İPUÇLARIM

Yemek Lekeleri Nasıl Çıkar?

Yemek Lekeleri Nasıl Çıkar?

Sevgili hanımlar ve titiz beylere bu makalemizde yemek lekelerini nasıl çabuk bir şekilde çıkartırız elimizden geldiğince çeşitli lekeler konusunda durarak anlatacağız. Evde çıkartması zor lekeleri ve bu lekeleri çıkartmanın tüm yollarını keşfedeceğiz.

Anlamış olduğunuz üzere bu lekeler sıradan lekeler değil. Her zaman ki gibi yine zor ve inatçı lekeler ile nasıl baş edeceğiz bunları öğreneceğiz. Hadi o zaman yemek lekeleri nasıl çıkar makalemizde inatçı lekeler ile savaşmaya başlayalım.

Salça, Sos Ve yağ lekesi Nasıl Çıkar?

Bu zor lekelerde öncelikle perkloretilen ya da tiner ile lekeye biraz tampon yapmanız ve sonrasında iyice şampuanlamanız gerekmektedir. Eğer baktınız izi tam olarak yok edemediniz o zaman %5 oranında amonyağı suya ilave ediniz o zaman iz kalmayacaktır.
Şeker lekesi: Şeker deyip geçmeyin şeker lekesi de bazen başa bela olabilir. Bu gibi bir durumda hemen su ile lekeye tampon yapın ve hemen ardından şampuanlayın.

Tereyağı Lekesi: Eğer leke sentetik bir kumaşa geçmiş ise telaşa gerek yok su ile bu lekeyi hemen giderebilirsiniz. Eğer tereyağı lekesi pamuklu ve beyaz bir kumaşa geçmiş ise, kumaşı yıkamaya atmadan önce lekenin üzerini kuru sabun ile iyice sürtün. Yünlü veya ipekli bir kumaşa tereyağı bulaşmış ise o zaman talk pudrası veya da tebeşir tozu işinizi görecektir.

yumurta lekesi cikartma

Yağ lekesi: Özellikle yemek veya kızartma yaparken sıçrayan yağ lekelerine karşı acımasız olun ve ispirto ile inatçı lekeleri bir güzel temizleyin.

Zeytinyağı Lekesi: Zeytinyağı lekesi ne kadar da zor bir lekedir. Eğer zeytinyağı nadide elbisenize damlamış ise elbisenizi yıkamanızı hiç mi hiç önermeyiz. Kolonya da ikinci bir yanlış seçimiz olacaktır bu inatçı lekeyi çıkarmak için. Aslında bu lekeyi çıkarmanın en uygun yolu bir parça ekmek içini yuvarlayıp lekenin üzerinde gezdirmenizdir ve bu şekilde lekenin ne kadar kolay çıkmış olduğunu görebilirsiniz.

Yumurta Lekesi: Bu lekeyi çıkarmak için muhakkak soğuk su kullanmanız gerekmektedir. Eğer leke beyaz kumaşın üzerine gelmiş ise sabunlu suyun yanı sıra biraz çamaşır suyu kullanmanız da fayda vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.