El İşi Örgü Lif Modelleri Yapımı ve Modası

Ev tekstilinde uzun yıllar boyu kullanılan lifler geçmişten günümüze genç kızların çeyizinde önemli bir yeri vardır. Eski zamanlardan günümüze geldiğimizde kullanımı ve modası azalmış olsa bile kullanılmaktan vazgeçilemeyen ve yine birçok modelleri olan örgü liflerini severek kullanmaktayız.

Annelerimizin, anneannelerimizin kendi dönemlerinde daha çok kullandığını ve yapımının daha yaygın olduğunu görürüz. Günümüzde ise daha hazıra dönük olsa bile örgü lifleri hazırlayan, kullanan insan sayısı hala oldukça fazladır.

 

En Güzel Yumuşak Örgü Lif Modelleri ve Yapılışı

Çeşitli desenlerde ve renklerde ne kadar çoksa genç kızların çeyizi o kadar zengindir.

Duş lifleri yerini almadan önce hemen hemen hemen herkesin kullandığı lifler zaman içinde eldiven biçiminden tutunda aklınıza gelebilecek her modelde yapılabilmektedir.

Örgü Banyo  Lifleri çoğunlukla tığ ile yapılır. Daha çok tercih edilen ip türü orlondur. İpeğe benzeyen dokusuyla içindeki hava boşluklarıyla ısıyı iyi ilettiği için banyo liflerinde sık sık kullanılır. Naylona benzeyen akrilik elyaf yapıya sahiptir. Yumuşaktır ve esnek elyaftır kimyasal maddelere ve gün ışına karşı dayanıksız değildir.

Örgü Lif Modelleri Nasıl yapılır?

         Her model her motif zincir çekme ile başlar. Peki zincir nasıl çekilir? Zincir, İpliğin ucu birleştirilerek yuvarla suretiyle iplik tığın başına dolanır.

Yuvarlanan ipliğin içinden geçirilir. Yapacağınız modele kaç tane zincir çekilmesi gerekiyorsa o kadar bu işlemi tekrarlamanız gerekecektir. Banyo liflerinde sık kullanılan çiçek modellerinden basit çiçek yapımı aşamalarını anlatalım. Yine zincir çekerek başlanılır öncelikle altı adet zincir çekmelisiniz. İlk zincire batacaksınız sonra tığın başına bir tur ip dolayarak ikisini birlikte çekerek bir çember oluşturun.

 

Üç tane zincir çekin. Burada dört adet üçlü tırabzan yapın. Üç zincir daha çekerek halkaya başına dolamadan batırın ve bu şekilde ilk çiçek yaprağını elde etmiş bulunuyorsunuz. Aynı adımları izleyerek dört adet daha yaprak yapmalısınız.

 

Çiçeğin herhangi iki yaprağının arasından 7 tane zincir çekin ve zincir bitiminde yaprağın bittiği yerin arkasından dolamadan batırın. Üç kere daha bu işlemi tekrarlayın. İşlem bitiminde üç adet daha zincir çekin ve başına dolayarak batırılır ve üçlü tırabzan yapılır. Her küçük yaprağın arkasına bir yaprak daha gelecek şekilde yapmaya devam edin.

Bu adımları izleyerek çiçek yapımını artık yapabilirsiniz. Üçlü tırabzan yapımı; modele uygun sayıda zincir çekin tığ üzerine ipi dolayın ve dördüncü zincire batarak dolanan ip bir kez çekerek alın. Böylece üçlü ilmeğiniz olacak. Sonra başına dolayarak ilk ilmek bir seferde başa dolayıp çekin. Kalan üç ilmeğinde ikisinin başına çekin. Satırınız bitince dört ilmek çekmeyi unutmayın. Bu işlemleri tekrarlayarak üçlü tırabzan elde edebilirsiniz.

Örgü Lif Modellerinde Örgü İp Çeşitleri ve Özellikleri

         Kaşmir, alpaka, tiftik, organik yün, ipek, yün gibi çeşitler hayvansal ipliklerdir. Yün ipliği kışlık giyim ve giyim aksesuarları için sıklıkla kullanılmaktadır. Formunu kaybetmeden yağışlı havalarda dahi kullanıcısını sıcak tutma özelliğine sahiptir. Doğal iplik elyafı sık sık kullanılır. Kirlendiğinde temizlenmesi noktasında kolaylık sağlar.

En yaygın iplik türü yündür alerji noktasında kişiler için sorun yaratabilir. Bunun dışında dayanıklılığı ve sıcak tutması konusunda favori ip seçenekleri arasındadır. Yazlık ve kışlık giyim üretmek için kullanılır. Lif katmanlarından ortadan kaldırmak için kimyasal yollarla işlenir. Sıcak ortamlarda serin tutma özelliği de vardır.

Başka bir özelliği de yangın önleyici olmasıdır ve bu nedenle yangınlarda yün battaniyelerle müdahaleler edilir.

 

Örgü Lif Modelleri için Yün Örgü İpi Çeşitleri

Dört çeşit yün ipliği türü vardır. Bunlar;

Yün tipi ince, orta, uzun, çift katlı olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır.

 

Örgü Örmenin Faydaları

Psikolojik olarak örgü örmenin kişilere katkıları azımsanmayacak bir boyuttadır. Alzheimer hastalarınca sıkça tercih edilen bir hobidir. Çünkü düşünme ve yerine getirme becerilerine katkı sağlamaktadır. Emek verilen, sabır gösterilen bir ürünün bitmesi kişilere mutluluk kendine güven duygularını aşılıyor.

Örgü modelleri büyük bir emek ve zaman gerektirmesi günümüzde hala bu kadar beğeniye sahip olmasında ve modasının geçmemesinde büyük etkisi vardır. Ayrıca insanların hobi olarak başladığını ve daha sonrasında bu işi geliştirdikçe ticarete çevirdiğini görürüz. Örgü örmek de eskiye kıyasla biçim değiştirerek ticari boyuta dönüyor.

 

Bu sayede de kendi insanlar kendi kazançlarını sağlarken bir yandan da hobileri ile el göz koordinasyonlarının gelişmesini sağlamaktadır. Ev hanımlarınca çokça sevilen el örgüsü evden iş imkânı sağlıyor. Ürün eşe dosta satılacağı gibi çeyiz dükkanlarına ya da tuhafiye dükkanlarına satılabilmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte çeşitli alışveriş sitelerince ve telefon uygulamalarından istenilen miktarlara satışı yapılabilmektedir.

Örgü Lif Modelleri Örerken Nelere Dikkat Edilmeli?

  • Tığ işinde yaptığınız ilmekleri sayın. İlmekleri azaltmanız gerekmiyorsa her sırada aynı olmalıdır.
  • Örgü sabır işidir ilk işlerinizde bitirebileceğiniz küçük işlerle başlamak motivasyonunuz için yararlı olacaktır.
  • İpinizin kalınlığına tığ seçimi yapmalısınız.
  • Bitmiş ürünler ütüleyerek görünümünün güzelleşmesini sağlayacaktır. İp buna uygun değilse üzerine baskı uygulayarak da aynı etkiyi yakalayabilirsiniz.
  • Örgüyü örerken bir denge sağlamalısınız. Ne çok sıkmalısınız ne de çok gevşek. Hep aynı şekilde örülmesi ürünün kalitesini arttıracaktır.

Leave a Reply

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.