İPUÇLARIM

Beton Zeminler Nasıl Temizlenir?

Beton Zeminler Nasıl Temizlenir?

Beton zeminler boyacılarda bulabileceğiniz renkli ya da şeffaf kaplama boyası ya da dolgu maddesi ile son dokunuşları yapılmamış ise çok çabuk bir şekilde tozlanırlar.

Beton teraslarda, merdivenlerde veya yollarda nemli havalarda yeşil renkteki küfler meydana gelir. Bu küfleri temizleyebilmek için aynı miktardaki su ile beyazlatıcıyı iyice karıştırın.

Daha sonra beton yüzeye iyice uygulayın ve en az üç dakika boyunca yüzey üzerinde bu suyu bekletin. Sonrasında ise fırça ya da süpürge ile küfleri iyice yok edin.

Beton yüzeylerde küf temizliği yaparken temizliği küçük küçük yüzeylerde yapın. Küflü yüzeyin tamamı küften kurtulduğunda hortum ile iyice sulayarak küf ile diğer lekeleri beton zemin yüzeyinden arındırın.

Beton temizliği yaparken beyazlatıcı içeren suyun çimen ve çiçek olan bölgelere sıçramamasına özen gösterin.

Betondan Süt Lekesi Çıkartma

Beton zemine dökülmüş olan süt zemin üzerinde yağ lekelerinin oluşmasına neden olur. Bu yüzden süt lekeleri hemen hortum yardımı ile iyice yıkanmalıdır. Daha sonra ise ½ kâse kadar çamaşır sodası içeren yine aynı miktardaki sıcak su ile birlikte lekeyi iyice fırçalayın ve sonrasında yine hortum yardımı ile yıkayın.

Garaj beton zeminlerinde olan hafif yağlar için yarım düzine kadar gazete kâğıdını su ile ıslatıp bu gazete kâğıtlarını yağlı olan lekenin üzerine iyice bastırın. Bastırdığınız bu kâğıtlara tuğla ya da kereste yardımı ile ağırlık yapabilirsiniz. Daha sonra kuruyan gazete kâğıtları leke üzerinde lapa görevini üstlenecek ve yağın çoğunu emerek lekenin tamamen çıkartılmasına yardımcı olacaktır.

Eğer herhangi bir yangın tehlikesi yok ise lekenin üzerine biraz benzin döküp daha sonra kuru ve toz çimento ile ovabilirsiniz. Plastik bir kâğıt ile en az 2 saat kadar beklettikten sonra çimentoyu süpürebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.