İPUÇLARIM

Yüzdeki Akneler İçin Doğal Maskeler, Akne Nasıl Yok Edilir?

  • 21 Haziran 2014
  • 1.421 kez görüntülendi.
Yüzdeki Akneler İçin Doğal Maskeler, Akne Nasıl Yok Edilir?

Akneler insan vücudunun hemen hemen her yerinde ortaya çıkabilen iltihaplı ya da iltihapsız kabarıklıklar olarak bilinir. Özellikle ergenlik yaşlarında daha da artan ve genelde 20 ile 40 yaşları arasında daha sık rastlanan aknelerin ortaya çıkma sebebi, yağ bezelerinden salgılanan ve cildimizi koruyan sebum maddesinin, gözenek tıkanıklığı sebebiyle dışarıya çıkamamasıdır. Dışarı çıkamayan sebum maddesi, ölü hücreleri dışarı atamaz ve burada bakteri oluşumuna elverişli bir ortam hazırlanmış olur. Daha sonra şişkinlik ve kızarıklık olarak kendisini gösteren akneler, iltihaplı bir akneye dönüşür. Akneler vücudumuzda görüntü bozukluğuna sebep olduğu için kişileri psikolojik açıdan da olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeple hiç aknelerin oluşmaması için ya da oluşan akneleri yok etmek için bilinmesi gereken bazı tedavi uygulamaları mevcuttur.

Kendinizin ufak tefek önlemler alarak uygulayabileceğiniz bu yöntemlerin başında beslenmenizi değiştirmektir. Özellikle sebze ağırlıklı beslenen kişiler üzerinde yapılan araştırmalara göre bu bireylerde daha az akne oluşumu gözlenmiştir. Daha çok cildinize faydalı olacak besinlerin başında ise domates, lahana, ıspanak ve havuç gelmektedir. Diğer bir akneden kurtulma yöntemi ise cildinizi sürekli olarak temiz tutmaya özen göstermek. Cildinizde gün içinde biriken kirler ve bayanların makyajlarında kullandıkları bazı ürünler cildin gözeneklerini tıkadığı için akne oluşumuna uygun bir ortam hazırlanmış oluyor.

Gözeneklerin tıkanmaması ve cildi besleyen, aynı zamanda ölü hücrelerin dışarı atılmasını sağlayan sebum maddesini engellememek adına cildin temiz tutulmasına özen göstermek bu noktada önemli bir adımdır. Bunların yanı sıra akneyi yok etmek için cilt doktorlarının tavsiye ettiği diğer bir önlem ise antiseptik ve cildin yağ oranını kurutmadan düzenleyebilen temizleyicilerin kullanımı. Bu ise cildinizi temiz tutmanız için kullanacağınız malzemenin de özenle seçilmesi gerektiğini belirtiyor.

İleri seviyelerdeki akneleri yok etmek için ise, ışın tedavisi, lazer tedavisi, ağız yoluyla alınan ilaçlar ya da akneye sebep olan duruma göre psikolojik destek veya hormon tedavisi gibi diğer tıbbi tedaviler de uygulanabilmektedir.

Akneler için maske tarifleri:

Yumurta akı ile akne maskesi: Bir tane yumurtanın akını ayırıp çırpmadan yüzünüze sürüp kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkayıp durulayın. Yumurta akı cildin yağ oranını dengeler, gözenekleri açar ve bu şekilde akne izlerin azalmasına yardımcı olur.

Fesleğenle akne maskesi: Yârim litre suyu kaynatın ve içine bir avuç kadar fesleğen ekleyip 10-15 dakika demlenmesini bekleyip, tülbent tarzı bir eşya ile süzüp soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra hazırladığımız fesleğen toniği ile yüzünüzü güzelce temizleyin. Sonrasında sabunlu ılık su ile yüzünüzü durulayın. Fesleğen toniği, aknenin yayılmasını önlediği gibi oluşumuna neden olan bakterileri azaltır.

Deniz tuzu ile akne maskesi: Deniz tuzunu su ile karıştırıp, bu su ile yüzünüzü yıkayın. Deniz tuzunu çok iyi bir dezenfektan olduğu için akne oluşumuna sebep olan yağlanmayı azaltır. Dip not: Deniz tuzu yüzünde yanma hissi oluştuğunda bol soğuk su ile yüzünüzü yıkayın.

Limon sulu ve yulaflı akne maskesi:1-2 kaşık yulaf ezmesini taze sıkılmış limon suyu ile karıştırın. Macun kıvamını alıncaya kadar karıştırmaya devam edin. Maske hazır olduktan sonra yüzünüze iyice yedirerek sürün. 20 dakika kadar yüzde bekletip ılık su ile durulayıp temizleyin. Daha da etkili olmasını isterseniz maskenin içine bir iki çay kaşığı balda ekleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.