Zürafa Oyuncağım Nasıl İşlenir?

Bu oyuncağı işlemek için siyah, çikolata rengi ve sarı ipliklerden birer tane yumağa, 5,5 mili metre işleme tığına, polyester iç doldurma malzemesine, toplu iğnelere, işaretleme malzemelerine ve iğneye ihtiyacınız var.

Bu oyuncak 54 cm boyundadır.

Zürafa Oyuncağım Nasıl İşlenir?

zurafa

Kafa İşlemesi; Kafanın üst kısmından işlemeye başlanacaktır. Sarı ip ile ve 2 tane zincir çekerek işlemeye başlayın.

zurafa

Sıra 1; Tığ tarafından ikinci zincire 6 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Şimdi hemen işaretlemeyi yapın.

Sıra 2; İşlemeler devam eden sıralar halinde yapılacaktır. Her bir zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 12 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

zurafa

Sıra 3; İlk zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 18 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 4; İlk 2 zincire ikişer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 24 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 5; İlk 3 zincire ikişer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 30 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

zurafa

Sıra 6; İlk 4 zincire ikişer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 36 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

zurafa

Sıra 7-13; Bu sıraların hepsini her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

Sıra 14; İlk 10 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 33 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 15; Bu sıranın hepsini her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

Sıra 16; İlk 9 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 30 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 17; Bu sıranın hepsini her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyerek tamamlayınSıra 18; Sıraya 2 tekli kroşe birlikte işleyerek başlayın ve 6 defa daha yeniden işleme yapın. Daha sonraki 6 zincirin her birine de birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki 6 zincire ikişer tane tekli kroşe işlemesi yapın ve daha sonraki 6 zincirin her birine de birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 30 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

zurafa

Sıra 19-20; Bu sıraların hepsini her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

Sıra 21; İlk 3 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 24 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 22; Bu sıranın hepsini her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

Sıra 23; İlk 2 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 18 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Şimdi kafa işlemesinin içerisini polyester malzeme ile doldurun.

Sıra 24; Bu sıranın hepsini her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

zurafa

Sıra 25; İlk zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 12 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 26; Bu sıranın hepsini her bir zincire birer tane 2 tekli kroşe birlikte işleyerek tamamlayın. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 6 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Şimdi işlemeyi kapayın ve ipi fazlaca bırakarak ipi kesin.

zurafa

Kafanın iç kısmını tamamen doldurun ve bırakmış olduğunuz uzunca ip ile işlemeyi dikin. Sonda ipi çekin ve zincirleri birleştirin.

Kulak İşlemesi

Bu işlemeden 2 tane işleyin ve işlemeye yine sarı ip ile ve 2 tane zincir çekerek başlayın.

Sıra 1; Tığ tarafından ikinci zincire 6 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Şimdi hemen işaretlemeyi yapın.

zurafa

Sıra 2; İşlemeler devam eden sıralar halinde yapılacaktır. İlk 2 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 8 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 3; Bu sıranın hepsini her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

Sıra 4; İlk zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 12 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

zurafa

1Sıra 5; Bu sıranın hepsini her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

Sıra 6; İlk zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 18 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

zurafa

Sıra 7-9; Bu sıraların hepsini her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

Sıra 10; Bu sıranın hepsini her bir zincire birer tane 2 tekli kroşe birlikte işleyerek tamamlayın. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 9 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 11; Bu sıranın hepsini her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

zurafa

Şimdi işlemeyi kapayın ve ipi fazlaca bırakarak ipi kesin.

zurafa

Kulak kısmını düzeltin ve kafanın her iki yanına da dikin.

zurafa

Boynuz İşleme

Bu işlemeden 2 tane işleyin ve kahverengi iplik ile 2 tane zincir çekerek işlemeye başlayın.

Sıra 1; Tığ tarafından ikinci zincire 6 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Şimdi hemen işaretlemeyi yapın.

Sıra 2; İşlemeler devam eden sıralar halinde yapılacaktır. Her bir zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 12 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 3; Bu sıranın hepsini her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

Sıra 4; Bu sıranın hepsini her bir zincirin arka ilmeklerine birer tane 2 tekli kroşe birlikte işleyerek tamamlayın. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 6 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 5-6; Bu sıranın hepsini her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

Şimdi işlemeyi kapayın ve ipi fazlaca bırakarak ipi kesin.

İşlemenin iç kısmını tamamen doldurun ve bırakmış olduğunuz uzunca ip ile kafanın üzerine ve kulakların arasına boynuzları dikin.

Boyun Ve Vücut İşlemesi

zurafa

Boynun üzerinden uzunca ip bırakarak ve sarı iplik ile 24 tane zincir çekerek başlayın. Daha sonra ilk zincire tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin.

Sıra 1; 1 tane zincir çekin, birleştirme zincirine 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, bundan sonra sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Yeni sıra başlangıcı için işaretleme yapın. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 24 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

zurafa

Sıra 2-24; Bu sıraların hepsini her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

Sıra 25; İlk 3 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 30 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 26; İlk 12 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki 6 zincire ikişer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki 12 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 36 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 27-28; Bu sıranın hepsini her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

Sıra 29; İlk 15 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki 6 zincire ikişer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki 15 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 42 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 30-31; Bu sıraların hepsini her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

Sıra 32; İlk 18 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki 6 zincire ikişer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki 18 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 48 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

zurafa

Sıra 33-42; Bu sıraların hepsini her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

Sıra 43; İlk 6 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 42 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

zurafa

Sıra 44; İlk 5 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 36 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 25; İlk 4 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 30 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 46; İlk 3 zincire birer tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 24 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

zurafa

Artık boyun ve vücut kısımlarının içini polyester malzeme ile doldurabilirsiniz.

Sıra 47; İlk zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 18 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 48; İlk zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe birlikte işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 12 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Şimdi işlemeyi kapayın ve ipi fazlaca bırakarak ipi kesin.

İç malzemeyi tamamen doldurun ve uzunca ipi kullanarak boyun ve vücut kısmını dikin.

Bacak İşlemesi

Bu işlemeden 4 tane işleyin ve işlemeye siyah iplik ile ve 2 tane zincir çekerek başlayın.

Sıra 1; Tığ tarafından ikinci zincire 6 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Şimdi hemen işaretlemeyi yapın.

Sıra 2; İşlemeler devam eden sıralar halinde yapılacaktır. Her bir zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 12 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

Sıra 3; İlk zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, sonraki zincire 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın. Aynı şekilde işlemeye sıra sonuna kadar devam edin. (Sırayı tamamladığınızda toplamda bu sıraya 18 tane tekli kroşe işlemiş olmanız lazım.)

zurafa

Sıra 4-5; Bu sıraların hepsini her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyerek tamamlayın. Sıraların sonunca siyah ipi kesin.

zurafa

Sıra 6-17; Sarı renkteki ipe geçin ve bu sıraların hepsini her bir zincire birer tane tekli kroşe işleyerek tamamlayın.

Şimdi işlemeyi kapayın ve ipi fazlaca bırakarak ipi kesin.

Bacak kısımlarını tamamen doldurun.

Tamamlama Aşamaları

Adım 1; Sarı renkte ip ile boynuz ve kafa kısmını yeniden dikin.

Adım 2; Siyah renkteki ip ile gözleri ve burun deliklerini oluşturun.

Adım 3; Ağız kısmını dikerek oluşturun.

Adım 4; Kafa kısmının duruş açısını ayarlayın ve boyun ile kafa kısmını yeniden dikin.

Adım 5; Bacakları vücuda dikin.

zurafa

Yele İşleme

İşlemeye kahverengi iplik ile 35 tane zincir çekerek başlayın.

Sıra 1; Tığ tarafından dördüncü zincire tığı kaydırın, 3 tane zincir atlayın, sonraki zincire 7 tane çift kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir atlayın ve aynı şekilde işlemeye devam edin. Son zincire geldiğinizde son zincirin içerisine 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın.

Şimdi işlemeyi kapayın ve ipi fazlaca bırakarak ipi kesin.

Artık yeleyi kafanın ve boynun ortasına dikebilirsiniz.

Benek İşlemesi

Bu işlemeden 12 tane işleyin ve işlemeye kahverengi iplik ile ve 2 tane zincir çekerek başlayın.

Sıra 1; Tığ tarafından ikinci zincire 6 tane tekli kroşe işlemesi yapın.

Sıra 2; Her bir tekli kroşenin içerisine 2 tane tekli kroşe işlemesi yapın ve tığı ilk zincire kaydırın.

Daha sonra işlemeyi kapayın.

Artık vücudun çeşitli bölgelerine benekleri dikin.

Kuyruk İşlemesi

Sarı renkteki ip ile 9 tane zincir çekin ve tığ tarafından ikinci zincire tığı geçirip her bir zincir birer tane tekli kroşe işlemesi yapın.

Şimdi işlemeyi kapayın ve ipi fazlaca bırakarak ipi kesin.

Kahverengi ipten 25 cm ve 4 parça kesin.

Kuyruğun sonuna ve ortasına bu ipleri ekleyin. Bunları düğümleyerek sağlamlayın.

Kuyruğun diğer kısmını vücuda dikin.

Gerekli düzenlemeleri göz kararı yapın.

Zürafa Oyuncağım Nasıl İşlenir? Bölüm 1

https://www.youtube.com/watch?v=zo75rdGVBEk

Zürafa Oyuncağım Nasıl İşlenir? Bölüm 2

https://www.youtube.com/watch?v=GYJ3id4G8aQ

Zürafa Oyuncağım Nasıl İşlenir? Bölüm 3

https://www.youtube.com/watch?v=HBqW4WopdAk

Zürafa Oyuncağım Nasıl İşlenir? Bölüm 4

https://www.youtube.com/watch?v=vDKwZyWdnlk

Zürafa Oyuncağım Nasıl İşlenir? Bölüm 5

https://www.youtube.com/watch?v=O6-dT4I97bs

 


Leave a Reply