Zor lekeler nasıl çıkarılır?

Zor lekeler nasıl çıkarılır?

Lekeleri çıkarmak başlı başına bir problemdir. Ancak birkaç ana kurala dikkat ettiğiniz takdirde lekenin daha kolay çıkarılacağını göreceksiniz. Leke çıkarmada en önemli bilgi lekenin ne cins ve zorlukta olduğunu bilmektir. Birde lekeye mümkün oldukça hızlı şekilde müdahale etmeniz gerektiğini unutmayınız.

Zor lekeler nasıl çıkarılır?

Zor lekeler dendiğinde akla neredeyse temizlemesi imkansız olan asit lekeleri gelir. Asit lekeleri birkaç farklı yöntemle temizlenebilir.

İlk yöntem, 8 çay kaşığı kadar suyun içerisine 1 çay kaşığı kadar boraks ilave etmek ve iyice karıştırıp lekeli bölgeleri bu karışım ile silmektir.

Diğer yöntem ise 1 çay kaşığı kadar amonyak ile ¼ litre kadar da ılık suyu iyice karıştırmak ve bu karışım ile lekeli bölgeyi iyice silmektir. Eğer leke kumaş üzerinde ise kumaşın türü kontrol edilmelidir. Amonyak uygulaması sonrasında lekeli bölge mutlaka su ile iyice durulanmalıdır.

Halı üzerinde oluşan asit lekeleri için su ile yemek sodasını karıştırın ve lekeli yüzeye bu karışımı uygulayın. Leke çıkarma işlemini tamamladıktan sonra durulama işlemini bol temiz su ile yapın.

Zor Lekeler

Akrilik boya lekesini temizlemek için lekeli olan bölgeyi alkol yardımı ile iyice silin. Sonrasında her zaman yıkadığınız gibi yıkayın.

Ruj lekesini temizlemek için lekeli bölgeye hemen aseton uygulayın ve sonrasında bekletmeden bol su ile durulama yapın. Eğer leke suni bir kumaş üzerinde ise asetonu uygulamadan önce kumaş üzerinde test etmeyi unutmayın.

Aseton yok ise okaliptüs yağı ya da gliserin de kullanabilirsiniz.

Gravy lekesini temizlemek için ½ ölçek kadar su ile ½ yemek kaşığı kadar da amonyak ve birde ½ yemek kaşığı kadar iyot tuzunu karıştırın. Daha sonra bu karışım ile lekeli bölgeyi hafif dokunuşlar ile silin.

Ya da bulaşık deterjanı ve sıcak su karışımı ile lekeli bölgeyi yıkayabilirsiniz.

Gres Yağı lekesini temizlemek için 4 ölçü kadar rubbing alkol ile 1 ölçü kadar da tuzu iyice karıştırın. Daha sonra bu karışımı lekeli bölgeye uygulayın.

Ya da 1 yemek kaşığı kadar gliserin ile biraz bebek şampuanını karıştırın ve sıcak su yardımı ile lekeli bölgeyi iyice yıkayın.

Veya diş fırçası ile jel şeklindeki el temizleyiciyi lekeli bölgeye uygulayın ve durulamayı bol su ile yapın.

Ya da isterseniz borak ile su ve su yumuşatıcı karışı ile güzel bir macun hazırlayın. Bu macunu leke üzerinde en az 1 saat kadar bekletin. Durulama işlemini sıcak su ile yapın. Eğer evde borak veya su yumuşatıcınız yok ise su macunu uygulamasını da yapabilirsiniz.

Alkol Lekesi İle Savaşmanın Yolları

Alkol lekesi, en beklenmeyen inatçı lekelerden olan alkol lekesini zor lekeler nasıl çıkar kısmına almadan yazıya başlamak istemedim. Gelin hep beraber alkol lekesinin çeşitli eşyalar üzerinden nasıl çıkarılacağını hep birlikte öğrenelim.

 • Giysi üzerinden alkol lekelerini temizlemek için, gereken vakit kaybetmeden giysinin lekeli kısmını şampuanlamak ve akabinde beyaz ispirto yardımı ile tampon yapmaktır.
 • Eğer ahşaplarınız cilalanmış ve alkol lekesine maruz kalmış ise, alkol lekesi olan bölgeleri mantar tıpası yardımı ile silin. Eğer mantar tıpası yok ise, terebentin ile ıslatın ve sonrasında parlatma işlemi ile tamamlayın.
 • Alkol lekesi masif ahşaplarınız üzerinde ise, eter veya benzin kullanabilirsiniz. Eğer buna rağmen lekeyi çıkartamamışsanız o zaman, çakmak bezi ile lekeyi çıkartabilirsiniz.

Altın Lekesi Nasıl Çıkar?

Altın lekeleriniz diğer lekelere benzemez. Altın lekelerimiz diğer eşyalarımızdaki lekelere nazaran, bizlerin canını çok sıkar. Bu yüzden zor lekeler nasıl çıkar makalemizde altın lekesine karşı nelere yapmanız gerektiğini anlatmadan başka bir konuya geçmek istemedik.

 • Altınlarımız kirlenmiş ve eskisi kadar parlak görünmüyorlar ise, hemen 1 litre su alıp içine 100 gram amonyak ile birlikte 15 gram sabun rendesini ilave ediyoruz.
 • Altınlarımız alıp, hazırlamış olduğumuz bu karışımın için 1 saat kadar bırakıyoruz. Karışımın içinde gerektiğinden fazla altınlarınızı bırakmamaya özen gösteriyoruz.
 • Karışımın içinden aldığımız altın takılarımızı, soğuk su ile iyice duruluyoruz ve ardından ise temiz bir deri parçası ile temizliyoruz.

Ayakkabı Lekelerini Nasıl Çıkartırız?

Ayakkabı lekeleri, sadece canımızı sıkmaz ama cebimize dahi zarar verebilen türden lekelerdir. Bazen aldığımız ayakkabımız daha ilk günden zor lekelere maruz kalıp tüm çekiciliğini ve güzelliğini kaybeder. O halde gelin zor lekeler nasıl çıkar makalemizde ayakkabı lekeleri ile nasıl mücadele edeceğiz bunları öğrenelim.

 • Ayakkabınızda ağır s lekeleri var ise, sadece vazelin sayesinde bu lekelerden kurtulmanız mümkündür.
 • İnatçı küf lekeleri için bir beze gliserin sürün ve ayakkabıyı iyice temizleyin.
 • Spor ayakkabılarda ise, iyice benzine batırılmış eski bir diş fırçasına sahip olmanız lekeyi çıkartmak için yeterlidir.
 • Eğer, ayakkabınız açık renkte bir ayakkabı ise, bu sefer benzine temiz bir parçasını batırıp temizlediğiniz taktirde, lekelerden tamamen kurtulmuş olacaksınız.
 • Ayakkabılarınız açık değil koyu renkte ayakkabılar ise, bu sefer temiz bezinizi benzine değil alkole batırın. Hem lekeleri temizlemiş hem de ayakkabılarınızı parlatmış olacaksınız.
 • Vernikli ayakkabıların temizlenmesi yine dikkat isteyen bir iştir. O yüzden vernikli ayakkabılarınızı limon suyu veya süt yardımı ile temizlemeyi ihmal etmeyin.
 • Sizde süet ayakkabı sevenlerden ve her yerde süet ayakkabılarınızdan vazgeçemeyenlerdenseniz, o zaman ayakkabılarınız sürekli kirleniyordur. Bu tür durumlarda panik yapmak yerine ayakkabılarınızı sıcak su buharına tuttuktan sonra sadece ve sadece iyice kuruduysa fırçalayın. Süet ayakkabılarınızı sakın ıslakken fırçalamaya kalkmayın.
 • Rugan ayakkabılarınız için ise, çatlama sorunlarını önlemek için vazelin veya zeytinyağını kullanabilirsiniz. Rugan ayakkabılarınızı serin yerde muhafaza etmeyin çünkü sıcaklık rugan ayakkabılarınızın çatlamasına neden olabilir.
 • Kahverengi ayakkabılarınızdan bıktıysanız ve kahverengi ayakkabınızı siyaha boyayıp yeni bir ayakkabıya sahip olmak isterseniz, ayakkabınızı boyamadan önce çiğ bir patates ile ovup, sonrasında siyah cila çekmeyi unutmayın.

Cam Üzerindeki Boya Lekeleri Nasıl Çıkar?

Evimizi kışa hazırlatıyoruz ve bu yüzden bazılarımız evlerini boyatmayı ve temiz bir kışa başlamayı tercih ediyor. Fakat boyaların camlarımıza sıçrayıp yapışmaları evimizin içindeki güzelliği alıp götürüyor. Pekiyi ne yapmamız gerekiyor camlarımızdaki boya lekelerini çıkartmak için.

 • Eğer boya lekeleri büyük değil, ama küçük lekeler ise hiç çekinmeden bir jilet yardımı ile lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz.
 • Ama boya lekeleriniz çok daha inatçı ve büyük çapta ise, o zaman lekeleri önce alkol ile iyice ıslatıp daha sonrasında jilet yardımına tekrar baş vurabiliriz.

Kumaş Üzerindeki Boya Lekeleri Nasıl Çıkar?

Eğer kumaşınızın üzerine boya henüz dökülmüş ve leke iz yapmamış ise, hemen terebentinin yardımına ihtiyaç duyuyoruz demektir.
Kumaşınızın üzerine dökülen boya artık katılaşıp bir leke haline gelmiş ise, o zaman yapılması gereken şey en hızlı şekilde leke olan kumaş bölümünü sabun ile iyice yıkamak ve daha sonrasında kumaşın lekeli kısmını sabunlu suyun içinde bırakmaktır. Yumuşayan boya lekesini birkaç saat sonra sabunlu sudan çıkartıp, bir bıçak yardımı ile lekenin olduğu bölümü iyice kazıyın. Son dokunuş olarak ise, kumaşı terebentin ile iyice silin.

FONDÖTEN LEKESİ
* Elbisenize bulaşan fondöten leke bırakmışsa, bunu etere batırılmış bir bezle silin. Oluşan hare, sabunlu suyla yıkanınca yok olacaktır.

GÜMÜŞLERİ YIKADIKTAN SONRA HEMEN KURULAYIN
* Gümüş çatal kaşık takımınızı lekesiz ve kusursuz saklayabilmek için kullandıktan hemen sonra yıkayın.
* Yumurta lekelerini çıkarmak için de tuzlu suya batırılmış nemli bezle çatal kaşıklarınızı ovun.

ISPANAK LEKESİ:
* Ispanak lekesini çıkartmak için, lekeli kısmı taze patates ile hafifçe ovun. Sonra hafif sabunlu su ile durulayın.

KAHVE LEKESİ
* Kahve lekesi kumaş yoğun bir tuz eriyiğiyle iyice yıkanıp bol suyla çalkalanarak çıkarıldığı gibi, dökülür dökülmez sıcak sabunlu suyla yıkanınca da çıkar.
* Ayrıca kumaş üzerine gliserin damlatıldıktan sonra içine biraz asit borik katılmış ılık suyla yıkayarak da leke çıkarılabilir.
* Kahve lekesi için her zaman mutfağınızda bulunan karbonatı da kullanabilirsiniz.

KATRAN LEKESİ:
* Leke yeni ise gaz, benzin veya terebentin esansı ile silinerek çıkarılır. Bu maddelerin bıraktığı leke petrol eteri ile uçurulur.
* Katranı mümkün olduğu kadar kazıyarak temizleyin. Lekeleri temiz bir bezle ve okaliptüs yağlı bezle, yumuşakça ovun. Sonra da yumuşak süngeri deterjanlı suya batırarak tekrar temizlik yapın. En son da temiz bir suyla çalkalayın.

KAN LEKESİ
* Kan lekesini mümkün olduğu kadar tazeyken çıkarmaya çalışmalısınız. Hiç denememeniz gereken şey kan lekesini çıkartmak için sıcak su kullanmaktır. Sıcak su, lekenin pişerek daha fazla yerleşmesine yol açar. Oysa bazı özel yollarla kan lekelerini kolaylıkla çıkartabilirsiniz:
* Lekenin bulunduğu kısmı sulandırılmış Hint yağı ile yumuşatın. Sonra bir sünger yardımıyla ılık suyla silin. Lekenin yerinde iz kalırsa Hint yağı karışımının içine üç damla amonyak katın. Lekenin yerinde koyu bir iz kalırsa onu açmak için ya ıslatıp güneşe bırakın ya da lekenin yerini hidrojen peroksit (Eczanelerde bulabilirsiniz.) ile silin.
Bu genel çözümün yanında leke çıkarma yollarını kumaşlara göre şöyle daraltabiliriz:
*Pamuklu kumaşlarda, amonyaklı suyla ıslattıktan sonra sabunlu suyla yıkayın.
*Yünlü ve ipeklilerde ise amonyaklınmış oksijenli su, ya da oksalit asitli su kullanılmalıdır.
*Beyaz kumaşlarda: Lekeyi oksijenli suyla ıslatın. Sonra sabunlu ılık suda yıkayın.
*Renkli kumaşlarda: Nişastayı suyla karıştırarak bir hamur yapın. Bunu lekeli yere sürerek kurumasını bekleyin. Sonra fırçalayarak temizleyin. Bir başka usul de aspirin tabletini azıcık suyla eritip lekeli yeri bununla örtmektir. İyice kuruyunca fırçalayarak temizlersiniz.
*Halıda kan lekesi: Lekeli yerleri beyaz sirkeyle ovun.

KİREÇ LEKESİ
* Çaydanlık, tencere gibi mutfak eşyalarında biriken kirecin sebep olduğu lekeleri gidermek için bu kaplara birkaç parça temizlenmiş patates kabuğu katın, içine su koyup bir süre kaynatın ya da içinde sirkeli suyla kaynatın, sonra iyice durulayın.

KUŞ PİSLİĞİ LEKESİ:
* Beyaz kumaşlardan çıkartmak için sıcak suya biraz amonyak katın ve bu su ile silin. Sonra da yıkayın. Renkli kumaşlardan ise bu leke benzin ile çıkarılabilecektir.

LEKELENEN MOBİLYALAR
* Eğer mobilyalarınız lekeliyse bunları temizlemek için sakın su ve sabun kullanmayın. Un ve bademyağından bir karışım yaparak mobilyanın üstüne unu sürün. Sonra yünlü bir bezle silerek parlatın.

LEKELİ TEFLON TAVALAR
* Teflon tavalardaki lekeleri temizlemek için bir kabın içine bir bardak su, yarım su bardağı sirke, iki çorba kaşığı karbonat koyup karıştırın. Bu karışımı tavanın içine döküp on dakika kaynatın. Sonuç lekesiz bir teflon tava…

LEKE ÇIKARICILARIN İZİ
* Kumaşları her hangi bir leke çıkarıcı ile silmeden önce oldukça tuzlu bir su ile silerseniz leke çıkarıcı iz bırakmaz.

LİKÖR, APERATİF VE ŞEKER LEKELERİ
* Önce şekeri gidermek için soğuk veya ılık suyla yıkayın. Leke yine çıkmazsa, sodyum bisüfit eriyiği ya da çok hafif bir oksalik asit eriyiği denenebilir.

MEYVE LEKELERİ
* Çok kaynar su kullanılmalıdır. Leke çıkmazsa oksijenli ya da çamaşır suyu katılmış suyla yıkanmalıdır.

MEYVE SUYU LEKELİ ÖRTÜLER
* Eğer örtünüze meyve suyu dökülürse hemen üstüne tuz serpin. İlk yıkamada leke çıkacaktır.

MEYVE LEKESİ:
* Bütün meyve lekeleri henüz tazeyken üzerine az miktarda limon suyunu damlatıldığı takdirde ve sıcak su ile durulandığı zaman çıkacaktır.

MOBİLYALARDAKİ SU İZLERİ
* Özellikle çocuklu ailelerde ev kadını için dert olan mobilya üzerindeki su veya benzeri lekeleri temizlemek için, çok kolay bir çözüm öneriyoruz. İçki vs. şişelerinin tıpaları bu işlemde yardımcı olacaktır. Bu mantarları özenle saklayın. Mobilyanıza damlayan su taneciklerini yumuşak bezle yavaşça silin. Sonra bu kısmı mantar tıpa ile hafifçe ovun. İz kalmadığını göreceksiniz.

MUM LEKESİ:
*Metal eşyaların üzerindeki mum lekelerini kazımayın. Mumların üzerine önce kaynar su dökün. Sonra yumuşak bir bez ile parlatın.
* Kumaş eşyaların üzerindeki mum lekelerini çıkartmak için mum lekesini kazıyın. Sonra lekeyi iki kâğıt arasına koyarak ütüleyin. Son olarak da ispirto ile silebilirsiniz.
* Koltuk ve benzeri eşyalara damlayan mumun kabuğu önce bıçakla hafifçe kaldırılır. Altı dikkatle fırçalanır. Leke yeni ise bu işlem yeterlidir. Ancak kabuk kalkınca altta belirli bir iz bırakmışsa bu kısım benzinle veya asetonla silinerek çıkarılır.

MÜREKKEP LEKESİ:
Mürekkep lekesi değişik usullerle çıkarılabilir:
*Mürekkep dökülür dökülmez, sıcak sabunlu suyla yıkanır veya silinir.
*Üzerine mürekkebi emmesi için bol miktarda tuz serpilir
*Kumaş süt içine birkaç kere sokulup çıkarılarak sıkılır
*Yarım tas su içine iki çorba kaşığı limon suyu konur. Kumaşın lekeli kısmı bunun içine batırılıp bir süre bırakılır.
*Kumaş gergin olarak tutulur. Üstten amonyak dökülüp hafif hafif ovalayarak lekenin akıp çıkması sağlanır. Sonra bol suyla iyice çalkalanır.
*Kumaşa şeker serpilir, üstüne limon sıkılır, bir süre bırakılır.
*Mürekkep lekesi eskimişse beyaz kumaşlara çamaşır suyu damlatılır. Bir süre sonra klor artıklarının giderilmesi için kumaş bol suyla iyice çalkalanmalıdır.
* Pamuklu kumaşlardaki mürekkep lekesini çıkarmak için bir miktar çamaşır suyuna biraz su katıp bu karışımı batırılmış bir tamponla lekeyi silebilirsiniz. Mürekkep lekesindeki mavi ya da siyah leke kaybolur ama geriye sarı, pas lekesini andıran bir leke kalır. Bu lekenin üzerine oksilit asit tozu serpiştirilip kaynar suda bir iki defa ovuşturulup çalkalanırsa bu iz de yok edilmiş olur.

NİKOTİN LEKESİ
Eldeki nikotin lekeleri
* Leke belirsizse biraz limon suyu ile ovuşturmak size yeterli olacaktır.
* Leke daha ciddiyse çamaşır suyuna başvurmanız gerekir.
* Leke oldukça koyuysa şu hamurdan yararlanın: Bir çorba kaşığı bikoarbonat, bir çorba kaşığı ponza taşı pudrası ve birkaç damla limon suyunu karıştırın. Bununla elinizi iyice ovuşturun.
Kumaştaki nikotin lekesi: Leke yok olana kadar 90 derecelik alkole batırdığınız bir bezle ovun.
Küllük üzerindeki lekeler: Yıkadığınız halde küllükteki lekeler çıkmadılarsa, bunları ince tuza batırdığınız bir mantar tıpayla ovun.

OT VE ÇİMEN LEKESİ:
* Ot ve çimen lekesini çıkarmak için alkollü bir pamukla silin. Eğer leke tamamen kaybolmamışsa o zaman ılık oksijenli suyla silin.
* Çimen lekesi için ıspanak lekelerinde uyguladığımız yöntemi de kullanabilirsiniz: Taze patates ile hafifçe ovun sabunlu suyla durulayın.

OJE LEKESİ
-Aseton ile
-Veya eşit ölçülerdeki alkol ve eter karışımı ile çıkartabilirsiniz. Her iki halde de lekenin altına 4-5 kat katlanmış beyaz bir bez koyun. Lekeyi silerken bu bez kirleneceğinden, kirin elbiseye geçmemesi için, kontrol edin ve lekenin altına bezin temiz kısımlarının kaydırın. Leke hemen çıkmazsa bu işlemi bir daha tekrarlayın. Sonra asetonu uçurarak leke bırakmasını önleyin.

PAS LEKELERİ
* Madeni mutfak eşyaları kullanılmamaktan ya da başka sebeplerden dolayı paslanır. Pas tabakasını gidermek için bildiğimiz zımpara kâğıdını kullanabilirsiniz. Bu tür eşyaların yeniden paslanmasını önlemek için birkaç damla zeytinyağı ile sıvazlamak yeterlidir. Bir kenara kaldırıp uzun süre kullanmayacağınız madeni eşyaların yağla silinmesi pası önleyecektir.
* Mutfak bezlerindeki pas lekelerini hemen çıkartmak istiyorsanız bir miktar limon suyunu ısıtın ve lekeli kısımları bu sıcak limonlu su ile ovun.
* Bütün kumaşlardan oksilit asitle çıkar. Lekeli kısım kaynar suyun buharına tutulur. Bir parça oksilit asit lekenin üzerine sürülür. Leke çıktıktan sonra bu kısım ılık su ile yıkanmalıdır.
* Çamaşırlardaki pas lekelerini çıkarmak için lekenin üstüne bolca tuz serpin. Daha sonra küçük bir kapta ısıtacağınız biraz limon suyunu sıcakken bu tuzun üzerine dökün. Biraz bekleyip bir bezle üzerinden silin. Daha sonra soğuk suyla yıkayıp kurutun. Leke çıkmış olacaktır; eğer çıkmamışsa leke eski demektir. Bu durumda bu işlemi bir kez daha tekrarlayın.

PARFÜM LEKESİ
* Mümkün olduğu kadar sıcak, %2-4’lük sodyum sülfat eriyiği kullanılarak temizlenebilir.

REÇEL LEKESİ
* Pamuklu kumaşlarda sabunlu suyla yıkamak kâfidir. Yünlü ve ipeklilerde ise alkollü suyla yıkanmalıdır.

RUJ LEKESİ
* Lekeli kısmı oksijenli su ile silin. Sonra ılık su ile durulayın. Bu arada renkli kumaşlarda oksijenin kumaşın rengini açmamasına dikkat etmelisiniz.
* Sıcak fosfat trisodik solüsyonu kullanılmalıdır. Yünlü ve ipeklilerde biraz tereyağı sürmeli, sonra ya sıcak sabunlu suyla ya da klorlu eriyikle yıkamalı, kalan izleri de oksijenli suyla çıkarmalıdır.

SİRKE LEKESİ:
* Çatal ve bıçaklardaki sirke lekesini yok etmek için bir mantarın üzerine az miktarda ispirto dökün ve lekeli kısmı bu mantar ile ovun. Sonra sabunlu su ile yıkayabilirsiniz.

SİGARA LEKESİ:
* Sigaraların bıraktığı kahverengi lekeler porselen küllüklerden çok zor çıkar. Çıkmadığında da göze çirkin görünür. Bu lekeleri çıkarmak için tuzdan yararlanabilirsiniz. Lekelerin üstüne tuzu dökün ve bir mantar ile bu lekeleri ovun.

SU LEKESİ
* Bilirsiniz, su da leke yapar. İpekli ya da pamuklu kumaşlardaki su lekesini çıkartmak için lekeli yerleri bir bardak ya da şişenin dibiyle ovun. Fanilalarla yünlüleri ütülemek yeterlidir.

SÜT LEKESİ
*Yıkanabilen kumaştaysa sabunlu bezle silin.
*Yıkanmaz kumaştaysa benzine batırılmış bir bezle bastırmadan silin. Elin hafif temasıyla benzini uçurun. Sonra ılık suda durulayın ve nemli bezle tersinden ütüleyin.

SOBA İSİ LEKESİ:
* Kurumun bilemişi birkaç maddeden oluşmuştur. Bu yüzden leke bir tek madde ile çıkmaz. Önce sabunlu bezle lekeli kısmın kaba kiri alınır. Sonra terebentin esansı ile silinerek isli kısım eritilir. Geride kalan son leke pas lekesinde uyguladığımız usulle asit oksalikli su ile tamponlanarak çıkarılır. Bol su ile iyice çalkalanır.

ŞARAP LEKESİ
*Beyaz kumaşta şarap lekesi:
Kumaşı bir süre kaynamakta olan süte batırın sonra yıkayın.
*Örtülerdeki şarap lekesinin üzerine dökülür dökülmez tuz serpin. İlk yıkamada çıkacaktır. İnatçılık ederse, yıkama suyuna biraz çamaşır suyu katın.
*Renkli kumaşta şarap lekesi: Lekeli kısmı amonyaklı soğuk suya batırın.

ŞEKER LEKESİ
* Çocukların üstleri başları sık sık şeker ya da reçelle lekelenir. Bunu çıkarmak için önce kumaşın lekeli kısmını ıslatın, sonra temiz bir fırçayı ılık suya batırıp bu kısmı hafifçe fırçalayın. Daha sonra aynı yeri sabunlu suyla silin. Burada önemli olan önce ılık suyla silerek şekerin ya da reçelin boyasını almaktır.

ŞEFTALİ LEKESİ
* Çıkarılması çok güç bir lekedir. Basınç altında kaynayan suyla yıkanmalıdır. Bu da yararlı olmazsa, bir litre kaynar suya 3 gram kireç klorür katarak yıkanmalı sonra hiposülfitli suyla çitilenmelidir.

TAZE CEVİZ LEKESİ
* Taze ceviz lekesini elden çıkarmak için eller önce bir iki dakika kadar sirkeye batırılmış bir pamukla ovulur. Sonra da soğuk suyla yıkanır.

TER LEKESİ:
* İpekli ya da yünlü kumaşlardaki ter lekelerini biraz amonyak katılmış suda ıslatıp sonra temiz suya batırılmış bir süngerle silip kurumadan ütüleyin.
* İpekli elbise ve bluzlarınızdan ter lekesini çıkarmak için bunları içinde bir çay kaşığı asit oksalik erittiğiniz ılık suya bastırın, birkaç dakika bekletin sonra da bol suyla durulayın.

TEREYAĞI LEKESİ
*Sentetik kumaşta: Sabunlu su yeterli olacaktır.
*Pamuklu ve beyaz kumaşta: Yıkamadan önce kuru sabun sürtün.
*Yünlü veya ipeklide: Talk pudrası ve tebeşir tozundan yararlanın.

TENTÜRDİYOT LEKESİ:
* Her cins kumaştan alkol veya sodyum iposulfit ile çıkarılır. Normal sıcaklıktaki suyun içine birkaç iposulfit taneciği atılır. Lekeli kısım bu suya batırılır. Leke hemen çıkar. Sonra bol su ile çalkalanır.

TUTKAL LEKESİ İÇİN
* Tutkal lekesini çıkarmak için lekeli kısım sirkeyle ıslatılır sonra da bol su ile durulanır.

TÜKENMEZ KALEM LEKESİ
* Kumaşlardaki tükenmez kalem lekelerini ispirtoyla silerek veya kumaşın o kısmını ispirtoya yatırarak çıkarabilirsiniz.

ÜTÜ LEKESİ
* Ütü yaparken sararan elbise hemen oksijenli su ile silinirse sararan yerler kaybolur.

VAZOLARDAKİ LEKELER
* Cam vazoların dibindeki lekeleri çıkarmak için, iki çay kaşığı sirke ve bir tutam pirinci vazoya koyduğunuz kaynar suya katıp iyice sallayarak çalkalayın.

YAĞ LEKESİ
* Taze lekelerde her iki taraftan talk pudrası serpilir. Leke pudra ile kaplanır. Temiz bir kumaş arasına konduktan sonra üstünden orta sıcaklıkta ütü geçirilir. Gerekirse yeniden pudra serpilerek aynı işlem tekrarlanır.
* Bitki ve hayvan asıllı yağlar, benzinle temizlenebilir. Madeni yağları temizlemek için ise lekenin üstüne gliserin sürdükten sonra bol sabunla yıkanmalı. Yıkanmayan kumaşlara ise gliserin sürdükten sonra, gliserin kurutma kâğıdına emdirilmeli. Sürülen gliserin tamamen emilinceye kadar kurutma kâğıtlarını değiştirin.
* Sıçrayan yağlar: Kızartma yaparken ne kadar dikkat etsek de tamamen engelleyemeyiz. Bunları temizlemek için en etkili temizleyici ispirtodur.
* Zeytinyağı lekesini elbiseden çıkartmak için sakın su ya da kolonya kullanmayın. Hemen bir lokma ekmek içini yuvarlayıp lekenin üstünde gezdirin. Çıkacaktır.

YAĞLI BOYA LEKESİ
* Taze lekelerde terebentin yağı ile yağlamalı, sonra sabunlu suyla yıkanmalıdır.
* Yeni lekelerde uygulayacağınız bir başka yöntem de yağla ıslattıktan sonra terebentin veya klorlu bir eriyikle silmektir. Kalan izleri eterle çıkarabilir ve talk pudrası ile temizleyebilirsiniz.
* Yünlü ve ipeklilerde ise, hafif yağ sürmeli, sonra talk pudrası eklemeli, eterli ya da asetonlu alkolle tamponlanmalıdır.
* Kurumuş boyalarda, sabunla yumuşatın, yağla ıslattıktan sonra terebentin ruhu veya klorlu bir eriyikle silin. Kalan izleri eterle çıkarın. Talk pudrası ile temizleyin.

YUMURTA LEKESİ:
* Yumurta lekesini çıkarmanın en basit yöntemi önce soğuk suda bekletmek sonra ılık sabunlu su ile yıkamaktır.
* Eskimiş yumurta lekelerini gliserin ile yumuşatın ve sonra sabunlu su ile yıkayın.
* Hassas kumaşlardan yumurta lekelerini çıkartmak için, lekeli kısmı önce tuz ile ovun ve sonra sirkeli su ile durulayın. Bu kadife ve benzeri kumaşlar için de geçerlidir.
* Soğuk suyla yıkayın. Leke çıkmamışsa, amonyaklı az sabunlu suyla tampon yapıp sonra da talk pudrası serpin.

YOĞURT LEKESİ:
* Lekeyi önce kurutun. Sonra bu kısmı fırçalayın. Lekeli kısmı daha sonra ılık su ile yıkayın. Hafif bir leke kalırsa benzin ile fırçalayabilirsiniz.

ZAMK LEKESİ:
*Elbisenizin üstüne zamk dökülmüşse, bu çok zor çıkar. Ilık suyla çıkmıyorsa, ipek eşyalarınızı yıkadığınız sabunu bir şişe alkolün içinde eritin. Bu karışımı yumuşak bir bezle lekenin üstüne tampon yapar gibi batırın ve sonra kurumaya bırakın. Lekenin çıktığını göreceksiniz.
*Çıkartmak istediğiniz lekenin altına su emici bir kumaş parçası koyun ve lekeli kısmı beyaz sirkeye batırılmış bir bezle silin sonra durulayın.

ZİFT LEKESİ
* Üstüne vazelin sürüp bir saat bekletmeniz sonra da lekeyi her eczanede rahatlıkla bulabileceğiniz eterle silmeniz yeterlidir.

İnatçı Lekeler İle Mücadele Edelim

Mobilyalarınızı çok seviyorsunuz öyle değil mi? Ama mobilyalar üzerindeki lekeler özellikle cilalı mobilyalar üzerindeki lekeler sizleri deli edebilir. Ama üzülmeyin bunun da çaresi bizde. Cilalı mobilyalarınızın lekesiz ve pırıl pırıl olmasını istiyorsanız biraz zeytinyağına toz şeker ilave edin ve mobilyalarınızı bu karışım ile silin.

Mutfak mermerleriniz eskisi gibi canlı durmuyor ve sizi çileden mi çıkarıyor? Tamam, o halde hemen ıslak amonyaklı bir bez alın ve öncelikle derin lekelerden mermerinizi kurtarın. Daha sonra sıcak su ve cif limonlu ya da amonyaklı bir bez yardımı ile parlatma işlemini tamamlayın. Unutmayın hanımlar eğer mutfağınıza sulandırılmış tuz ruhu ile temizlemek niyetindeyseniz mutfakta her hangi bir yemeyin ya da içeceğin kalmamasına özen gösterin. Çünkü besinlere sinen tuz ruhu kokusu ciddi derecede sağlığa zararlıdır.

Evdeki delikanlı ya da afacan ufaklık bisiklet meraklısı mı? Sürekli bisiklet zinciri lekesi yüzünden yeni bir pantolon mu alıyorsunuz? Artık yeni pantolon almanıza ve bütçenize zarar vermenize gerek yok. Eğer eve pantolonuna bisiklet zinciri yağı ile gelen afacanı yakalarsanız hemen mutfağa koşun ve bir parça tereyağı alıp yağ bulaşan bölgeye bir güzel sürün. Daha sonra hemen makineye atıp pantolonu yıkayın. Bisiklet zinciri lekesinden iz kalmadığını göreceksiniz.

Çimen lekeleri ile başınız dertte mi? Bununda çözümü biraz daha hızlı davranmaktan geçmekte. Çimen lekesini fark ettiğiniz an hemen lekenin üzerine sirke veya limon suyu dökün. Daha sonra lekeli giysiyi makinede bir güzel yıkayın. Döktüğünüz sirke ya da limon suyu sayesinde çimen lekesinin giyside yer etmesine engel olmuş olacaksınız.

Ketçap ya da hardal lekeleri ile boğuşan annelerden misiniz? O halde ketçap ya da hardal lekesi ile karşılaştığınız zaman sinirlenmek yerine bu defa lekeli giysiyi anında soğuk su ile bir güzel yıkayın. Daha sonra soğuk su ile yıkadığınız giysiyi 1-2 saat kadar sabunlu suda bekletin ve hemen ardından çamaşır makinesinde yıkayın. Ketçap ya da hardal lekelerinden iz kalmamacasına kurtulmuş olduğunuzu göreceksiniz.

Küvet ve lavabo temizliği saatlerinizi mi alıyor? Artık buna gerek yok. Temizliğe başlamadan hemen önce 2 su bardağı sirkeyi alıp bir güzel kaynatın daha sonra bu kaynamış sirkeyi temizlemek istediğiniz bölgelere dökün ve bu bölgeleri ıslak bez yardımı ile silin. Saatler harcamadan ışıl ışıl lavabolara ve küvetlere kavuşun.

Zor Lekeler İle Nasıl Başa Çıkarım

Sevgili hanımlar, bu leke çıkarma makalemizde biraz zorlu lekelere yer vermek istedim. Yani her an olmayacak fakat odlumu da bizi deli edecek türden lekelere. Bu lekeler arasında tutkal, zift, zamk, yağlı boya ve vernik lekesi bulunmakta.

Evet, biliyorum hepsi birbirinden zorlu lekelerdir. İşte bu yüzden kumaşlarınızın lekeli kalmasını istemiyorum ve siz titiz okurlarımıza bu zorlu lekeleri çıkarmanın ve tekrar lekesiz tertemiz kumaşlara kavuşmanın sırlarını vermek istiyorum. Aşağıda okuyacağınız leke çıkartma yöntemleri ve malzemeleri her an her evinizde uygulayabileceğiniz ve malzemeleri de rahatlıkla bulabileceğiniz türdendir. Ayrıca oldukça ucuza mal edebileceğimiz temizlik yöntemleridir. O yüzden merak etmeye ve daha baştan telaşlanmaya gerek yok. Aşağıdaki öneriler ile bir daha bu lekelerden hiç korkmayacaksınız ve güzelim kumaşlarınızı da kurtarmış olacaksınız. Şimdi dilerseniz gelin bu zor ve oldukça inatçı lekeler ile nasıl baş edeceğiz bunları görelim.

Zor Lekeler İle Mücadele

Tutkal Lekesi: Pek de kolay olmayan bu lekeyi çıkarmak için öncelikle tutkal kırılgan ve sert bir hal alana dek tutkalın üzerine birkaç parça buz koyun. Daha sonrasında bir bıçak yardımı ile dikkatli bir şekilde iyice kazıyın. Ve daha sonra sıcak su ve sabunlu bez ile iyice silin.

Vernik Lekesi: Bu lekeyi çıkarmanın en sağlam yolu perkloretilen veya tiner yardımı ile iyice silin ve daha sonra ılık su ile tampon yapı. Eğer sadece su olmasın derseniz ılık su yerine şampuan ile de tampon yapabilirisiniz.

Yağlı Boya Lekesi: Bu leke için tereddüt etmeden hemen tiner ile silin ve sonra şampuan ile lekenin üzerine tampon yapın.

Zamk Lekesi: Bu leke için biraz çaba sarf etmemiz gerekecek ama sonunda değecek. Öncelikle çıkarmanız gereken lekenin alt kısmına suyu emebilen bir kumaş parçası yerleştirin. Sonraki aşamada ise zamk lekesi olan kısmı beyaz sirkeye batırılmış bir kumaş parçası ile silin.

Zift Lekesi: Bu leke zamk lekesinden biraz daha fazla bizi uğraştırabilir. Zift lekesini temizlemek için ilk etapta lekeyi her hangi bir yağ ile yumuşatacağız. Daha sonrasında lekenin fazlalıklarını temizleyeceğiz yani lekenin çevresini toplayacağız. İkinci etapta ise lekeye terebetin ruhu veya benzeri çözücü bir madde uygulayacağız. Fakat şunu unutmayın terebetin gibi çözücü maddeler kumaşlar üzerinde fazla bekletilmeye gelmezler ve kumaş rengini soldurabilirler. Eğer temizlemeniz gereken kumaş sentetik ise saf alkol veya limon suyu eklenmiş bir su ile silme işlemini yapabilirsiniz. Fakat kumaş türü ne olursa olsun temizlemenin hemen ardından kumaşlarınızı durulamayı sakın unutmayın. Bu yol bana biraz uzun geldi daha kolay bir yol yok mu derseniz size ikinci bir yol olarak lekeli kumaşın üzerine hemen bir parça vazelin eklemenizi ve daha sonrasında eter yardımı ile zift lekesini çıkarmanızı önerebilirim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. cem dedi ki:

  merhaba cam mozaik süs havuzun dibi devamlı siyah lekeler, oluşmakta fırçalama silme hiçbirinin faydası olmuyor ta ki tuzruhu bir çare ama oda derzlere ve cam mozaiklerin kalkmasına neden oluyor beyaz sirke diyorlar ama denemedim sizin bana önerebileceginiz bir temizlik mlz.varmıdır? Teşekkürler.

 2. Meryem dedi ki:

  Benim bir yaşında bebeğim var bütün çamaşırlarında corba meyve lekeleri vardi ve çok inatçıydı koska denedim kaynattım deterjanla çitiledim bi türlü geçmedi en sonunda birşey keşfettim daha önce hiç duymadım domestos sari kutuyu lekeye döktüğün gibi geçiyor inanılır gibi değil hemde karışık renklilerde bile çamaşır suyu gibi renk atmıyor sadece lekeyi gideriyor benim gibi deneyin döşemelerde denemedim çok küçük bi alanda deneyip sonuç alınca yazicam tekrar

 3. Ebru dedi ki:

  merhaba.abiye elbisenin uzerine fondoten bulaşmıştı,fairy bulasik deterjani ile yikadim.simdi de deterjanin izi kaldi,deterjanin izini nasil cikarabilirim?

 4. Simay dedi ki:

  Mavi gomlekte beyaz leke oluştu makineden çıktığı gibi fark ettim ne yaptıysam cikmadi neyapabilirim

 5. Nurgül Uca dedi ki:

  Akşamdan borcam icerisine yoğurdu battaniyeye sararak yaşam ünitesinin ustunde mayalanmaya bıraktım. Sabahleyin, yoğurdun suyu battaniyeyi ıslatarak mobilyaya geçip ünitede beyaz bir leke bıraktığıni fark ettim. Lekeyi nasıl çıkarabilirim. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim..

 6. nehir can dedi ki:

  epilasyon için kullandığım jel kot ve kumaş pantolonlarımda leke ve iz bıraktı ne yaptıysam geçmedi var mı bunun için bir çare???

 7. mustafa dedi ki:

  gömleyimde sarı renkli nokta halinda işlenmiş lekelr var ve her yolu denedim çıkmadı tuz ruhu ,detarjan her çeşitinden limon asit elbise çürüdü leke çıkmadı .yıl olmuş 2015 uzaya gitme var ama lekeye çare yok

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder