Yazlık Şık Dantel Bluz Nasıl İşlenir?

Bu şık bluzu işlemek için 282 metrelik ve 70 gramlık 2 tane yumağa ve 3.75 ve 3.50 mili metrelik işleme tığlarına ihtiyacınız var.

Yazlık Şık Dantel Bluz Nasıl İşlenir?

Adım Adım Anlatım

Adım 1: Ananas Modeli

yazlik bluz

Toplamda 153 tane zincir çekin. Tığda bulunan zincirde dâhil olmak üzere 153 zincir olmalıdır.

Daha sonra tığ kaydırma yöntemi ile 153 zinciri birleştirip daire oluşturun.

yazlik bluz

Sıra 1: 3 tane zincir çekin, sıra sonuna kadar her bir zincire birer tane çift kroşe işlemesi yapın. Sıra sonunda üçüncü zincire tığı kaydırın.

yazlik bluz

Sıra 2: (5 tane zincir çekin, 2 tane zincir atlayın, 1 tane tekli kroşe işleyin, (5 tane zincir çekin, 4 tane zincir atlayın, 1 tane tekli kroşe işleyin) x7 son zincire kadar şu şekilde işlemeye devam edin; 5 tane zincir çekin, 2 tane zincir atlayın, 1 tane tekli kroşe işleyin, (5 tane zincir çekin, 4 tane zincir atlayın, 1 tane tekli kroşe işleyin) x6, 5 tane zincir çekin, 4 tane zincir atlayın ve sıra sonunda ilk zincire tığı kaydırın.

yazlik bluz

Sıra 3: Her bir kemerin içerisine (1 tane yarım çift kroşe işleyin, 3 tane çift kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, 3 tane çift kroşe işleyin, 1 tane yarım çift kroşe işleyin) aynı şekilde tüm sırayı işledikten sonra sıra sonunda ilk zincire tığı kaydırın.

yazlik bluz

Sıra 4: Üçüncü zincire tığı kaydırın, (3 çift kroşelik alanların altına 1 tane tekli kroşe işleyin, 6 tane zincir çekin) sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda ilk tekli kroşeye tığı kaydırın.

yazlik bluz

Sıra 5: 3 tane zincir çekin, aynı zincire 1 tane çift kroşe işleyin, sırayla 55 tane çift kroşe işleyin, (1 tane arttırma yapın, 55 tane çift kroşe işleyin) sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda üçüncü zincire tığı kaydırın.

Adım 2: Arka Kısım

yazlik bluz

Sıra 1: (Düz Taraf) 3 tane zincir çekin, 1 tane çift kroşe işleyin, 1 tane zincir atlayın, 1 tane zincir arttırın, 2 tane zincir çekin, 2 tane zincir atlayın, 1 tane V işleme yapın, 2 tane zincir çekin, 2 tane zincir atlayın, 1 tane zincir arttırın, (3 tane zincir çekin, 3 tane zincir atlayın, 1 tane tekli kroşe işleyin, (3 tane zincir çekin, 2 tane zincir atlayın, 1 tane tekli kroşe işleyin) x3, 3 tane zincir çekin, 3 tane zincir atlayın, 1 tane zincir arttırın, 2 tane zincir çekin, 2 tane zincir atlayın, 1 tane V işleme yapın, 2 tane zincir çekin, 2 tane zincir atlayın, 1 tane zincir arttırın) sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemeye devam edin. Sıra sonunda 1 tane zincir atlayın, 2 tane çift kroşe işleyin ve 3 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

yazlik bluz

Sıra 2: (Ters Taraf) Bir önceki sıradaki 2 çift kroşenin arasına 1 tane çift kroşe işleyin, bir önceki sıradaki arttırmaya 1 arttırma daha işleyin, 3 tane zincir çekin, bir önceki V işlemeye 1 tane V işleme yapın, 3 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki arttırmaya 1 arttırma daha işleyin, (3 tane zincir çekin, ilk kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, 3 tane zincir çekin, ikinci kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, 3 tane zincir çekin, üçüncü kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, 3 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki arttırmaya 1 arttırma daha işleyin, 3 tane zincir çekin, V işlemeye 1 tane V işleme yapın, 3 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki arttırmaya 1 arttırma daha işleyin. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işleme yapın. Sıra sonunda çift kroşelerin arasına 1 tane arttırma yapın ve bir önceki sıradaki 3 zincire de 1 arttırma yapın. Sıra sonunda 3 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

yazlik bluz

Sıra 3: Arttırma yaptığınız zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, arttırma zincirine yeniden arttırma yapın, 2 tane zincir çekin, V işlemeye 9 tane üçlü kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, arttırma zincirine yeniden arttırma yapın, (3 tane zincir çekin, ilk kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, 3 tane zincir çekin, ikinci kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, 3 tane zincir çekin, arttırma zincirine yeniden arttırma yapın, 2 tane zincir çekin, V işlemeye 9 tane üçlü kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, arttırma zincirine yeniden arttırma yapın. Sıra sonuna geldiğinizde çift kroşelerin arasına 1 tane arttırma yapın ve bir önceki sıradaki 3 zincire de 1 arttırma yapın. Sıra sonunda 3 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

yazlik bluz

Sıra 4: Arttırma yaptığınız zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, arttırma zincirine yeniden arttırma yapın, 2 tane zincir çekin, üstteki ilk üçlü kroşeye 3 tane çift kroşe işleyin, 1 tane arttırma yapın, 1 tane çift kroşe işleyin, 1 tane arttırma yapın, 3 tane çift kroşe işleyin. (Şu anda üstteki 9 üçlü kroşeye 11 tane çift kroşe işlemiş olmanız lazım) 2 tane zincir çekin, arttırma zincirine yeniden arttırma yapın, (3 tane zincir çekin, üstteki kemerin ikinci zincirine 1 tane tekli kroşe işleyin, 3 tane zincir çekin, arttırma zincirine yeniden arttırma yapın, 2 tane zincir çekin, üstteki 9 üçlü kroşeye 11 tane çift kroşe işleyin, 2 tane zincir çekin, arttırma zincirine yeniden arttırma yapın. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işleme yaptıktan sonra sıra sonunda çift kroşelerin arasına 1 tane arttırma yapın ve bir önceki sıradaki 3 zincire de 1 arttırma yapın. Daha sonra 3 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

yazlik bluz

Sıra 5: Arttırma yaptığınız zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, arttırma zincirine yeniden arttırma yapın, 2 tane zincir çekin, bir önceki sıradaki ilk çift kroşeye 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, (3 tane zincir çekin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane daha tekli kroşe işleyin) x5, 2 tane zincir çekin, arttırma zincirine yeniden arttırma yapın, (2 tane zincir çekin, arttırma yaptığınız zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, 2 tane zincir çekin, arttırma zincirine yeniden arttırma yapın, 2 tane zincir çekin, bir önceki sırada arttırma yaptığınız zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, (3 tane zincir çekin, 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane tekli kroşe işleyin) x5, 2 tane zincir çekin, arttırma zincirine yeniden arttırma yapın. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işledikten sonra sıra sonunda çift kroşelerin arasına 1 tane arttırma yapın ve bir önceki sıradaki 3 zincire de 1 arttırma yapın. Daha sonra 3 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

yazlik bluz

Sıra 6: Arttırma yaptığınız zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir çekin, arttırma zincirine yeniden arttırma yapın, 2 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, (3 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin) x4, 2 tane zincir çekin, arttırma zincirine yeniden arttırma yapın, (3 tane zincir çekin, arttırma zincirine yeniden arttırma yapın, 3 tane zincir çekin, arttırma zincirine yeniden arttırma yapın, 2 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, (3 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin) x4, 2 tane zincir çekin, arttırma zincirine yeniden arttırma yapın. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işledikten sonra sıra sonunda çift kroşelerin arasına 1 tane arttırma yapın ve bir önceki sıradaki 3 zincire de 1 arttırma yapın. Daha sonra 3 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

yazlik bluz

Sıra 7: Arttırma yaptığınız zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 3 zincirlik bölgenin ikinci zincirine 1 tane arttırma yapın, 1 tane zincir çekin, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, 2 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, (3 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin) x3, 2 tane zincir çekin, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, (1 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, 1 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, 1 tane zincir çekin, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, 2 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, (3 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin) x3, 2 tane zincir çekin, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işleme yaptıktan sonra sıra sonunda 1 tane zincir çekin, ikinci zincire 1 tane arttırma yapın, 1 tane zincir çekin ve çift kroşelerin arasına 1 tane arttırma yapın ve yine bir önceki sıradaki 3 zincire de 1 arttırma yapın. Daha sonra 3 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

yazlik bluz

Sıra 8: Arttırma yaptığınız zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, (2 tane zincir çekin, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın) x2, 2 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işleyin, (3 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın) x2, 2 tane zincir çekin, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, (2 tane zincir çekin, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın) x4, 2 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, (3 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın) x2, 2 tane zincir çekin, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın ve sıra sonunda 2 tane zincir çekip, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, 2 tane zincir çekin ve her zamanki gibi çift kroşelerin arasına 1 tane arttırma yapın ve yine bir önceki sıradaki 3 zincire de 1 arttırma yapın. Daha sonra 3 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

yazlik bluz

Sıra 9: Arttırma yaptığınız zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir çekin, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın) x 2, 2 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, (3 tane zincir çekin, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın) x4, 2 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 3 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın ve sıra sonuna kadar aynı şekilde işleme yapın. Sıra sonunda 3 tane zincir çekin, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, 3 tane zincir çekin ve her zamanki gibi çift kroşelerin arasına 1 tane arttırma yapın ve yine bir önceki sıradaki 3 zincire de 1 arttırma yapın. Daha sonra 3 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

yazlik bluz

Sıra 10: Arttırma yaptığınız zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, (1 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın) x2, 2 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, (1 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin ve daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın) x4, 2 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane tekli kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın ve sıra sonuna kadar şu şekilde işlemeye devam edin; 1 tane zincir çekin, kemerdeki ikinci zincire 1 tane arttırma yapın, 1 tane zincir çekin, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, 1 tane zincir çekin, daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, 1 tane zincir çekin ve çift kroşelerin arasına 1 tane arttırma yapın ve yine bir önceki sıradaki 3 zincire de 1 arttırma yapın. Daha sonra 3 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 11: Arttırma yaptığınız zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, (daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 arttırma daha yapın, 2 tane zincir çekin) x3, (arttırma yaptığınız bölgeye 2 tane üçlü kroşe işlemesi yapın) x2, 2 tane zincir çekin, (arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, 2 tane zincir çekin) x7, (arttırma yaptığınız bölgeye 2 tane üçlü kroşe işlemesi yapın) x2, 2 tane zincir çekin ve sıra sonuna kadar (daha önce arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, 2 tane zincir çekin) x3, çift kroşelerin arasına 1 tane arttırma yapın ve yine bir önceki sıradaki 3 zincire de 1 arttırma yapın. Daha sonra 3 tane zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

yazlik bluz

Adım 3: Ön Kısım

Köşe kısımdan yani ilk çift kroşelik alandan ipi işlemeye ekleyin.

Aynı arka kısımda olduğu gibi ilk 10 sırayı arka kısımdaki sıraları takip ederek işleyin.

Adım 4: Arka Ve Ön Kısım Birleşimi

Arka parçadaki ip ile işlemeye başlayın ve 11 sıra boyunca işlemeye devam edin.

Bu sayede 2 parçayı da aynı taraftan birleştirmiş olacaksınız.

On birinci sıranın sonunda yani ön parçadaki on birinci sıranın sonunda tığı kaydırın ve işlemeyi birleştirin.

yazlik bluz

Adım 5: Vücut İşlemesi

Sıra 1: 3 tane zincir çekin, 2 arttırma bölgesinin ortasına 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, (arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, 2 tane zincir çekin) x3, üçlü işlemelerin ortasına 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, (arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, 2 tane zincir çekin) x7, üçlü işlemelerin ortasına 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin) x2, (arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, 2 tane zincir çekin) x3, 2 arttırma bölgesinin ortasına 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, (arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, 2 tane zincir çekin) x3, üçlü işlemelerin ortasına 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, (arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, 2 tane zincir çekin) x7, üçlü işlemelerin ortasına 2 tane çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin) x2, arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, 2 tane zincir çekin) x3 ve tığı kaydırın.

Şimdi daha küçük olan tığ ile işlemeye devam edin.

yazlik bluz

Sıra 2: 3 tane zincir çekin, arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 2 tane zincir çekin, (arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, 2 tane zincir çekin ve sıra sonunda ve tığı kaydırın.

Sıra 3 ile diğer tüm sıraları sıra iki de olduğu gibi işleyin. İşlemeyi bel hizasına gelene kadar sürdürün. Diğer sıraları daha geniş tığ ile işleme istediğiniz uzunluğa gelene kadar sıra ikide olduğu gibi işleyin.

Son sıraya geldiğinizde yine sıra iki gibi işleyin ama 2 çift kroşe yerine 2 tane zincir çekin ya da 3 tane zincir çekin, arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane çift kroşe işleyin, 2 tane çift kroşe işleyin, (arttırma yaptığınız bölgeye 1 tane daha arttırma yapın, 2 tane çift kroşe işleyin) ve sıra sonunda tığı kaydırın.

Son sırada ise sadece tekli kroşe işlemesi yapın.

yazlik bluz

Adım 6 Kenarlar

Kol boşluğu ile boyun hizasına kadar tekli kroşe işlemesi yapın ama bunu yaparken küçük olan tığı kullanın.

Yazlık Şık Dantel Bluz Nasıl İşlenir?


Leave a Reply