Domates Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Domatesleri dondurucuda saklamak için olgun ve etli domatesleri seçin. Daha sonra domateslerin kabuklarını ince bir şekilde soyun ve robottan geçirdikten sonra ya da kuşbaşı doğradıktan sonra mutlaka sadece tek kullanımlık saklama poşetlerine koyun ve sonarsında poşetleri dondurucuya yerleştirin.

Dondurucuda saklamak istediğiniz ve yemeklerin yapımında kullanmak istediğiniz domatesleri küp şeklinde doğrayın ve yemek kepçesi ölçüsü ile 1 veya 2 kepçe dolusu porsiyonlar halinde poşetlere alın.

Çorbalarda kullanmak için dondurmak istediğiniz domatesleri robottan geçirin. Saklama poşetinin içine hava almayacak bir şekilde yerleştirin. Sonrasında saklama tarihini yazıp dondurucuya domatesleri yerleştirin.

Dondurma sonrasında domatesleri isterseniz donmuş olarak isterseniz de çözülmüş olarak kullanabilirsiniz.

Domateslere çözdürme işlemi uyguladıktan sonra kesinlikle yeniden dondurmayın. Dondurucuya alınan domateslerin saklama süresi 1 yıldır.

Dondurucuya domatesleri koyarken sadece plastik özel saklama kapları, poşetleri ya da kaplarını kullanın. Asla cam kapları dondurucuda saklamak için kullanmayın. Çünkü sıvılar genleşir ve saklama camının kırılmasına neden olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here