İPUÇLARIM

Yüzdeki Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerekir ?

 • 14 Haziran 2014
 • 5.502 kez görüntülendi.
Yüzdeki Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerekir ?

Cilt bakımı herkesin ortak problemlerinden bir tanesidir. Çevresel faktörler yüzünden (hava kirliliği, nem, sıcaklık) ve doğal sebeplerden dolayı cildimiz günlük bakıma ihtiyaç duyar. Özellikle hava kirliliği gibi çevresel faktörlerden dolayı meydana gelen sorunlar günlük temizlik ile kolay kolay ortadan kaybolmaz. Cildimizin salgıladığı yağ ile birleşen çevresel kirlilik faktörleri siyah noktalar oluşumuna sebep olur. Halk arasında “siyah nokta” olarak bilinir, tabir edilir.

Siyah noktalardan kurtulmak için ne yapmalıyım? konumuzun dışında ipuçlarım.com yazarları tarafından yazılmış bir kaç konumuz daha mevcuttur. Siyah nokta temizliği hakkında başka görüşleri de okumak isterseniz bu konuyu ve bunu da okumanızı da tavsiye ederim.

Yağ ve Kir = Siyah Nokta

Ben her sabah uyandığım zaman önce yüzümü suyla yıkar ardından cilt temizleme jeli ile veya yoksa sabun ile yüzümü yıkarım. Günlük temizlik çok fazla zamanınızı almaz. Hemen hemen yemek sonrası el yıkama ile aynı sürede yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Günlük bakım bu kadar kolay. Bunun haricinde genel bir bakım yapıp siyah noktalardan kurtulmak isterseniz ona ayrıca değineceğiz.

Can sıkıcı siyah noktalardan kurtulmak için periyodik olarak cilt temizliğinizi yapmalı bunun haricinde aşağıda belirteceğimiz tavsiyelerime uymalısınız. Siyah nokta temizliği hususundaki en önemli kıstas bir uzman doktor tarafından cildinizin uygun bir şekilde temizlenmesidir. İlk önce dermatolog tarafından temizlenen ciltte tekrardan siyah nokta oluşumunu engellemek için günlük cilt temizliğinize önem vermeli, günlük cilt temizliği haricinde her hafta uygulamanızı tavsiye ettiğimiz cilt temizleme yöntemlerini uygulamaya geçirmelisiniz. Siyah noktalar için kesin çözüm olmasa da günü kurtaracak yöntemler şu şekilde:

Siyah Noktalardan Kurtulmak İçin Cilt Temizleme Yöntemleri

Maskeler

 • Kil maskesi siyah nokta temizleme hususunda en iyi sonucu veren maske çeşidi olarak görülmektedir. Tamamen doğal kil ile birlikte temizliği en etkili hale getirecek olan bir takım ek malzemelerin karışımından elde edebileceğiniz bu kil maskesi hem cildinizi temizleyecek hem de yüzünüzde yer alan ölü deri tabakasını atmanızı sağlayarak cildinizin yenilenmesine yardımcı olacaktır.
 • Doğal kile karıştırılacak ek malzemelerin arasında asitli yapısı ile limon suyu en başta yer almaktadır. Bu hususta limon suyundan faydalanabilirsiniz. Limon suyunun yanında maskenin içine çok az miktarda zeytinyağı eklemeniz durumunda kaskatı kurumasını önleyerek cildinizin tahriş olmasını engelleyebilir, zararı önleyebilirsiniz. Çok hassas cilde sahip olan kişiler limon suyu yerine gül suyunu tercih edebilir. Hem bu sayede daha yumuşak bir maske uygulama şansı elde edeceksiniz.

 Temizleme Bantları

 • Temizleme bantları ile siyah noktaları temizlemek oldukça kolaydır. Ve kısa sürede istediğiniz sonucu alabilirsiniz. Tabii bu kadar kolaylığın ve hızın arkasında elbet bir problem var. Temizleme bantları sadece deri gözeneklerinin en üst kısmında biriken yağ tabakasını çıkardığı için temizlik kısa sürecektir. Çok zaman geçmeden hemen siyah noktalar geri gelecektir. Temizleme bantları cilt gözenekleri içerisinde toplanmış yağları çıkartamaz. Diğer yöntemlere göre daha kısa süreleri ve pratik bir temizlik sağlayacaktır. Zamanınız olmadığında, hızlı sonuç almak istediğiniz zamanlar bu yöntemi tercih edebilirsiniz.
 • Temizleme bantlarının kullanımı oldukça basittir. Hemen hemen bütün eczanelerde yer alan temizleme bantlarını suda ıslatarak yumuşamasını sağlayın ve temizlemek istediğiniz bölgeye uygulayın. Bantlar kuruduktan sonra çıkartıp temizleme işlemini bitirebilirsiniz.

Peeling

 • Yüzdeki siyah noktalardan kurtulmak için kullanılan en yaygın yöntemlerden birisi de peeling uygulamasıdır. Siyah noktalardan kurtulmanızı sağlar. Evde kendi başınıza hazırlayabileceğiniz bir çok peeling karışımı tarifi mevcuttur. Bunlardan en iyi sonuç verenler şu şekildedir:
  1. Kahveli Peeling Uygulaması: Bir çay kaşığı toz şekeri ve yine aynı şekilde bir çay kaşığı kadar Türk kahvesini biraz bal ile birlikte karıştırıp ıslak cildinize dairesel hareketlerle masaj yaprak uygulayabilirsiniz. Çok fazla bastırarak -sert- uygulamanız halinde cildiniz tahriş olabilir. Kahveli peelingi yumuşak dairesel hareketlerle uygulamalısınız.
  2. Yulaflı Peeling Uygulaması: Yaklaşık 1 çorba kaşığı kadar yulaf ununu biraz su ile pişirilip ardından içerisine bir tatlı kaşığı kadar badem unu eklenmesi sonucu hazırlanmış olur. Aynı kahveli peeling uygulamasında olduğu gibi dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayabilirsiniz.
 • Hazırladığınız peeling karışımını cildinize uygulamadan önce yüzünüze buhar banyosu yaptırmanız gözeneklerin açılmasına yardımcı olacak ve temizliği kolaylaştıracaktır. Bu sayede daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. rabia dedi ki:

  işe yaramıyor!!

 2. Fatma dedi ki:

  Merhaba ben Zigavus Isolde’nin anti-aging beyaz kil maskesini kullanıyorum çok memnunum, siyah noktalarım azaldı ve gözeneklerim sıkılaştı. Herkese tavsiye ederim.

  1. Yonetici dedi ki:

   Teşekkürler fatma, bende kızıma söyleyim tavsiye ettiğin ürünleri bir denesin

 3. film izle dedi ki:

  Herkesde etkisini göstermeye bilir, cildinizin yağsız olmasın çok önemli bol bol yüzünüzü yıkayınız..

 4. rabia dedi ki:

  Yorumunuz….iyii

 5. rabia dedi ki:

  bi etkisini goremedim

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.