Yoğurt Neden Sulu Olur?

Yoğurt Neden Sulu Olur?

Ev yoğurdu yapımı bazı kişiler için çok kolayken bazıları içinde kıvamı tutturulması oldukça güç olan bir durumdur. Günümüzde marketlerde ve bakkallarda hazır olarak satılan yoğurtları tüketmek yerine kendi yoğurdunu kendisi yapmak isteyen kişilerin sayısında ciddi bir artış söz konusu. Bunun en önemli sebebi ise evde hazırlanmış olan doğal yoğurtların daha sağlıklı olduğu inancının söz konusu olmasıdır.

 

Son zamanlarda yapılan araştırmalar hazır gıda yerine evde yapılan yoğurt ve benzeri ürünlerin insan sağlığı için çok daha yararlı olduğunu ortaya koymuştur. Bunun en önemli nedeni ev ortamında yapılan peynir ve yoğurt gibi önemli besinlerin doğal olmasıdır.

Bilindiği gibi hazır olarak üretilen gıdaların raf ömrünün uzatılması için çeşitli katkı maddeleri kullanılmaktadır ve bu katkı maddeleri içeren ürünler insan sağlığına yarardan çok zarar verebilmektedir. Böyle bir durumda özellikle çocukların sağlıklı şekilde beslenmesi için evde hazırlanan doğal yoğurtların tercih edilmesi oldukça önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yoğurt Neden Sulu Olur?

Yoğurt mayalandıktan sonra neden sulanır? sorusunun yanıtı, mayalanma işlemi yapılan sütün gereğinden fazla süre boyunca bekletilmesidir. Bu durum yoğurtta olması istenmeyen bir sonuç olduğundan bekleme süresinin iyi belirlenmesi ve bu süreye dikkat edilmesi iyi kıvamlı bir yoğurt elde etmek için gereklidir.

Yoğurdun Sulanması Nasıl Önlenir?

 • Yoğurdu buzdolabına kaldırmadan önce ağzına bir havlu kâğıt koyulup lastikle sabitlendikten sonra kapağını kapatmak hava almasını tamamen önlediğinden yoğurt sulanmaz.
 • Yoğurt mayalandıktan sonra yukarıda bahsedildiği gibi çok fazla hareket etmesi sulanmasına sebep olacaktır. Buzdolabına taşırken sarsılmadan taşınmasına dikkat edin.
 • Yoğurt tüketileceği zaman ihtiyaç kadarını ayrı bir kâseye alınarak kalan yoğurdun karıştırılmadan dolaba tekrar kaldırılması gereklidir.
 • Mümkünse tahta kaşık kullanılmadı servis esnasında. Tahta kaşık yoğurdunuzun sulanmasını engeller.
 • Yoğurdu porsiyonluk olarak yani aslında imkân varsa eğer tek tüketimlik minik kavanozlara pay etmek hem daha pratik olacak hem de yoğurdun sulanmasını engelleyecektir.
 • Yoğurdu mayalarken belirtilen sürenin altında eğer sofra bezini açarsanız daha cıvık kıvamda olacağından katı kıvam almasını engellersiniz. Tavsiye edilen mayalanma süresi gece olursa sabaha kadar gündüz olursa en az 5-6 saat sofra bezi hiç açılmadan mayalanmaya bırakılmalıdır.
 • Mayalarken yoğurdun 45 derecelik bir ısıda olması gereklidir. Yani ne çok soğuk ne de parmak yanacak kadar sıcak olmalıdır arası sıcaklıkta yoğurdun kıvamı için önemlidir.

Yoğurdunuz da zamanla sarı su birikimi görürsünüz. Bu suyu sakın dökmeyin evde yaptığınız yoğurt olduğundan oldukça faydalıdır. Özellikle kilo vermeye yardımcı yağ yakıcıdır. Aç karnına bu suyu tüketirseniz metabolizma hızınız oldukça artacaktır.

 

Yoğurtta Neden Kıvamsız Bir Oluşum Ortaya Çıkar?

– Mayalanan sütün olması gerekenden soğuk olması
– Hazır yoğurdun maya olarak kullanılması durumunda mayalama yapılan yoğurtta ip biçiminde uzayan kıvamsız olarak ifade edilen bir durumun oluşmasına neden olur.

Yoğurtta Neden Peynir Görüntüsü Oluşur?

 • Mayalama yapılacak olan sütün mayalanma için gerekli olan sıcaklıktan fazla bir sıcaklığa sahip olması,
 • Sütün bozuk olması
 • Sütün mayalanması için kullanılan mayanın miktarının gereğinden fazla olması gibi durumlar yoğurdun peynir görünümünde olmasına sebebiyet verirler.

Yoğurt Neden Cıvık Kıvamlı Olur?

 • Yoğurt mayalamada kullanılan sütün yağsız olması ve işlenmiş süt olması,
 • Mayalanma için gerekli olan süreye uyulmaması,
 • Mayalanmış olan yoğurdun dolaba kaldırılması sırasında sarsılması yoğurdun kıvamının cıvıklaşmasına neden olan durumları oluşturmaktadır.

İstenen Kıvamda Bir Yoğurt Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Yoğurt mayalama işlemine geçilmeden önce, yoğurt olarak mayalanacak sütün koku içermemesi gerekir. Mayalanacak olan sütün yağlı olması, beklememiş taze süt olması ve pişirilirken üzerinde oluşan kaymak tabakasının alınmamış olması gerekir. Mümkün mertebe süt kaynatılıp ılıtıldıktan sonra hemen mayalanmalıdır. Sütün bekletilmesinin gerekli olduğu durumlarda üzerinin bir kapakla kapatılması çok önemlidir. Kapağı kapatılmayan sütün içine buzdolabının kokusu siner ve bu durum da yoğurdun tadını olumsuz şekilde etkileyeceğinde beklediğiniz lezzette bir yoğurt mayalamanız mümkün olmaz.

Sütü mayalamakta kullanılacak olan yoğurdun katı olması gerekir ve aynı zamanda da ekşi olmamalıdır. Mayalama yapacağınız sütü içine koyacağınız kabın kokusuz olmasına özen göstermeniz gerekir. Koku barındıran yoğurt kabı mayalanan yoğurdun tadını olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

 

Evde Yoğurt Mayalama Nasıl Yapılır?

Sizlere bir iki yazımızı tavsiye etmek isterim. Yoğurt Nasıl Mayalanır Püf Noktaları ve Yoğurt Ne Kadar Sürede Mayalanır yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederim

Süt bir tencere içine konulup ocakta 10 dakika kadar bir süre kevgir yardımıyla karıştırılarak havalandırılır ve kısık ateşte kaynatılarak pişirilir. Sütün ateşte pişmesi esnasında 1 parmak kadar azalma göstermesi ideal bir durumdur. Çünkü süt pişerken buharlaşacağından bir miktar azalma olacaktır. Yağlı süt için 5 dakikalık bir pişirme süresi yeterli olacaktır.

 

Süt kaynadıktan sonra ocaktan alınır ve ılıması için bir kenarda bekletilir. Süt serçe parmağınızın dayanabileceği bir ılıma derecesine ulaştığında ise 1 kilo süt için 1 silme tatlı kaşığı miktarında katı kıvamlı yoğurt bir kase içine konulur ve içine bir miktar süt ilave edilerek inceltilir ve mayalanmak istenen sütün içine eklenir. İçine maya ilave edilen süt bir kaşık kullanılarak 1 ya da iki kez karıştırılır ve mayalanan sütün üzeri bir kapak yardımıyla kapatılır. Yoğurt mayalama işlemi soğuk kış dönemlerinde yapıldığı takdirde içinde mayalı süt olan kabın bir bezle sarılıp ılık kalması sağlanmalıdır. Sıcak yaz mevsimlerinde ise böyle bir işleme gerek duyulmaz.

 

İçinde mayalı süt olan kabın fazla sarsılmadan olduğu yerde ve oda sıcaklığında yaklaşık olarak 4 saat bekletilmesi gerekir. Yoğurt mayalama işlemi cam ya da plastik kapların içinde yapıldığı takdirde sütün mayalanması için bekleme süresi kış aylarında biraz daha uzayabilmektedir.

Mayalanma aşaması tamamlanan yoğurt fazla sarsılmadan buzdolabına kaldırılır. Buzdolabında bekletilen yoğurt en az 24 saat bekletildikten sonra tüketilmeye başlanmalıdır. 48 saat kadar bekletilen yoğurt tüketimi en ideal olanıdır. Yoğurdun buzdolabında bekleme süresi 10 günü geçmemelidir. 10 günden sonra yoğurt ekşir ve küflenmeye başlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder