İPUÇLARIM

Yavru Köpeğimi Salyangozlardan Nasıl Korurum?

Yavru Köpeğimi Salyangozlardan Nasıl Korurum?

Sitemizin misafirlerinden Gözde hanımın bize ilettiği sorusu;
‘’Merhabalar. Bahçemde çok salyangoz var bir türlü kurtulamıyorum. Köpek besliyorum yuvasının içine mama kabına doluyorlar sürekli sorun yaşıyorum. Tuz dökemiyorum köpeğime zararlı çünkü. Henüz 4 aylık olduğu içinde fazla meraklı yerde gördüğü şeyleri yalıya biliyor o yüzden ilaçta kullanamıyorum. Ona zarar vermeyecek kullanabileceğim bir öneriniz var mı yardım ederseniz çok sevinirim.‘’

Hepimiz evcil ve dost canlısı ev hayvanlarımızdan, daha doğrusu dostlarımızdan vazgeçemeyiz. Ne kadar onları evde tutup korumak ve dış dünyanın tehlikelerinden habersiz bırakmak istesek dahi, bazı evcil dostlarımız için sadece evde yaşamanın imkânı yoktur. Örneğin köpeklerimizin günde en az 2 kere dışarıya çıkmaları ve yürüyüş yapmaları gereklidir. İş bu halde olunca onları eve kapatmak imkânsızdır.

Tamam, köpeklerimizi gezdirelim, gezdirmesine de, pekiyi ya dışarıdaki diğer hayvanlara karşı nasıl koruyacağız onları. Özellikle köpeğimiz bir yavru ise. Tam yetişkin köpekler birçok hayvan ısırığına, sokmasına ve zehirlenmelerine neredeyse bağışıklı haldedir. Fakat yavru köpekler ve yavru evcil birçok hayvan için bir salyangoz ısırığı dahi ölümcül olabilir. Yanlış duymadınız salyangoz ısırır mı demeyin. Salyangoz ısırığı yavru hayvanlar için ama özellikle yavru köpekler için ölümcül tehlike yaratabilir.

Eğer sizde köpeğimi salyangozlardan nasıl korurum, daha doğrusu yavru köpeğimin hayatını nasıl kurtarırım diyorsanız, size ilk önerimiz veterinerinizden veya pet shoplardan hayvanlara zarar vermeyecek türden salyangoz öldüren zehirden almanızdır. Sakın unutmayın, köpeğinizi salyangoz ısırığından korumak istediğinizi ve bu zehrin evcil hayvanlara zarar vermeyen türden olmasını istediğinizi belirtmeniz gereklidir. Bunun yanı sıra yine yavru köpeğinizi salyangozlardan korumanın bir diğer yolu ise, salyangoz tuzaklarıdır. Eğer bir bahçeniz varsa ve yavru köpeğiniz sürekli salyangozları yiyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız, o zaman salyangoz zehri gözünüzü korkuttuysa, salyangoz tuzaklarını denemelisiniz.

Evet, yavru köpeğinizi salyangozlardan korumanın diğer yolu, salyangoz tuzaklarıdır. Bunu bitkilerinizin çevresine kurmanız yeterlidir. Salyangoz tuzaklarını yine pet shoplardan veya veterinerinizden temin edebilirsiniz. Ya da İnternetten arama yapmak isterseniz ”bahçe salyangoz tuzakları” diye arama motorlarından (örneğin google.com.tr gibi) araştırabilirsiniz.salyangoz tuzaklari

Köpeğimi Salyangoz Isırığından Zehirlendi mi Nasıl Anlarım?

Bahçeli evde oturuyorsunuz, köpeğiniz bahçede koşup, o ağaç senin bu çalı benim, şu çiçek ilginç görünüyor deyip, o küçük güzel burnunu her yere sokuyor ve salyangozları yiyor ise, o halde yavru köpeğiniz salyangozlar tarafından ısırılıyor demektir. Ve eğer yavru köpeğinizi salyangozlar ısırmış ise, köpeğiniz salyangoz ısırığı zehrini almış demektir. Korkmayın, köpeğinizin salyangozlar tarafından zehirlenip zehirlenmediğini anlamanın yolları da var.

Salyangoz ısırığı zehri kendini bulaştığı zamanda çok hızlı fark ettirir. Zehrin belirgin ve yaygın özellikleri arasında:

  • Göz seyrimesi çok yaygın bir belirtidir.
  • Heyecan duygularının hızlı iniş çıkışı gözlemlenir.
  • Aşırı salya üretimi olur.
  • Kas titremeleri yaygındır.
  • Aşırı soluk alıp verme.
  • Ateş yükselmesi.
  • Genelde nöbet geçirme halleri.
  • Hızlı kalp atışı.
  • Solunum yetmezliği.
  • Katılık hali.

Eğer yukarıdaki belirtileri köpeğiniz gösteriyor ise, hemen veterinere götürmeniz çok önemlidir. Çünkü aksi halde köpeğiniz salyangozu yedikten 4 saat sonra ölme riski ile karşı karşıyadır.

Eğer köpeğinizi salyangoz ısırmış ise, veterinere acile gitmeden önce sakinleşmeyi unutmayın. Sakin kalmalı ve köpeğinize yardım etmelisiniz. Eğer köpeğiniz aşırı salya akıttıysa ya da evde kustu ise, mümkünse bu sıvıları bir kutu ya da benzeri kapalı bir kavanozun içine alıp, veterinerinizin test etmesi için yanınıza alabilirsiniz. Eğer köpeğiniz kusmamış ise, her an kusabilir demektir. Siz yanınıza boş bir kavanoz ya da benzeri bir şey almayı ihmal etmeyin. Bu şekilde veterineriniz, köpeğinizin salyangoz ısırığından zehirlenip zehirlenmediğini daha hızlı yoldan test edebilir ve bu kazanılan zaman köpeğinizin hayatını kurtarabilir.

Unutmayın, sadece salyangoz ısırığı zehri değil, birçok hayvanın ısırığı, sokması ve zehri evcil dostlarınız için tehlike arz eder. Bu yüzden her yürüyüşten ve bahçe keyfinden sonra köpeğinizin tüylerini, kulaklarını ve patilerini kontrol edin ve hareketlerini gözlemleyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.