Karasinek, sivrisinek ve tatarcık hakkında kısa bilgiler

Havaların ısınmasıyla birlikte gündüz karasinekler gece de sivrisinekler bizleri rahatsız etmeye başlar.
Genel anlamda iki kanatlı olup da uçan tüm böceklere sinek denir. Türkiye genelinde saptanmış olan yaklaşık 1200 çeşit sinek türü vardır. Sinekler sıcak ve nemli ortamları sevdiklerinden ötürü yaz aylarında özellikle göl, bataklık, lağım ve çöplük gibi yerlerde çoğalırlar.Türkiye’de en sıklıkla görülen çeşitleri karasinek, sivrisinek, tatarcıktır.

Sivrisinekler:

Sivrisinekler gece olunca ortaya çıkarlar ve uyuyan insanları rahatsız ederler. Genel kanı tüm sivrisineklerin kan emdiği yönünde olsa da aslında bizleri ısıranlar dişi sivrisineklerdir. Yumurtlayabilmesini kolaylaştırmak için kan çok etkili bir yöntemdir. Bu şekilde hastalık bulaştırması da çok mümkün olan bu böceklerle en iyi mücadele bahar aylarında yaşam ortamlarını ilaçlamaya başlamak ve yaz boyunca da devam etmektir.

Karasinekler:

Karasineklerin de ısıran türleri olmakla birlikte çoğunlukla ısırmazlar ama inatçı tavırlarla başımızın üstünde dolanmaları ve yiyeceklere konmaları son derece rahatsızlık vericidir. Çöplükler, lağımlar ve bataklıklar gibi mikrop dolu her yere konup sonra da evlerimize gelen bu sinekler hastalık taşımada çok etkilidir. Bu yüzden de açıkta yiyecek bırakmamak gerekir.tatarcik resimleri

Tatarcık:

Tatarcıksa nemli ve loş yerleri sever ve geceleri aktif hale geçer. Çok sayıda mikrop taşıyan bu sinekler ısırdıklarında çok can yakarlar ve ısırdıkları yer yara olabileceği gibi zaman zaman çıban oluşumlarına da sebep olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here