Boya Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Boya Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Boya lekelerini temizlerken terebentine başvurabilirsiniz. Sadece ıslatmanız ve hemen eski macun olan bıçak ile ya da isterseniz tıraş bıçağı ile boya lekesini kazıyabilirsiniz.

İsterseniz biraz keten tohumu yağını alıp pencerede olan kurumuş boya lekelerini gevşetmek için kullanabilirsiniz.

Ya da boyayı aynı miktarda olan amonyak ve sıcak su içerisine bastırabilirsiniz. Daha sonra mutlaka plastik bir alet yardımı ile ve dikkatlice kazıyabilirsiniz.

Eğer boya uzun bir süre önce kurumuş ise saf keten yağı uygulayabilirsiniz. Sadece boya yumuşayana kadar oturmasını sağlayın ve sonrasında tahta bir alet yardımı ile yavaşça kazıyın.

Kumaştan Boya Lekesi Temizleme

Kurumuş olan inatçı lateks boya lekelerini temizlemek için hemen bir fırın temizleyici uygulayın ve bu şekilde fırın temizleyicisinin lekeli yüzey üzerinde en az 3 saat kadar kalmasına izin verin. Daha sonra plastik bir eldiven giydikten sonra oldukça sert bir fırça yardımı ile iyice ovun ve sonrasında bulaşık deterjanı yardımı ile yıkayın. Daha sonra normal yıkama yapın ve bu uygulamayı sadece dayanıklı ve sadece çok dayanıklı kumaşlarda uygulayın.

Lekeyi temizlemeye başlamadan önce isterseniz lekenin üzerine sıvı el sabunu ya da sıvı el temizleyici sürüp lekeli bölgeyi daha kolay temizlenebilir bir hale getirebilirsiniz.

Narin Çamaşırlardan Boya Lekesi Temizleme

Narin çamaşırlardan boya lekesini çıkartırken çok dikkat etmelisiniz. Bunun için ¼ ölçüde damıtılmış olan beyaz sirke ile sadece 4 yemek kaşığı kadar gliserin ile ½ ölçekte sıcak suyu iyice karıştırın. Daha sonra hazırlamış olduğunuz bu karışımı lekeli bölgeye çok dikkatli bir şekilde sürün ve boyanın gevşemesi için hafif bir şekilde ovun. Sonrasında her zaman yıkadığınız gibi kumaşı yıkayın.

Yağlı boyayı kumaştan temizlemek için sadece 2 yemek kaşığı amonyak ile 1 yemek kaşığını geçmeyecek miktarda neft yağını iyice karıştırın ve bu karışımı lekenin üzerine sürüp sıcak suyun içinde kumaşı yıkayın. Bu işlem bazen birden fazla tekrar isteyebilir.

Yıkanabilir Kumaş

Bu tür kumaşlardan kurumuş olan boya lekelerini temizlemek için lekeyi sebze yağı ile ovun ve bu şekilde kumaşı bir gece boyunca bekletin. Ertesi sabah lekeyi set bir fırça yardımı ile ovun ve boya çıktığı zaman susuz bir temizleyici yardımı ile yeniden ovun ve sıcak suyun içinde iyi bir şekilde durulayın. Bu işlem sayesinde sebze yağı da temizlenecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder