Ana sayfa Ev İpuçları Çerçeve Bal Nasıl Saklanır?

Çerçeve Bal Nasıl Saklanır?

Çerçeve bal diğer bala göre hem tazeliğini hem de doğallığını çok uzunca bir süre boyunca muhafaza eder. Bal kendi yapısı gereği çok az bir miktarda su içermektedir ve buna bağlı olarak da balın nem oranı oldukça düşüktür.

Aslında işçi arıların ilk hali ile peteğe taşıdıkları ham balda nem yüzdesi çok yüksektir ve bu yüzde yaklaşık olarak % 80 civarındadır. Ancak daha sonrasında işçi arılar kovanın içindeki balı işleme tabi tutarlar.

Bu sayede ağızları ile alıp kanat çırpmaları ile hem baldaki suyun hem de nemin buharlaşmasını sağlamış olurlar. Bu işlemde 3. Gün itibari ile petek gözündeki bal son halini almış olur ve bal kullanıma hazır olarak petek gözleri arı tarafından örtülüp kapatılır.

Çerçeve Bal Nasıl Saklanır?

Bal doğrudan sıcaktan ve soğuktan kesinlikle korunmalıdır. Başka bir değiş ile bal oda sıcaklığında saklanmalıdır.

Bal direk olarak güneş ışığından ve de direk olarak soğuktan korunmalıdır.

Almış olduğunuz balı kavanozunun içerisinde ağzı sıkı bir şekilde kapalı olarak ve hava ile temasını kesip mutfak da güneş görmeyen bir yerde muhafaza edilmelidir.

Bal havadan dahi nem alan hassas bir özelliğe sahiptir. Eğer bal açık bir şekilde tutulur ise çevrede bulunan kokuları da alacak ve haliyle tadı da bozulacaktır. Bununla birlikte açıkta kalmış olan bal besin değerlerini de yitirecektir.

Bal kesinlikle metal nesnelerin içerisinde metal ya da metal türündeki kapların içerisinden kesinlikle tüketilmemelidir.

Tüm bunların dışında bal mutlaka cam kavanozunda yani aldığınız kavanozun içerisinde ve ağzı sıkı bir şekilde kapalı olarak saklanmalıdır.

Ayrıca bal mutlaka güneş ışığından hatta ve hatta sıcaktan dahi korunmalıdır.

Balı kesinlikle buzdolabına koymayın ve balı mutlaka soğuktan koruyun.

Balı sürekli olarak oda sıcaklığında tutmaya özen gösterin.

Balı açık asla kâselerin içinde değil kapalı olan kâselerde tüketin.

Balı saklamak için ya da tüketmek için metal olmayan kapları veya kâseleri kullanın.

Balı kesinlikle metal kaşıklar ile yemeyin. Bunun yerine özel tahta bal kaşıklarını tercih edin.

Balı yemek istediğinizde kavanozdan sadece günlük ihtiyacınızdan fazlasını almayın.

BİR CEVAP BIRAK