Dantel Nasıl Temizlenir?

Dantel Nasıl Temizlenir?

Danteller çok zarif işlemelerdir ve bu yüzden de çok dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Danteller yıkanırken suyun ağırlığı genellikle dantellere zarar verir.

Değerli olan eski danteller geniş bir kabın içerisinde ağzı sıkı bir şekilde kapalı olarak yıkanmalıdır. Bu yıkama işleminde sabun ile deterjan taneleri de eklenip suyun içinde ıslatılmalıdır ve ağzını sıkı bir şekilde kapatıp iyice çalkalanmalıdır. Daha sonra danteli suyu iyice bastırın ve yeniden bir süre daha çalkalayıp aynı şekilde durulama işlemi yapılmalıdır.

Eğer yıkamanız gereken dantel dayanıklı olan bir dantel değil ise o zaman yıkama öncesinde danteli temiz ve beyaz olan bir beze iyice iğneleyin. Yıkama işleminden sonra bezi dantele yayın ve kurutun.

Eskimiş olan dantellerinize kesinlikle çamaşır suyu uygulamayın. Bu tür dantelleri zaten yağmur ya da çiğ taneleri kendiliğinden beyazlatır. Bu tür dantelleri çarşaf ya da havluya iliştirin uç kısımlarından hamak şekli yaparak iki tane temiz çamaşır ipine asın. Bu sayede dantel yağmurdan ve çiğden etkilenerek doğal bir şekilde beyazlayacaktır.

Çok hassas olan dantel perdeleri tek tek katlayın ve temiz bir yastık kılıfına sokup o şekilde yıkama işlemi uygulayın. Bu sayede dantelleriniz tamamen korunmuş olacaktır. Bu şekilde danteller köpüğün içerisine sokulup çıkartılabilinir ve sabunlu su iyice temizlendikten sonra aynı şekilde durulama işlemine tabi tutulmalıdır.

Dantelleri ütülerken mutlaka dantelleri ters tarafından ütüleyin. Ütünün dantelin iplerini kırıştırmamasına dikkat edin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder