Yazlık Dantel Bluz İşlemesi Nasıl Yapılır?

Üst taraf tamamlama ölçüleri; küçük beden için [101.5 cm], orta boy için [122 cm], büyük boy için [142 cm], XL için  [162.5 cm], 2XL [183 cm]’dir.

Tamalama uzunluğu ölçüleri; küçük boy için [56 cm], orta boy için [56 cm], L için [58 cm], XL için [61 cm], 2XL için [63.5 cm]’dir.

Bu şık işleme bluzu tamamlayabilmek için 5.5 mili metrelik işleme tığına, işaretleme malzemelerine ve yün iğnesine ihtiyacınız var. İşleme ipliği yazlık tercihinize göre ve size bağlı.

Toplamda 6 sıra yaklaşık olarak 10 cm’dir.

Yazlık Dantel Bluz İşlemesi Nasıl Yapılır?

Dantel Bluz

Model işlemesi; Zincirler 14 ve katları ve artı 4 sıra başlangıç sırası olarak işlenmelidir.

Dantel Bluz

Başlangıç sırası; Tığ tarafından dördüncü zincire tığı geçirin ve 1 tane zincir çekin, sonraki 2 tane zinciri atlayın, sonraki zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane zinciri atlayın, sonraki zincire ve dördüncü zincire 2 tane çift kroşe birlikte işlemesi yapın, 3 tane zinciri atlayın, 1 tane zincir çekin, 1 tane zinciri atlayın, sonraki zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 2 tane zinciri atlayın, sonraki zincire (1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin ve 1 tane çift kroşe işlemesi yapın) ve bundan sonra aynı şekilde işlemeye devam edin. Sırayı son zincire 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin ve 1 tane çift kroşe işlemesi yaparak tamamlayın. Sıra sonuna geldiğinizde işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Dantel Bluz Dantel Bluz 4

Sıra 1 ve geri kalan sıralar; 4 tane zincir çekin, (1 tane çift kroşe ve 1 tane zincir yerine geçiyor) daha sonra ilk boşluğa (1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin) ve bundan sonra 1 tane zincir çekin, sonraki 1 zincirlik boşluğu atlayın, sonraki 1 zincirlik boşluğa 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, sonraki 2 zincirlik boşluğa 2 tane çift kroşe birlikte işleyin, 1 tane zincir çekin, sonraki 1 zincirlik boşluğa 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, sonraki 1 zincirlik boşluğa 1 tane zincir çekin, sonraki 1 zincirlik boşluğu atlayın, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin ve 1 tane çift kroşe işlemesi yapın ve bundan sonra aynı şekilde işlemeye devam edin. Sırayı tamamlarken dönüş zincirinin üzerine 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin ve 1 tane çift kroşe işlemesi yapın.

Arka Kısım İşlemesi

Dantel Bluz

İlk önce 74 ya da 88 ya da 102 veya 116 ya da 130 tane zincir çekin, (bu başlangıç için 4 zinciri de dâhil ediyor). Başlangıç sıralarını 5 (6 veya 7 ya da 8 veya 9) sıra işleyin.

Bundan sonra da işleme (33, 33, 35.5, 35.5) cm olana kadar işlemeye devam edin.

Dantel Bluz

Kollara Şekil Verme

İşaretleme malzemelerini kullanarak işlemeyi istediğiniz pozisyonda tutun.

Ayrı bir yumak kullanın ve son sol sırada işlemeyi tığı kaydırarak birleştirin. İpi dönüş zincirine birleştirin ve 14 tane zincir çekin. Daha sonra da ipi kesin.

Bu sıranın başında asıl ipe geçin ve 18 tane zincir çekin ve işlemeyi diğer tarafa çevirin.

 

Sonraki sıra; Yeni bir model daha işleme yapın.

 

Kol işlemesi 23 (23, 25.25, 25.5, 28) cm olana kadar işlemeye devam edin. Sıra sonunda işlemeyi kapayın.

 Dantel Bluz Dantel Bluz 9

Ön Kısım İşleme

Arka kısım işleme ile aynı şekilde işleme yapın.

Dantel Bluz

İşlemeyi Tamamlayın

 

  • Yan tarafları koltuk altından dikin. Boyun açıklığı için 30.5cm işaretleme yapın.
  • Omuzları birleştirin.
  • İlk omuz için uzunca bir ip kullanın. Ve şu şekilde işleme yapın; 3 tane zincir çekin (1 tane çift kroşe yerine geçecek) omuzun diğer tarafına tığı kaydırın, ilk 1 zincirlik boşluğa (1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin ve 1 tane çift kroşe işlemesi yapın) 1 tane zincir çekin, sonraki 1 zincirlik boşluğu atlayın, sonraki 1 zincirlik boşluğa 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, sonraki 2 tane 1 zincirlik boşluğa 2 tane çift kroşe birlikte işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, sonraki 1 zincirlik boşluğa 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, sonraki 1 zincirlik boşluğu atlayın, sonraki 1 zincirlik boşluğa (1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, omuzun diğer kısmına tığı kaydırın, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın, 1 tane zincir çekin, 1 tane çift kroşe işlemesi yapın) ve bundan sonra aynı şekilde işlemeye devam edin.
  • İpi işlemeye bağlı bir şekilde bırakın.
  • İkinci omuzu da ilk omuz gibi işleyin.
  • Daha sonra istediğiniz genişlikte boyun kısmını ayarlayın.
  • İşlemeyi kapayın.
  • Yün iğnesini kullanın ve kenar kısımları dikin.

Yazlık Dantel Bluz İşlemesi Nasıl Yapılır?


Leave a Reply