İPUÇLARIM

Yufka Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Yufka Nasıl Muhafaza Edilir, Nasıl Saklanır?

Hamur işleri dediğimiz zaman en çok kullandığımız malzemelerden biri yufkadır. Yufkayı sadece börek değil çorba ve tatlı yapımında da kullanırız. Fakat genelde ne kadar dikkat edersek edelim elimizde bir miktar yufka fazlalığı kalır. İşte bu gibi durumlarda fazla kalan yufkayı mutlaka doğru bir şekilde saklamamız bu yufka fazlalıklarını sağlıklı bir şekilde daha sonra kullanabilmemizi sağlar.

Yufka Nasıl Saklanır?

Yufkaları saklarken dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri yufkaların birbirine yapışmamasından emin olmaktır. Bunun için yufkaların her birini tek tek katlamanız gerekmektedir. İsterseniz bunun için folyo kağıdı, gazete kağıdı ya da büyük bir kağıt kullanabilirsiniz.

Folyo veya gazete kağıdını ya da kağıdı katlanmış olarak yerleştirin. Sonra kağıdı tutun ve yufkanın zedelenmediğinden emin olarak ve kıvırmadan kağıdı katlar gibi yaparak rulo haline getirin ve ağzı kilitli olan bir poşetin içerisine yerleştirin.

Diğer yufka parçalarına da aynı işlemi uygulayın. Daha sonra başka bir poşete daha ağzı kilitli olan poşeti yerleştirin ve poşeti buzdolabının içerisine yerleştirin. Bu şekilde hazırlamış olduğunuz yufkaları 1 hafta boyunca taze ve bozulmaksızın saklayabilirsiniz.

yufka nasil saklanirYufka Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır?
Eğer isterseniz yufkaları derin dondurucunun içerisinde yaklaşık olarak 3 ay boyunca saklayabilirsiniz.

Bunun için yufkaları yine folyo kağıdına sarabilirsiniz. Daha sonra folyo kağıdına sardığınız yufkaları saklama poşetinin içene koyup poşeti düzenleyin.

Başka bir yöntem olarak yufkaları düzgün bir şekilde katlayıp her bir yufka parçasının arasına birer tane folyo kağıdı koyabilir ve dikkatli bir şekilde buzdolabı poşetine yerleştirebilirsiniz.

Derin dondurucudan almak istediğiniz zaman kullanmaya başlamadan önce yufkaların çözülmesi için en az birkaç saat boyunca bekleyin. Bunun için isterseniz dondurucudan buzdolabına alın ve bir süre sonra da dışarıya çıkartın.

İsterseniz yufkaları yine katlayabilir daha sonra aralarına havlu kağıt ya da folyo kağıdı koyabilir ve sonrasında buzluk için hazırlanmış olan saklama kaplarında saklayabilirsiniz. Bu şekilde yufkaları 3 ay boyunca saklayabilirsiniz.

Eğer yufkalar yani elinizde kalan yufkalar yeteri kadar büyük değil ise bu yufkaları çorba yapımında ya da birleştirerek sigara böreği yapımında kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.