ve domatesle hazırlanan menemenlik konserveler kış boyunca hafta sonu kahvaltılarımızın vazgeçilmez yiyeceği olmaya hazırdırlar. Biraz zahmetli olsa da konserve yapımı zevkli bir uğraştır ve el yapımı konservelerimizi tüketmek büyük bir keyiftir. Afiyetiniz daim olsun…

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Mine dedi ki:

    Fasülye konservesini bu ayda yapsam olur mu

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.