Yürüyüş Çantası Nasıl İşlenir? Resimli Anlatım

Bu projemizde kış aylarında yürüyüşe çıktığınız zaman yanınızdan ayırmak istemeyeceğiniz şık ve klasik bir yürüyüş çantasının nasıl tığ ile işleneceğini sizlerle paylaşacağız.

Bu şık ve klasik tığ işi yürüyüş çantasını işlemek için 6,5 mili metrelik yün işleme tığının yanı sıra krem, kahverengi, hardal rengi ve petrol yeşili (mavisi) iplere ihtiyacınız var.

Bunların yanı sıra işaretleme çengelleri, makas, metre ve ucu düz iğne bu projede size yardımcı olacak malzemeler arasındadır.

Yürüyüş Çantası

Bu projede kare işleme olarak 2 büyük parça hazırlanacak ve hazırlanan parçalar birbirlerine birleştirilecektir. Ayrıca her bir sıra farklı renkte ip ile işlenecektir. En uygun boyu anlayabilmeniz açısından her bir parça da renkler sadece 2 defa kullanılacaktır.

Yürüyüş çantasını işlemeye ilk önce petrol yeşili ( mavisi) olan renk ile başlayacağız. İlk olarak başlama düğümünü atın ve ardına 4 adet zincir çekin. Dört zincirden sonar ilk ve son zincirleri aşırtma ya da tığı kaydırma yöntemi ile birleştirip yüzük şeklini oluşturun.

yuruyus cantasi tig isleme 2Yüzük hazır olduktan sonra 5 adet zincir çekin ve yüzüğün yani dairenin içine 3 adet çift kroşe işleyin. Daha sonra 2 adet zincir çekin ve yeniden 3 tane çift kroşe işleyin. Yeniden 2 tane zincir çekin ve 3 tane çift kroşe işleyin.

yuruyus cantasi tig isleme 3Daha sonra 2 adet zincir çektikten sonra bu sefer 2 tane çift kroşe işleyin. Sonrasında ilk başta çektiğiniz 5 adet zincirin alt taraftan yukarıya doğru üçüncü zincirinden tığ işinizi birleştirin. Yani üçüncü zincire aşırtma ya da tığ kaydırma yapın.

yuruyus cantasi tig isleme 4Birleştirme tamamlandıktan sonra ipi kesin ve ipi tığ işinize bağlayın. Daha sonra krem rengindeki ipliği işlediğiniz kareye bağlayın. Ama köşe tarafından ipi bağlamayı ihmal etmeyin.

yuruyus cantasi tig isleme 5Köşeye bağladığınız ipi almak için tığı köşeden diğer tarafa doğru geçirin ve ipi tığa atın ve sonarsında 5 adet zincir çekin ve aynı boşluğun içerisine 2 adet çift kroşe işleyin.

yuruyus cantasi tig isleme 6Daha sonrasında her bir zincire yani sonraki aşağı taraftaki çift kroşe zincirlerinin içerisine birer tane çift kroşe işleyin.

Bu sırayı işlerken aynı zamanda yeni ipi bağladığınızda kalan ip fazlalığını tığ işi işlerken aynı zamanda tutarak işlemenin içerisine gömebilirsiniz.

yuruyus cantasi tig isleme 7Sonraki köşeye geldiğiniz zaman köşe boşluğuna 2 adet çift kroşe işleyin sonrasında 2 adet zincir çekin ve yeniden 2 tane çift kroşeyi aynı köşe boşluğuna işleyin.

yuruyus cantasi tig isleme 8Üçüncü köşeye gelene kadar her bir ilmeğin yani zincirin içerisine birer tane çift kroşe işleyin. Bir sonraki köşeye geldiğiniz zaman köşe boşluğuna 2 adet çift kroşe işleyin sonrasında 2 adet zincir çekin ve yeniden 2 tane çift kroşeyi aynı köşe boşluğuna işleyin.

yuruyus cantasi tig isleme 9Dördüncü köşeye gelene dek yine birer çift kroşe her bir zincirin içerisine işleyin. Üçüncü köşeye geldiğiniz zaman köşe boşluğuna 2 adet çift kroşe işleyin sonrasında 2 adet zincir çekin ve yeniden 2 tane çift kroşeyi aynı köşe boşluğuna işleyin.

yuruyus cantasi tig isleme 10Son köşeye gelmeden önce yine her bir zincirin içerisine birer tane çift kroşe işleyin. Son köşeye geldiğinizde yani başlangıç yerine geri döndüğünüzde hemen başlangıç yerine yani 5 zincir çekmiş olduğunuz kısmın altına 1 tane çift kroşe işleyerek o kısma yanaşın ve 5 adet zincir çekmiş olduğunuz ilmekten yani çift kroşeden aşağı taraftan yukarıya doğru üçüncü zincir ile her iki tığ işleme tarafını birleştirin.

yuruyus cantasi tig isleme 11Şu anda çantanızın bir parçasının görüntüsü yukarıdaki gibi olmalıdır. Sonrasında yine ipi kesin ve ipi tığ işinize bağlayın ve yerine hardal rengi olan ipi ekleyin.

yuruyus cantasi tig isleme 12Beş tane zinciri yeni ip ile çekin ve sonrasında 2 tane çift kroşe işleyin. İkinci köşeye delene kadar her bir zincirin içerisine birer tane çift kroşe işleyin. Sonraki köşeye geldiğiniz zaman köşe boşluğuna 2 adet çift kroşe işleyin sonrasında 2 adet zincir çekin ve yeniden 2 tane çift kroşeyi aynı köşe boşluğuna işleyin.

yuruyus cantasi tig isleme 13Diğer köşeye gelene dek aynı şekilde her bir ilmeğin içerisine yani zincirin birer tane çift kroşe işleyerek köşe boşluğuna kadar gelin. Sonraki köşe boşluğuna geldiğinizde adet çift kroşe işleyin sonrasında 2 adet zincir çekin ve yeniden 2 tane çift kroşeyi aynı köşe boşluğuna işleyin.

yuruyus cantasi tig isleme 14Dördüncü köşeye gelene kadar aynı şekilde her bir zincire birer tane çift kroşe işleyin. Sonraki köşeye geldiğiniz zaman köşe boşluğuna 2 adet çift kroşe işleyin sonrasında 2 adet zincir çekin ve yeniden 2 tane çift kroşeyi aynı köşe boşluğuna işleyin.

yuruyus cantasi tig isleme 15Son yani başlangıç köşesine gelene dek her bir zincire birer tane çift kroşe işleyin. Başlama zincirine geldiğinizde zincire yaklaşmak için bir tane çift kroşeyi zincirin altına işleyin ve zincirin aşağıdan yukarıya doğru üçüncü zinciri ile tığ işinin her iki tarafını da birleştirin.

Şu anda gördüğünüz gibi ilk üç sırayı farklı renklerde ipler ile tamamladık. Sırada bu ipi kesmek ve tığ işine bağlamak ve yerine kahverengi ipi tığ işine dâhil etmek var.

yuruyus cantasi tig isleme 16Yeni ipi tığ işine dâhil ettikten sonra 5 adet zincir çekin. Aynı şekilde diğer üç sırayı işlediğiniz gibi bu sırayı da işleyin. Sıra sonunda aynı şekilde beşli zincirin hemen altına çift kroşe işledikten sonra beşli zincirin üçüncü halkasından birleştirmeyi unutmayın.

Aynı şekilde birer sıra daha her bir renkten alarak toplamda 8 sıra boyunca bir parçayı işleyin. Aynı adımları uygulayarak ikinci parçayı da aynı renk sıralarına ve işleme tekniğine uyarak işleyin. İkinci parçanın sonuna geldiğinizde ipi kesmeyin.

yuruyus cantasi tig isleme 17Hazırladığınız her bir parça 30×30 cm civarında olacaktır.

yuruyus cantasi tig isleme 18Her iki parçayı da ters tarafları dışarıya bakacak şekilde üst üste koyun. İpi kesmediğiniz parça üstte olacak şekilde. Köşe kısma 3 tane tekli kroşe işleyerek birleştirin. Köşe sonrasında ise her bir ilmeğe yani zincire birer kroşe işleyerek her iki parçayı da birleştirin.

Üç tane tekli kroşeleri sadece ve sadece köşeye geldiğinizde köşe kısma işleyin.

yuruyus cantasi tig isleme 19Çantanızın sadece 3 tarafını tekli kroşeler ile işleyip bir tarafını açık bırakmayı unutmayın.

yuruyus cantasi tig isleme 20Çantanızın ağız kısmına mavi ya da petrol yeşili olan ipi bağlayın ve 2 adet zincir çekin. Çantanın ağız çevresini tam sıra olacak şekilde yarım çift kroşe tekniği ile işleyin. Sıra sonunda ipi kesmeyin kol işlemesi için bırakın.

yuruyus cantasi tig isleme 21Sıra çantanızın kol kısmını işlemeye geldi. Bunun 4 tane işaret çengeli ya da 4 tane ip alın. Çanta kollarının nereden başlamasını istiyorsanız çanta ağzının o kısımlarını ipler ya da işaret çengelleri ile işaretleyin.

İşaretlemeyi yaparken acele etmeyin ve işaret çengellerini doğru yere ve aynı zincir aralıkları ile çantaya taktığınızdan emin olun.

Burada her bir işaretleme çengeli arasında toplamda 15 adet zincir bulunmaktadır.

yuruyus cantasi tig isleme 22İlk işaret yerine gelene kadar her bir zincire yarım çift kroşe olarak işleyin. Kroşelere başlamadan önce 2 adet zincir çekmeyi unutmayın.

yuruyus cantasi tig isleme 23İlk işaret çengeline geldiğinizde dikkatli bir şekilde çengeli çıkartın ve aynı zincirin içerisine de bir tane yarım çift kroşe işleyin. Daha sonra 42 tane zincir çekin. Eğer kolun daha uzun olmasını istiyorsanız çok daha fazla zincir çekebilirsiniz.

yuruyus cantasi tig isleme 24Daha sonra hemen karşısındaki yani aynı hizasındaki ve aynı parça üzerinde olan çengeli çıkartın ve zinciri yarım çift kroşeyi çengelin olduğu zincirin içerisine işleyerek zinciri diğer işaretli ilmek ile birleştirin.

Aynı şekilde diğer parçaya da yarım çift kroşe işleyip aynı sayıda zincir çekip yine diğer tarafına zinciri birleştirin.

yuruyus cantasi tig isleme 25Eğer isterseniz kolların yan tarafların birer ya da ikişer sıra yarım çift kroşe işleyebilirsiniz bu tamamen size kalmış.

yuruyus cantasi tig isleme 26Kolları kullanışlı hale getirmek için her bir zincire yarım çift kroşe işleyin. Bu noktada ne kadar kalın bir çanta kolu istiyorsanız o kadar çok sıra yarım çift kroşeyi zincirlerle beraber tam sıra çanta ağzına işlemeniz gerekiyor.

İngilizce Video İle Anlatım


Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.