Yeni Doğan Bebeğimi Nerede Yıkamalıyım, Yeni Doğan Bebek Nasıl Yıkanır?

Sevgili ipuçların anneleri özellikle yeni anneler yada anne adayları. Bebek bakımında en önemli konu bebeğin hijyenidir. Başka bir değiş ile bebeğinizin nasıl yıkamanız gerektiğini ve bebeğinizi yıkarken uymanız gereken ve asla unutmamanız gereken kuralları bilmeniz gerekmektedir.

Bebek yıkamak zaten başlı başına önemli bir konudur fakat yeni doğan bebekleri yıkamak çok daha fazla dikkat ve hassasiyet gerektirir.

Her yeni doğan bebek farklı bir cilt yapısına sahiptir. Siz onu ne kadar iyi yıkarsanız yıkayın bir şekilde bebeğinizin vücudunda bir bölgeyi yıkamayı unutabilir yada gözden kaçırabilirsiniz. Bu durum ise bebeğin hijyeninin yeterli olmamasına ve dolayısı ile hastalıklara yol açabilir.

Bunun dışında bebeğinizi yıkarken de dikkat etmeniz gereken hayati hususlar vardır. Elbette sizleri korkutmaya çalışmıyorum fakat bebeğiniz sandığınızdan çok daha fazla hareketli olabilir ve ne elleri nede kolları durmayarak ulaşmaması gereken yerlere ulaşabilir!

bebek yikamak

Yeni Doğan Bebeğimi Nerede Yıkamalıyım?

Eğer bebeğiniz yeni doğmuş ise bebeğinizi hemen hemen her yerde yıkayabilirsiniz. Banyo lavabosunda, mutfak lavabosunda, hatta ve hatta bebek küveti kullanıyorsanız banyo küvetinin içinde dahi yeni doğan bebeğinizi yıkayabilirsiniz. Fakat sevgili ebe beyinler bebeğinizi yıkarken her zaman aklınızda tutmanız ve uymanız gereken birkaç aşama vardır.

Eğer bu aşamaları bilmiyorsanız şimdi bizimle bu aşamaları öğrenebilir ve yeni doğan bebeğinizi gönül rahatlığı ile yıkayabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeğinizi Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler
• Bebeğinizi elinize alıp küvete sokmadan önce muhakkak sıcaklık kontrolü yapmanız gerekir. Bu çok önemli ilk adımdır!
• Bebeğinizin her yerini nazikçe yıkayın. Unutmayın bebeğinizin hemen hemen her yerinde kıvrımlar ve büklümler var ve bu bölgeleri sakın gözden kaçırmayın. Minicik ayak parmakları arasını da ihmal etmeyin.
• Ne olursa olsun bir an dahi gözünüzü bebeğinizden ayırmayın çünkü ne kadar küçük olduklarına aldanacaksınız. Fakat ne denli küçük olurlarsa o denli hızlıdırlar.
• Bebeğinizi nerede yıkayacaksanız yıkayın fark etmez ama önemli olan bebeğinizin o minicik ellerinin sıcak su vanasına ulaşmamasıdır. Unutmayın kazalar bebeğiniz ile oyunlar oynayıp cilveleştiğiniz sırada yaşanır. Bu yüzden bebeklerin banyo esnasında kazara yanma olasılıkları diğer yerlere nazaran daha fazladır.


Leave a Reply