Elektrik Çarpmasında İlk Yardım

Elektrik Çarpmasında İlk Yardım

Elektrik çarpmasına bağlı olarak oluşabilecek yanıklar ve yaralar elektriğin şiddetine göre değişmektedir. Ayrıca akımın vücutta izlediği yol ve elektriğin temas süresi önemli rol oynar. Bir kişi elektriğe maruz kalırsa yapılabilecekler şu şekildedir;

Elektrik akımını kesmeniz gerekiyor. Elektrik kesildikten sonra yaralıyı kaynaktan uzaklaştırın, eğer yüksek akıma maruz kalınmışsa en az 20 metre uzağa götürmeniz gerekiyor.

Yüksek elektrik akımlarında kalp ve solunum durabilir. Bu gibi durumlarda yaralının nabzını ve solunumunu kontrol edin. Gerekiyorsa temel yaşam desteği sağlayın.

Yanmış bölgeyi kuru ve temiz bir bez ile sarın.

Vücudun geri kalanını yanıklara karşı kontrol edin, yanık bölgeleri tespit ettiğinizden elim olun.

Vakit kaybetmeden yaralının bir sağlık kuruluşuna ulaşmasını veya 112 acili arayarak ambulans ve ekip gelmesini sağlayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. indirimli elektrik dedi ki:

    Verdiğiniz bilgilere ek olarak, EPDK’nın belirlemiş olduğu elektrik birim fiyatları üzerinden, 135 tl ve üzeri elektrik tüketen herkese %20’ye kadar indirimli elektrik kullanılabildiğini belirtmek isterim.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder