Yastıklar, Yastık Kılıfları, Çarşaflar Ve Yorganlar Nasıl Temizlenir?

Yastıklar, Yastık Kılıfları, Çarşaflar Ve Yorganlar Nasıl Temizlenir?

Yastıklar aslında en iyi temizlemeyi kuru temizleyicilerde elde ederler. Fakat her kuru temizleyici bu zor işi almayı istemez. Ama acil olan durumlarda yastıklarınızı elinizde ya da çamaşır makinesinin kısa programında yıkayabilirsiniz. Daha sonra yastığı düzgün bir şekilde havalandırıp yastığın tüylerinin yenilenmesine yardımcı olur ve şık bir yastık kılıfı ile yastığınızı güzel gösterebilirsiniz.

Kuş Tüyü Yorganlar Nasıl Temizlenir?

Kuş tüyü yorganlarınız hassastırlar ve yırtılabilir ayrıca tüyleri çamaşır makinesini ya da kuru temizleme makinesinde tıkanmaya yol açabilir. Bu nedenle kuş tüyü yorganlarınızı makineye atmadan önce mutlaka sağlam olduklarından emin olmalı sağlam olmayan yerleri ise uygun bir şekilde sağlamlaştırmalısınız.

Kuş tüyü yorganlar yaklaşık 3 dakikadan daha fazla bir süre çamaşır makinesinde yıkanmazlar. Bu yüzden zamanında makineyi kapamaktan çekinmeyin. Kuş tüyü yorganlarınızı yıkarken bol miktarda soğuk su ile yumuşak ve kaliteli bir deterjan kullanın.

Sıcak su kesinlikle kullanmayın çünkü sıcak su kuş tüyü yorganların tüylerinde yap izlerinin oluşmasına ayrıca yorgana kötü bir kokunun yorgana sinmesine de neden olur.

Kuş tüyü yorganların kılıfındaki lekelere hemen müdahale edilmelidir. Ilık su ve boraks ile yapılan karışım yani macun ile eski çay ya da kahve lekelerini temizleyebilirsiniz. Diğer ağır lekeleri temizlemek için kılıfı ıslatmadan önce ön yıkama spreyi uygulayabilirsiniz ya da çamaşır sabunu yardımı ile ıslatıp ovma işlemi uygulayabilirsiniz.

Lekeleri eski ve temiz bir diş fırçası ile fırçalayın ve sonra en az 2 dakika boyunca durulayın. Eğer gerekli görürseniz çamaşır makinesi programını kapatıp kurutma makinesine koyabilirsiniz. Kurutucu kullanıyorsanız o zaman düşük seviyede olan programı ve yorganınızı alabilecek derecede büyük olan bir kurutucu seçin. Fakat unutmayın ısı yani sıcaklık hoşunuza gitmeyecek kokulara neden olacaktır.
kaz-tuyu-yoyorgan-nasil-temizlenir-
Eğer kuş tüyü yorganınızı elde yıkamaya karar verdiyseniz o zaman küvette bol soğuk su yardımı ile yıkayın. Yorganı suya iyice batırmadan evvel deterjanı suyun içerisinde iyice çalkalayın. Çözdüğünüz yorgan kirlerini durulamak amacı ile yorganınızı aşağı yukarı ve yukarı aşağı batırıp çıkartın. Daha sonar küvetin tıkacını çıkartın ve küvetin içindeki suyu tamamen boşaltın.

Durulama işlemini 2 defa daha yapın. Eğer kurutma makinesi yok ise o zaman yorganınızı geniş ve temiz bir havluya sarıp yorgandaki kalan suyu alın. Yorganınızı daha sonra kuruması için yarı gölgede olan temiz bir yere asın. Eğer mümkün ise yorganlarınızı yıkamak için rüzgârlı olan günleri tercih edin. Yorganınızı asmada en az 12 adet mandal kullanın bu sayede yorganınız eşit kalınlıkta kurumuş olur. Kuruma sırasında birkaç defa yorganınızı ters çevirmeyi ve topaklanmaları parmaklarınız ile arada sırada açmayı ihmal etmeyin.
yastik tuyleri nasil yayilir

Tüyler Yeniden Nasıl Yayılır?

Mont ya da yastığın tüylerini yıkama işleminin ardına kaldırmak için teniz topu ya da temiz bez bir ayakkabıyı kurutucuya atın. Bu sürtünme sayesinde tüyler yeniden eski hallerine gelecektir.

Kuş tüyü yorganınız eski ise ve yorganınızı yıkamak istiyorsanız bu durum kılıfın tüylerine zarar verip tüyleri zayıflatabilir. Kılıfın yüzeyine hafif bir şekilde silikon bazlı bir koruyucu y ada kola spreyi püskürtün. Bu sayede kılıfın kirlere karşı olan dayanıklılığını da arttırmış olursunuz.

Yastıklar Nasıl Temizlenir?

Özellikle elyaf yastıklar kullanıldıkça zaman içerisinde yassılaşırlar. Elyaf yastıkların yumuşaklığını, kabarıklığını ve hacmini her 2 ayda bir yıkayarak yenileyebilirsiniz.

Yastıklarınızı yıkamak için rüzgârlı günleri tercih edin. Elyaf yastıklarınızı yıkamak için çamaşır makinesinde en kısa programı seçip deterjanlı ılık suda ay da soğuk suda yıkayın. Daha sonra durulayın ve kurutun.

Eğer yastığınızı elde yıkamak istiyorsanız deterjanlı soğuk su kullanın ve fazla olan suyu iyice sıkın. Yastığınızı en az 2 defa durulayın ve sonra suyu elinizden geldiği kadar tekrar sıkın.

Daha sonra yastıkları alın ve yarı güneşli bir yere asın ve zaman zaman yastıkları çevirmeyi ihmal etmeyin. Eğer kılıftaki su damlamaya devam ediyor ise o zaman kılıfı birkaç defa farklı bölgelerden delin. Kurutma makinesine atacaksanız o zaman en düşük dereceyi seçtiğinizden emin olun. Bu sayede yassılaşmış olan dolgu malzemeleri kabaracaktır.
yastik

Kuş Tüyü Yastıklar Nasıl Temizlenir?

Kuş tüyü yastıkları yıkarken soğuk su ile yıkamalı ve gölgede kurutmayı ihmal etmeyin. Kuş tüyü yastıklarda ısı yağ izlerinin ortaya çıkmasına ve ağır bir kokunun oluşmasına neden olur.

Kuş tüyü yastığınızın kılıfı lekeli ise kılıfı biraz açın ve yastığın içerisindeki tüyleri temiz bir kılıfa ya da kendi kılıfı temizlenene dek daha büyük temiz bir torbaya boşaltın. Bazı durumlarda yastıklar yiyecek veya ilaç gibi şeylerden lekelenip kılıfa uygun bir temizleme gerektirebilirler. Bu tür durumlarda lekelere mutlaka türlerine uygun bir şekilde müdahale etmeniz gerekir. Kuş tüyü yastık kılıflarınızı yıkarken isterseniz ön yıkama yaparak köpüklü ve sıcak su ile elde yıkayabilirsiniz.

Yastık üzerinde işlenmiş ya da farklı malzemeler var ise o zaman etiketteki talimatlara uyarak temizleme işlemini yapmanız gerekir.
yastik kiliflari
Yastık Kılıfları Nasıl Temizlenir?
Pamuk ya da ketenden yapılan yastık kılıfları genelde evde yıkanabilirler. Eğer yastık kılıfınız açık bir renkte ise ve ilk defa yıkanacak ise o zaman yıkama yapmadan önce yastık kılıfınızın renk verip vermeyeceğini görünmeyen bir kısmında test ediniz.

Renk testini yapmak için kılıfın bir kısmını ütü masası üzerine serin ve beyaz ve ıslak bir bez ile kaplayın. Daha sonra üzerine sıcak ütü basın. Eğer beyaz bezin üzerine boya geçtiyse yastık kılıfınızı kuru temizleyiciye verin.

Yastık kılıflarınızı yıkamak için yastıklardan çıkarttığınızda hemen makineye atmayın ilk önce tozlardan arındırmak için iyice çırpın.

Yağ lekelerini çıkartmak için kılıfı temiz bir havlu üzerine yayın ve kuru temizleme sıvısı kullanarak sünger yardımı ile yağ lekelerini iyice çıkartın. Bu temizleme işlemini yaparken mutlaka dışarıda ve ateş olmayan bir yerde çalıştığınızdan emin olun.

Her seferinde bir adet yastık kılıfı temizleyin. İlk önce ılık deterjanın köpüğü ile yaklaşık olarak 10 dakika boyunca ön ıslatma yapın. Bu suyu döküp ya da boşaltıp lekeli olan başlıklar ile kolları yumuşak ve temiz bir tırnak fırçası yardımı ile sürtüp soğuk sabun köpüğü yardımı ile yıkayın.

Solmuş olan renkleri canlandırmak için en son yapacağınız durulama suyunun içine yarım bardak kadar sirke ilave edin. Daha sonra mümkünse güneş almayan bir yere asın ve kurutun. Kılıflar tam olarak kurumadan yani nemliyken ipten alın.

Pililere dikkat edin ve orta sıcaklıkta olan ütü ile ütüleyin. Eğer kola spreyi kullanırsanız çok daha güzel bir görüntü elde edersiniz.

Kılıfları nemliyken geçirin çünkü hafif nemli olduklarında daha rahat gerilirler. Kuru olduklarında kırışabilir ya da çekebilirler. Kılıfınız tamamen kuruduğu zaman kumaş koruyu uygularsanız bu kılıfı lekelere karşı çok daha dayanıklı bir hale getirir. Gevşek olan kılıfları çamaşır makinesine attığınız zaman dikkat edin çünkü makinenin hızlı hareketleri sonucunda kılıflar sökülebilir.

Yatak Çarşafları Nasıl Temizlenir?

Yastık Yüzleri Ve Çarşaflar: makineye atmadan önce zayıf kısımları ve yırtıkları onardığınızdan emn olun. Kaliteli bir deterjan ile sıcak suda yıkayın ve güneşte kurutma işlemini yapın. İpten aldığınız şekilde katlamayı yapın.

Yatak Örtüleri: Yıkanabilir olan örtüler etiketlerdeki talimatlara göre yıkanmalıdır. Pamuklular, polyesterler ve polyester karışımı olan kumaşlar yıkanabilir. Fakat suni ipek, ipek ve naylonlar kuru temizleme gerektirir.

Pamuktan yapılan tüylü örtüler ya da ipekler çocuk yatakları için harikadır ve kolay bir şekilde deterjanlı su yardımı ile temizlenirler. İki defa durulama yapın ve kurutmak için ipe tek başına asmayın temiz bir çarşafın üzerine katlayın.

Bu sayede hafif bir rüzgâr ile birlikte birbirlerine sürtünüp hava akımına neden olurlar.
Pamuktan dokunmuş tüylü ya da ipek yorganlar yeni alındıklarında tiftiklenme yapabilirler ama birkaç defa yıkadıktan sonra bu sorun geçer.

Yıkama işlemi bittikten sonra yorganı yatağın üzerine serin ve üstüne kola ya da saç spreyi püskürtün. Bu sayede tiftiklenmeye yol açan gevşemiş elyafları önleyebilirsiniz. Bu türdeki yatak örtülerini yıkadıktan sonra çamaşır makinenizin filtrelerini kontrol etmeyi unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder