İPUÇLARIM

İnatçı Ve Karışık Lekeler Nasıl Temizlenir?

İnatçı Ve Karışık Lekeler Nasıl Temizlenir?

Vernik lekesini temizleyebilmek için birkaç tane temiz bezi ya da bir havluyu ikiye katlayın ve lekenin altına lekeyi emmesi için serin. Daha sonra lekenin arka tarafını iyice silin ve çözülmüş olan vernik lekesinin beze geçmesine yardımcı olun.

Eğer isterseniz çözücü almak yerine kıyafeti direk olarak kuru temizlemeye vermek vernik lekesini evde temizlemekten çok daha uygun bir fiyata gelebilir.

Sıcaklık İzleri Nasıl Temizlenir?

Mobilya üzerindeki ısı yani sıcaklık izleri halen sıcak olan cezve, güveç tabakları, çaydanlık, sıcak tabaklar ve benzeri malzemeleri halen sıcakken mobilya üzerine koymaktan kaynaklanır.

Mobilyalar üzerindeki ısı izlerini temizlemek için su lekeleri nasıl çıkar isimli makalemizi inceleyip orada anlatılan işlemleri gerektiği kadar tekrarlayarak mobilya üzerinde oluşan ısı lekelerini temizleyebilirsiniz.

Halıdaki Parfüm Lekeleri Nasıl Temizlenir?
Halı üzerine sıçrayan ya da dökülen parfümü temizlemek için ilk önce parfümü iyice emdirin. Daha sonra 1 bardak yani 250 mili litre kadar sıcak suya 1 çay kaşığı kadar çamaşır deterjanı ekleyip bu karışım ile halıyı iyice silin. Halıyı karışım ile temizledikten sonra bu sefer kuruması için bekleyin ve sonrasında kuruyan deterjanı halı üzerinden elektrikli süpürge ile süpürün.

Unutmayın eğer parfüm lekesini halı üzerinden hemen temizlemezseniz zaman içerisinde parfüm lekesi iyice sararacaktır. Bu yüzden parfüm lekelerine hemen müdahale etmek çok önemlidir.

Karbon Kâğıdı Lekesi Nasıl Temizlenir?
Karbon kağıdı boyasını katlanmış ve temiz bir havlunun üzerinde çalışıp emdirme işlemi uygulayın. Daha sonra yine havlu üzerinde lekeli bölgeye karbon tetra klorür uygulayarak silme işlemini gerçekleştirin. Nem iyice buharlaştıktan sonra lekeyi ıslatın ve çok az miktardaki deterjan ile iyice silin. Aynı deterjan ile ovma işleminden gerçekleştirip daha sonra her zaman yıkadığınız gibi yıkayın.

Eğer lekelenmiş olan kumaş ya da eşya yıkanamayan bir türden ise o zaman mutlaka temizlemeye vermelisiniz. Eğer yine de temizleme işlemini evde yapmak isterseniz emici özelliğe sahip olan bir bezin üzerine yine karbon tetra klorür sürüp lekeyi temizlemeyi deneyin. Bunun için ilk önce lekenin arka tarafından başlayın, bu sayede leke çok daha hızlı bir şekilde geçecektir.

Temizlemiş olduğunuz kıyafetin yeniden lekelenmesini önleyebilmek için sık sık bezin yüzünü değiştirmeyi ihmal etmeyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.