Zigzag Dalgalı Kısa Boyun Atkısı Nasıl İşlenir? Resimli Anlatım

Bu şık projemizde hem zigzag aynı zamanda da dalgalı kısa boyun atkısının nasıl tığ ile işleneceğini göreceğiz. Bu projeye başlamak için 8 mili metre yün işleme tığının yanı sıra 2 farklı renkte kalın yün ipe ihtiyacınız var.

Bu iki renkten biri ana atkı rengi diğeri ise zigzag dalgaların oluşacağı süs rengi olacak. Bu yüzden bu ikinci rengi isterseniz diğer projelerinizden arta kalan bir ipliği kullanıp hem atkınızı işleyebilir hem de tasarruf yapabilirsiniz.

Zigzag Dalgalı Kısa Boyun Atkısı

Başla düğümü ardına kısa zigzag dalgalı boyun atkısını işlemeye 27 adet zincir çekerek başlıyoruz.

zigzag atki 2Başlangıç sırasına tığ tarafından dördüncü zincire bir tane çift kroşe işleyerek başlıyoruz. Sonra birer zincir atlayarak her bir zincire birer tane daha çift kroşe işleyin. Yani dördüncü zincire bir adet çift kroşe, 1 zincir atlayıp 1 çift kroşe, her bir zincire birer tane toplamda 4 kroşe işleyin.

zigzag atki 3Sonraki yani 4 adet çift kroşe sonrasındaki zincire 3 adet çift kroşe aynı zincir içerisine işleyin. Sonraki 4 zincire birer tane çift kroşe işleyin.

zigzag atki 4Daha sonra 2 adet zincir atlayın ve çift kroşe işledikten sonra sonraki 4 adet zincire birer tane çift kroşe işleyin.

zigzag atki 5Sonraki zincire yeniden 3 adet çift kroşeyi aynı zincirin içerisine işleyin. Sonrasındaki 4 zincire yeniden birer tane çift kroşe işleyin. Sona şu anda geldik yani son iki zincirdeyiz. Bir zincir atlayıp sondaki zincire 1 adet çift kroşe işliyoruz.

Bundan sonra 3 adet sırayı aynı teknik ile işlemeye devam edin. Toplamda 4 sıra tamamlandığında ana ipi kesin ve diğer ipi atkınıza bağlayın.

zigzag atki 6Diğer ipi atkıya bağladığınız zaman 3 adet zincir çekin ve atkıyı diğer tarafa çevirin. Daha sonra aynı ilk 4 sırayı işlediğiniz gibi 2 sıra boyunca tüm adımları aynı şekilde uygulayarak kısa zigzag boyun atkınızı tamamlayın.

Gördüğünüz üzere bu işleme tekniği oldukça kolay bir işleme tekniği olmasına rağmen sonucunda çok şık bir atkı modelini elde etmenizi sağlayan bir tığ işleme tekniğidir.

İngilizce Video İle AnlatımLeave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.