İPUÇLARIM

Kararan Altın takılar evde nasıl parlatılır?

Kararan Altın takılar evde nasıl parlatılır?

Günlük hayatımızda parmaklarımızda kullandığımız altın yüzükler, kollarımızda olan altın bilezikler, boynumuza taktığımız altın kolyeler, kulaklarımıza taktığımız altın küpeler ve her zaman her yerde kullanılan altınlarımız bir zamandan sonra parlaklığını kaybeder ve mat bir görünüme sahip olur.Peki, kararmış parlaklığı kaybetmiş altın takılarınızı eski parlaklığına kavuşturma yöntemlerini biliyor musunuz?

Altın takılar nasıl parlatılır?

Altını bazı dönemler de 2 ayda bir 3 ayda bir sabunlu bir suda, eski bir fırçayla ( Örn. Dış fırçası) içini, dışını, kenarlarını temizleyip bir pamuk yardımıyla silersiniz altın, temizlenir. Bunun yanın da bazı dönemler de altın birlikte kullanıldığı için ( 1’den fazla bileklik takarsa veya buna benzer bir şekilde altın kullanımında) altın, çizilebilir. Bu gibi durumlarda altın, kuyumculara götürülerek cila yapılmasıyla parlak bir görünüm elde edilir.

Altın ve takıları parlatmanın başka yöntemleri var mı? Evet, bunlardan birisi ılık su dolu bir bardağa üç beş damla deterjan ilave edilir. Sodyum içermeyen maden suyu da konur ve karıştırılır. Altın içine atılıp 30 dakika beklenir ve içinden alınıp fırça yardımıyla fırçalanır. Son olarak sıcak suyla yıkanıp kuru ve yumuşak bir bez yardımıyla kurulanır.

Başka bir yöntemde amonyak kullanımı ile yapılır. Yine aynı şekilde bir bardağa amonyak doldurulup altın içine atılıp 30 dakika kadar beklenir. Sonra içerisinden çıkartılıp sıcak suyla yıkandıktan sonra kuru ve yumuşak bir bez yardımıyla kurulanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.