Yağların Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Yağların Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

Özellikle zeytinyağı ve saf zeytinyağı pişirilmeden yenmesi gereken yağlar içindedir. Çünkü zeytinyağının içerisinde E vitamini pişirme sonucunda zarar görür. Bildiğiniz üzere E vitamini hücre için gençleştirici bir özellik taşımaktadır ve pişirme süreci bu özelliğinin kaybolmasına neden olur.

Bilhassa yemeklerde sürekli olarak kullandığımız Hindistan cevizi yağı, haşhaş yağı, soya yağı, zeytinyağı, mısır yağı ve ayçiçeği yağı gibi bitkisel yağlar bitkilerin filizleri, meyveleri ve tohumlarından elde edilmektedir.

Zeytinyağı da bitkisel bir yağdır ancak buna rağmen kolesterol oranı çok düşüktür. Ancak kolesterolü düşüren bir etkisi de bulunmamaktadır.

Zeytinyağı hem karaciğer hem de safra yolları rahatsızlığı olan ve kabızlık çeken kişiler için ideal bir ilaçtır. Bunun için sabahları sadece aç karnına iki çay kaşığı kadar zeytinyağı içmeleri yeterlidir. Bunun dışında zeytinyağı karaciğeri de rahatlatmaktadır.

Ayçiçeği Ve Mısır Özü Yağı

Mısır özü ya da ayçiçeği yağında da kolesterol yoktur. Bu yüzden de bu yağların biyolojik değerleri oldukça yüksektir. Özellikle bu yağlar çabuk kuruyan yağlar arasında bulunmaktadır.

Soya Yağı

Bu yağ kolesterolsüz ve oldukça sağlıklı bir yağdır. Fakat soya yağı çok hızlı bozulan bir yağdır ve bu yüzden de az miktarlarda alınmalı ve sadece buzdolabında saklanmalıdır.

Tere Yağı

Tereyağı kolesterol içeren bir yağdır. Bu yüzden de kalp ile damar hastalıkları olan kişiler tereyağı tüketmemelidir. Çünkü tereyağı 20 ila 50 derece arasında eriyebilen bir yağdır ve insanın vücut ısısı ise sadece 36,5 derecedir.

Margarin

Margarinler hem bitkisel hem de hayvansal yağların karışımından yapılan yağlardır. Bu yüzden de hem kalp hem damar hastalıkları olanlar ve çocuklar margarin yememelidir. Margarinler oda sıcaklığında dahi erimeyen yağlardır ve bu yüzden de bu yağları vücut kesinlikle eritemez.

Hayvani Yağlar

Sığır, koyun ya da tavuk yağları bu yağ grubun girer ve bu yağları kesinlikle damar hastalığı, kalp hastalığı, şeker hastalığı ve karaciğer hastalığı olan kişiler tüketmemelidir.

Balık Yağı

Balık yağı A ile D vitamini içeren bir yağdır. Ve bildiğiniz üzere D vitamini kemik gelişimi için çok mühim bir vitamindir. Bu vitamin aynı zamanda güneşten de alınabilen bir vitamindir. Bunun dışında D vitamini kemik erimesini önleyen ve kolesterolün düşürülmesi için de yardımcı bir vitamindir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder