İPUÇLARIM

Yemeğin Acısını Azaltmak İçin, Yemeğin acı biber tadı nasıl azaltılır?

Yemeğin Acısını Azaltmak İçin, Yemeğin acı biber tadı nasıl azaltılır?

Mine hanımın sorusu; ”çorba yaparken koyduğum pul biber fazla kaçtığından tadı acı oldu. Acılığı azaltabilir miyim?”Sizlerde Mine hanım gibi sorularınızı bize yollayabilirsiniz.

Acı biberin acısını nasıl alınır?

Alış veriş sırasında kaza ile tatlı yerine acı biber aldınız. Bu biberi atmak yerine acısını azaltabilirsiniz. Öncelikler biberlerin içini açıp çekirdeklerini ve beyaz kısımlarını kazıyın. Sonrasında biberi tuza bastırıp bekleyin. Tuz su emme özelliği olduğundan biberdeki acı suyu emecektir. Şimdi biberleri tuzdan temizleyip yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Yemeğin acı biber tadı nasıl azaltılır?

Limon; Eğer Limon veya yeşil limon yemeğinize girebilir diye düşünüyorsanız size birkaç öneri. Salata ya da çorbanız acı olduysa birkaç damla limon suyu damlatın acıyı azaltacaktır. Arzuya göre çorbanıza bir miktar pirinç ya da erişte eklenebilir. Buda acının etkisini azaltacaktır. Çok acı olan Salatanıza makarna ekleyerek, çöpe atmak yerine açısı azaltılmış makarna salatasına çevirip servis edebilirsiniz.

Patates; Tuzlu yemeklerde olduğu gibi acı yemeklerde de Patates kurtarıcınız olacaktır.  Pişen Sosunuza ya da çorbanıza bir patates (veya daha fazla) atın ve birlikte pişirin. Yemeğin büyüklüğüne ve acı miktarına göre birkaç patates ekleyebilirsiniz. Patatesi soyup yemeğe atın. Pişme sırasında patates acıyı içine çekecektir.

Krem şanti; Macar tas kebabı gibi kremsi kıvamında olan yemeklerinizin acısını almak için,  yemeğin içine Krema ya da krem şanti ekleyin. Yemeğiniz pişerken bir kaşık krema ya da krem şanti ekleyin ve karıştırarak pişirmeye devam edin. Aynı zamanda acı yemeğinizin yanına bir kase krem şanti ya da yoğurt ile servis yapabilirsiniz.

Domates sosu; Lezzetli domates sosu pişirirken bile ilave ettiğiniz baharatlardan dolayı sosunuz istemeden acı olabilir. Sosunuzun çoksa yarısını bölün ve içerisine taze domates veya konserve domates ilave ederek acıyı etkisiz hale getirebilirsiniz. Sosunuz az ise biraz salca ve su ilave ederek acıyı azaltabilirsiniz.

Acıya karşı tatlı; Bu ipucu tüm yemekler için uygun değildir. Tatlımsı ve ekşi yemeğiniz acı ise deneyebilirsiniz. Pişmiş olan yemeğinize az miktarda bal veya akçaağaç şurubu ekleyerek acısını alabilirsiniz. Akçaağaç şurubu, akçaağaçtan elde edilen tatlı bir şuruptur. Yalnız dikkatli olun yavaş yavaş çay kaşığı ile ölçerek koyun aksi takdirde yemeğiniz çok tatlımsı olur.

Acıya karşı yağ; Bu ipucumuz yalnızca çorbalar için uygundur. Acı Çorbanıza sıvı yağ ekleyin ve iyice karıştırın. Şimdi sabırlı olmak gerekiyor, yağ yüzeye çıkınca bir kaşık ile çorbanızın üzerinden alın. Acı, yağ ile birlikte çorbanızdan çıkmış olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Samyeli90 dedi ki:

  Peki bu fincanda yapılan hazır çorbalar için hangisi önerilir bir fikriniz var mı

  1. İpuçlarım dedi ki:

   Bence yenisini yapın gitsin. Buradaki öneriler çok yapmış olduğunuz yemeği kurtarmak için. Bir kişilik hazır çorba iin bence hiç uğraşmaya değmez.

   1. Ebrar dedi ki:

    Yağ gerçekten çorbanin acisini aliyor çok teşşekur ederim ????????????????

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.