Gözlük Camları Nasıl Temizlenir ?

Gözlük Camları Nasıl Temizlenir ?

Satın almış olduğunuz gözlüğün ömrünü uzatmak, berrak bir görüntüye sahip olmak ve en önemlisi gözleri mikroplardan korumak için kullandığınız gözlükleri düzenli olarak temizlemeniz gerekir.

Kirlenmiş Gözlük Nasıl Temizlenir ? Gözlük Camları Nasıl Yıkanır ?

Ben genellikle gözlüklerinizi (Güneş gözlüğü değilde normal cam kullanıyorsanız) duş alırken temizlemenizi tavsiye ederim. Önce ellerinizi sabunla iyice yıkayın. Katı sabun kullanmanızı öneriyorum. Ellerimizi temizledikten sonra tekrardan sabunlayalım ve gözlüğümüzü elimize alarak nazikçe ovalayalım. Önce camları sonra saplarını temizliyoruz. Sabun köpüğü ile iyice ovduktan sonra durulayın. Sabundan arındırdığınızdan tam emin olun. Duruladıktan sonra kağıt peçete üzerinde kurumaya bırakabilirsiniz. Eğer ki kullanıdığınız su çok fazla kireçliyse içme suyunu kullanabilirsiniz.

Sabunlu su haricinde kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise LCD monitörleri temizlemek için kullanılan antistatik temizleme bezlerdir. Hidrofil veya mikrofiber bezlerden bu esnada yardım alabilirsiniz.  Bu bezleri ıslatmadan hafif hafif camları siliniz.

Kullanabileceğiniz bir diğer ve son yöntem ise gözlükçülerden temin edebileceğiniz temizleme spreyleri olacaktır. Gözlük temizleme konusunda spreyler etkili alternatif bir yöntemdir.

Ben 8 yıldır gözlük kullanan birisi olarak bunları söylüyorum. Her zaman tavsiye ettiğim ve uyguladığım yöntem sabunlu sudur.

Gözlük Camlarını Temizlerken Dikkat Etmeniz Gerekenler 

Gözlük camlarını asla kağıt, gazete kağıdı, naylon kumaş, kravat, kumaş pantolon ve gömlek gibi sert yüzeyli bezler ile silmeyin. Bunlar gözlük camlarının çizilmesine sebep olacaktır.

Eğer ki gözlük camlarının üzerinde fazlaca birikmiş toz veya kir varsa bunları bezle silmek çizilmeye sebep olacaktır. Bu gibi durumlarda önce suyla yıkamalı ardından temiz ve yumuşak bir bez ile silmelisiniz.

Belirli bir kullanım sonrasında gözlük çerçevesi deformasyona uğrayacaktır. Saplarının iç kısımları hafif hafif dökülmeye başlayacak, buruna gelen plastik kısımlara sararacaktır. Bu gibi durumlarda gözlükçünüze danışmalı, gerekiyorsa çerçeveyi değiştirmelisiniz.

Ne yaparsanız yapın gözlükleri temizlemeyi aksatmayın. En kötü ihtimal her duşa girdiğinizde sabunlu yıkayıp temizleyin. Bu bile yeterli olacaktır. Ayrıca çizilme olayı çok önemli. Eğer ki camlar çizilirse parlak bir objeye baktığınızda kırıklar oluşacak ve bu görüntüsü sizi rahatsız edecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. beyza dedi ki:

  Peki sararmalar için Öner’iniz var mı
  Yıkayınca da yeterli olmuyor
  Çerçevesiz olunca sarartı daha ciddi rahatsız ediyor

 2. bababababba dedi ki:

  acaba yağla mı durulıycaktık? nasıl soru bu! suyla sabun kalmayasıya kadar durulayacan işte!

 3. Ada dedi ki:

  Gözlük kutusunun içindeki bezle

  1. Nsnsnsns dedi ki:

   O kdr da kolaydı sanki sen gözlük kullaniyon mu da konuşuyon kullaniyosan da birşey bilmiyomussun çok uzun süre gözlük kullanınca artık o bez silmemeye başlıyor

  2. proyuncu dedi ki:

   aynenn

 4. Bbh dedi ki:

  Nası kurutcaz

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder