İPUÇLARIM

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmeli, Yeşil Çay Yemekten Öncemi Sonramı İçilir?

Yeşil Çay Ne Zaman İçilmeli, Yeşil Çay Yemekten Öncemi Sonramı İçilir?

Çinliler ile Japonlar bilhassa sağlıklarına çok özen gösterirler ve bu yüzden de yanı başlarından yeşil çayı asla ayırmazlar. Hem Japonların hem de Çinliler en çok içtikleri çay türü bu yüzden yeşil çaydır.

Yeşil Çay Nasıl Elde Edilir?

Camellia sinensis adı verilen bitkiden yeşil çay elde edilir. Çin, Sri Lanka, Pakistan, Hindistan, Arjantin ve ülkemizde çay üretebilmek için camilla sinensis bitkisinin kültürü yapılmaktadır.
Çay yapmak için toplanmış olan yapraklardaki bazı maddelerin bir kısmı mayalanma esnasında oksidasyona uğrar ve bu sayede de siyah çay elde edilmiş olur.

Fakat çay için uygulanan oksidasyon işlemi sırasında bitki birçok enzimini kaybeder ve bu nedenle de fenolik bileşimlerin çok önemli bir kısmı etkilerini aktive edemez.

Yeşil çay da ise herhangi bir oksidasyon işlemi uygulanmadığından fenolik bileşikler hiçbir önemli bileşiğini kaybetmez bu yüzdende bünyesindeki özellikleri her an aktiftir. Yeşil çay içeriğindeki hiçbir özelliği kaybetmediği ve bitki bileşenlerini aktif olması nedeni ile siyah çaya oranla 6 kat daha güçlü bir anti oksidan özelliğe sahiptir.

Yeşil Çayın Etkileri Nelerdir?
Yukarıda da bahsettiğimiz üzere yeşil çayın en büyük özelliği çok güçlü bir anti oksidan olmasıdır. Anti oksidan özelliği ile yeşil çay buna bağlı olarak da kanser riskini azaltmaktadır. Kanser riskini azaltmasının sebebinin taşıdığı polifenollerin olduğu ileri sürülmektedir. Fakat bu konu üzerindeki klinik araştırmalar halen devam etmektedir.

Şu anda klinik çalışmalar sonucu kesin olan bulgular doğrultusunda yeşil çay göğüs, akciğer, ince bağırsak, kolon, mide ve pankreas kanserine karşı faydalı olabileceği kesinlik kazanmıştır.

Yeşil çay içerisinde kafeini barındırır ve bu yüzden de diüretik bir uyarıcı ve merkezi sinir sisteminde uyarıcı bir etkiye sahiptir. Yağ ile karbonhidrat metabolizmalarını harekete geçiren yeşil çay ayrıca mide salgılarını da arttırır.

Yeşil çay bunların dışında birde anti bakteriyel etkiye sahiptir. Bilhassa diş çürümelerine enden olan bakteri plakları ile ishale yol açan bakteriler üzerinde etkilidir.

yesil cay faydalariYeşil Çayın Kullanım Şekilleri Nasıldır?
• Yeşil çay özellikle infüzyon hazırlanarak içilen bir çaydır. İnfüzyon hazırlığında çay en az 2 ila 3 dakika kadar bekletildikten sonra içilmelidir.
• Bir bardak kadar yeşil çayın içinde 50 ila 100 mili gram kadar fenolik bileşik bulunmaktadır. Günde yaklaşık olarak 240 ila 320 mili gram yani 3 bardak yeşil çay içilmesi bir kişi için yeterlidir. Yeşil çayın içeriğindeki fenolik bileşiklerin gün içerisinde toplam 300 ila 400 mili gram kadar alınması gerekir.
• Yeşil çay ayrıca aktarlarda kapsül ya da tablet şeklinde de satılmaktadır. Kapsül halindeki yeşil çay 100 ve 500 mili gram olarak, tablet olarak satılan yeşil çay ise 100 mili gramdır.
• Hemen hemen her yerde bulabileceğiniz poşet çay halinde satılan bitki çayları ise 1,2 ila 2,2 gramlık poşet torbalar halinde satılmaktadır.

Yeşil Çay Ne Zaman İçilir?
Yeşil çay ne tok ne de aç bir karın ile içilmelidir. Daha net bir şekilde açıklamak gerekir ise yemeklerden 2 saat sonra yeşil çay içilebilir. Fakat yemeğin 1 saat sonrasına bir şeyler atıştırıp yeşil çay içilmemelidir. Midenin rahat olması ve aç olmaması ayrıca yeşil çayın yanında başka bir şey yiyip içilmemesi yeşil çayın etkilerini arttıracaktır.

Yeşil Çayın Yan Etkileri Var mıdır?
Yeşil çayın ciddi bir yan etkisi yoktur fakat fazla içilmesi durumunda içeriğindeki kolojenik asitler ile tanenlerden dolayı bilhassa mide rahatsızlığı olan kişilerde mide tahrişine yol açabilir. Bu etkiyi hissettiğiniz de yeşil çaya biraz süt ilave etmeniz yeterli olacaktır.

Aşırı yeşil çay tüketmenin neticesinde içeriğindeki kafein nedeni ile iştahsızlık, baş ağrısı, ishal, uykusuzluk ve vertigo rahatsızlıkları baş gösterebilir.

Yeşil çayı gebe olan kadınlar günde 5 bardaktan daha fazla içmemelidir. Yeşil çay loğusa ve emzikli kadınlarda uykusuzluğa neden olabilir. Bu yüzden loğusa ve emzikli kadınların yeşil çay içmesi tavsiye edilmez.

Günde 250 mili litrenin üzerinde yeşil çay içen çocuklar anemi hastalığına yakalanabilirler. Bu yüzden çocukların yeşil çayı içerken ne kadar içtikleri gözlemlenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. cugala dedi ki:

    2 saat demiş ya okumadın mı

  2. Ozge dedi ki:

    Yemeği yeşil çaydan ne kadar sonra yemeliyiz acaba

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.