Güneş Çarpmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Güneş Çarpmalarında İlk Yardım Nasıl Yapılır?

Güneş çarpmasının en belirgin nedenleri arasında nabzın hızlı bir şekilde atması, hayal görme, bilinç kaybı, bulantı, kusma, mide krambı, aşırı terleme, hem sıcak hem de soldun olan deri, baş dönmesi, yorgunluk ve güçsüzlük hissi, adale krampları ve sinirlilik ile gelen davranış bozukluğu durumları bulunmaktadır.

İlk Yardım

Hemen kişiyi serin bir yere alın ve kıyafetleri çıkartın. Daha sonra kişiyi sırt üstü yatırın ve özellikle kol ile bacaklarını yükseltin. Eğer kişide bulantı durumu söz konusu değil ise ve bilinci de yerinde ise hemen hem su hem de tuz akybını gidermek açısından 1 litre kadar suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar karbanot ile 1 çay kaşığı kadar tuz ilave edin ve kişinin içmesini sağlayın. Eğer yanınızda bu malzemeler yok ise o zaman sade soda da içirebilirsiniz.

Güneş Çarpmasından Kimler En Çok Etkilenir?

Elbette güneş çarpması riski ile her yaştan insan karşı karşıyadır. Ancak bazı rahatsızlıkları taşıyan kişiler güneş çarpma durumuna karşı çok daha hassas olabilirler.

Bu bahsettiğimiz kişiler arasında diyabet rahatsızlığı olanlar, tansiyon rahatsızlığı olanlar, kalp rahatsızlığı olanlar, kanser hastaları, böbrek rahatsızlığı olanlar, psikolojik ya da psikiyatrik rahatsızlığı olanlar, normal kilosunun çok altında olan kişiler, 65 yaşının üzerinde olan kişiler, normal kilosunun çok üstünde olan kişiler, 5 yaşının altında olan çocuklar, gebe kadınlar, sürekli olarak ve bilinçsiz bir şekilde diyet uygulayan kişiler ve özellikle yeteri kadar su alamayan kişilerde güneş çarpması riski diğer kişilere göre çok daha yüksektir.

Yazın Hangi Önlemler Alınmalıdır?

Güneş çarpmasından korunmak için şemsiye ya da şapka ve güneş gözlüğü sürekli olarak dışarıda kullanılmalıdır.

Kıyafetler mevsime hatta güne göre hafif mümkünse açık renkli ve terletmeyen türden seçilmelidir.

Gün içerisinde özellikle dışarda bol miktarlarda su sürekli olarak içilmelidir.

Vücut sürekli olarak temiz bir şekilde tutulmalıdır.

Gün içinde öğünler atlatılmadan yenmelidir.

İlça kullanımı kesinlikle gereksiz ya da bilinçsiz bir şekilde yapılmamalıdır.

Güneş ışığına direk olarak maruz kalmamaya çalışılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder