Dolaşım Sisteminde Görülen Hastalıklar Ve Tedavi Yolları

Dolaşım Sisteminde Görülen Hastalıklar Ve Tedavi Yolları

Dolaşım sistemi denildiğinde birçoğumuz bunun tam olarak ne anlama geldiğini dahi anlayamayabiliriz. Oysa dolaşım sistemi hayatı bir sistemdir insanlar için. Özellikle bu konuda bilgi sahibi olmak ve dolaşım sistemi problemlerini yakından anlayıp yeri ve zamanında müdahale edebilme bilgisine sahip olmak birçok defa hayat kurtaracak kadar önemlidir. Bu yüzden hem dolaşım sistemini tanımalı hem de yeri ve zamanında dolaşım sisteminde olan rahatsızlıklara karşı ne yapabileceğimizi bilmeliyiz.

Demir Eksikliği Sonucu Anemi

Vücudumuz kanın esas unsuru olan ve demir içeren hemoglabini dokulara oksijeni taşımak için kullanır. Eğer vücudumuz yeterli kadar hemoglabin üretemez ise o zaman vücut oksijensiz kalır. Bunun sonucunda da enfeksiyona karşı direnç düşüşü, zihin dağınıklığı, baş dönmesi, uykusuzluk, solgunluk, nefessizlik, bitkinlik, ağrı ve sancılar baş gösterir. Hemoglobinin düşmesinin bir çok nedeni olabilir. Bunlardan en çok rastlananları kan kaybı ve demir eksikliği olabilir. Fakat lösemi gibi çok ciddi ve profesyonel tedavi gerektiren nedenleri de olabilmektedir.

Kanın Beslenmesi
• Vücudunuz için gerekli olan demiri alabilmek için bol miktarda folik asit ve C vitamini almalısınız. Gerekli olan besinleri özellikle suteresi, et, kayısı ve siyah üzümden ve bunların yanında meyve ve sebze yiyerek rahatlıkla alabilirsiniz. C vitaminini almak için ise her akşam yemeğinde ya da sabah kahvaltısında tabağınıza bir miktar maydanoz ekleyin. Eğer bunu istemezseniz o zaman haftada birkaç kâse ısırgan çorbası içebilirsiniz.
• Hazmı düzenlemek ve vücudunuzun gerekli besinlerini tam almasını istiyorsanız acı otlardan vazgeçmeyin. Eğer bunu yapmak istemezseniz o zaman muhakkak yemeklerden önce 2 veya 3 damla kadar pelin veya kantaron tentürünü bir yemek kaşığı kadar suya damlatıp için.
• Anemi tedavisinde genelde Çin melek Otu kullanılır. Çin melek otunun kanın beslediğine inanılmaktadır. Sizde çin melek otunun kurutulmuş kök parçalarını yemek ya da çorbalarınıza tat vermek için kullanabilir ya da aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz 600 mili gramlık tabletlerden alabilirsiniz.

Zayıf Dolaşım
Bu rahatsızlığın sebepleri arasında soğuk havalarda oluşan ölü parmaklardan genetik kalp ve dolaşım bozukluğuna kadar birçok nedenden oluşabilir. Bu rahatsızlık özellikle sigara için kişilerde Bueger hastalığı riski taşımaktadır. Zayıf dolaşım sisteminde sık sık genel bir halsizlik durumu gözlenmektedir.

Tedavi
• Önemli patolojik bir durum söz konusu değil ise Frenk inciri, kulunç otu, zencefil gibi dolaşımı güçlendirici ve ısıtıcı çaylar hazırlayabilirsiniz. Unutmayın her fincan için yarım veya bir tatlı kaşığı ölçeğini kullanmalısınız. Eğer bunları beğenmezseniz ıhlamur, biberiye veya civanperçemini de yine aynı miktarlar da kullanabilirsiniz. Bunlara ayrıca karanfilde ekleyebilirsiniz.
• Genel dolaşımı desteklemek açısından ayrıca karabuğday ya da ginkgo tabletlerini de kullanabilirsiniz.

dolasim problemleri (650 x 310)

Damar Tıkanıklığı
Damarlarda yağ tabakasının oluşması, atardamarın zorlanması yüksek kolesterole sebep olmaktadır. Buna bağlı olarak kan pıhtılaşması, dolaşım bozuklukları ve kalp krizi gibi ciddi durumlar eşlik edebilir.

Tedavi Ve Önlemler
• Bu rahatsızlığı önlemek için ıhlamur çiçekleri, ıhlamur ve alıç içeren çaylardan günde bir fincan içebilirsiniz.
• Kolesterol değerini düşüren en önemli bitki sarımsaktır.
• Kolesterolü düşürmek için özellikle kahvaltılar da bir yemek kaşığı dahi olsa yulaf takviyesi yapmanız duruma yardımcı olacaktır.
• Damarları genişletmek için ise ginkgo ve karabuğday kullanabilirsiniz. Bunları tablet olarak alabileceğiniz gibi karabuğdayı demleyerek günde 3 defaya kadar içebilirsiniz.

Kan Basıncı
Unutmamanız gereken kan basıncınızdaki sorunlarda muhakkak profesyonel yardıma başvurmanız gerekmektedir. Sadece hafif veya önemsiz durumlarda kendinizi tedavi yoluna gidebilirsiniz.

Yüksek Kan Basıncı
Yüksek kan basıncı genel olarak kanın ve atardamarın kalınlığındaki artışa veya böbrek bozukluklarına bağlı nedenlerden dolayı olur. Bu rahatsızlığın genelde belli bir belirtisi yoktur ancak tıbbı müdahele gerektiren bir rahatsızlıktır. Bu gibi durumlarda tedaviye destek olmak açısından ıhlamur, civanperçemi ve aslankuyruğunu eşit miktarlarda karıştırın ve bir fincan kadar sıcak suya iki tatlı kaşığı kadar karışımdan ekleyin. Hazırladığınız bu karışımı günde 3 defa içebilirsiniz.

Düşük Kan Basıncı
Düşük kan basıncı genelde zayıflık, şok veya kan kaybına bağlıdır. Bu rahatsızlığın belirtileri arasında panik atak, endişe, bayılma ve baş ağrısı vardır. Bu rahatsızlığın tedavisinde yardımcı olmak için biberiye, mine, kestere ve alıçtan eşit miktarlarda alın ve içine toz haline getirilmiş kırmızıbiber ekleyin. Hazırladığınız bu karışımdan sıcak suyun içine iki tatlı kaşığı kadar ekleyin. Bu karışımı günde 3 defa içebilirsiniz.

Çarpıntılar
Kalp çarpıntılarının genel nedeni aşırı kahve tüketimi, endişe, kalp rahatsızlığı ya da kronik troit olabilir. Bu yüzden bu gibi bir durum fark edildiğinde hemen doktora başvurulmalıdır. Eğer çarpıntınız kalp rahatsızlığı yüzünden ise dilinizin üzerine 2 veya 3 damla kadar kulunç otu tentüründen damlatarak çarpıntınızı hafifletebilirsiniz. Tabi bunu muhakkak sağlıkçınızın kontrolünde kullanmalısınız.

aslan-kuyrugu (650 x 310)

Anlık Tedaviler
• Eğer çarpıntınızın nedeni endişeden kaynaklanmakta ise o zaman bir bardak suya 10 damla kadar kediotu tentüründen damlatın bu karışımı her 2 saatte bir alabilirsiniz. Eğer bunu beğenmezseniz o zaman eşit miktarlardaki aslankuyruğu, güvercin otu ve çarkıfeleği demleyin ve bu çayı günde 3 defa için.
• Panik atak için bir tatlı kaşığı kadar badem yağına bir damla kadar gül yağı ekleyin ve şakaklarınıza masaj yapın. Eğer arzu ederseniz ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda dilinize gül tentürü damlatabilirsiniz.

Varisli Damarlar
Bildiğiniz üzere damarlarımız kanımızı kalbimize geri pompalayan çok kuvvetli yapılardır. Fakat hareket eksikliği, kan basıncı veya obezite yüzünden zayıflarlar ise o zaman bacaklardaki damarlar eğri-büyrü, şiş ve uzamış bir hal alır. Diğer belirtileri arasında ağrıyan bacaklar, genelde akşamları baş gösteren karıncalanmalar veya uzuvlar üzerinde karıncalanmalar veya başka bir adı ile sızlamalar olmaktadır.

Tedavi Yolları
• Bu konudaki kolay tedavi yollarından biri akşam yatarken yatağın ayakucunu kaldırarak yatmaktır. Bu şekilde kanın kalbe geri gitmesini sağlamış olursunuz.
• Varisli bölgeleri rahatlatmak için her sabah sıcak veya soğuk suyun altına varisli bölgelerinizi en az 2 dakika boyunca tutun.
• Damarlara masaj yapmak için ise 100 ml kadar suya sulandırılmış atkestanesi tentürü veya süzgeçten geçirilmiş güvercin ağacı kullanabilirsiniz. Eğer bunları istemezseniz alternatif olarak karakafes veya kestane merhemini sürebilirsiniz. Fakat bu merhemleri masaj yapmaksızın yavaş bir şekilde sürmelisiniz.
• Ayrıca eşit miktarlardaki civanperçemi ve aslankuyruğu ile bir çay hazırlayıp içine bir tutam toz kırmızıbiber ekleyerek içebilirsiniz. Bunda ölçeğimiz her fincan için bir tatlı kaşığıdır.

Basur
Hemoroitler ve basurlar bilindiği üzere rektumun etrafında oluşan varisli damarlardır. İnce bir salkım gibi görünürler ve o hissi de verirler. Belirtileri arasında kanama, balgam yoğunluğunda akıntılar, ağrı ve anal kaşınma vardır. Fakat basurun en net belirtisi tuvaletten sonra klozette görülen kandır.

Tedaviler Ve Önlemler
İlk önce idrar söktürmesi için pireotu kökleri almak, basuru oluşturan zorlanmayı önler ve bağırsağı yumuşatır.
Klasik bir tedavi yöntemi olarak basur otu merhemi, taze aloe vera veya güvercin otu kabuğunu gün içinde sürekli süzün. Bunun yanı sıra çay olarak da kıvırcık kuzukulağı, civanperçemi, kurutulmuş basurotu yapraklarını her fincan için iki tatlı kaşığı olmak üzere kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder