Yağ Yaktıran Bitki Çayları, Bölüm 4

Yağ Yaktıran Bitki Çayları, Bölüm 4

Bu makalemiz ile yağ yaktıran bitki çayları makale serisinin son bölümünü sizlere sunuyoruz. Daha önceki serinin parçalarını hemen okumak ve kendinize uygun olan yağ yaktıran bitki çaylarını keşfetmek istiyorsanız bölüm 1, bölüm 2 ve bölüm 3 yazılarının üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

Bektaşi Üzümü Çayı

Bektaşi üzümü çayını hazırlamak için 1 çorba kaşığı kadar kuru Bektaşi üzümü bitkisinin yapraklarının üstüne yaklaşık olarak 250 mili litre kadar kaynar su dökün. Çayı hazırlarken mutlaka demliği cam malzemeden seçin. Eğer elinizin altında hazırda cam bir demlik yok ise büyük bir cam bardak da olabilir.

Kaynar suyu demliğe ya da bardağın içine yaprakların üstüne döktükten sonra demliğin ya da bardağın üzerine bir şey kapattıktan sonra temiz bir havlu ile demliği ya da bardağı iyice sarın ve kendi halinde o şekilde demlenmesi için en az 20 ila 25 dakika kadar demlenmeye bırakın. 20 ile 25 dakika sonra çayı süzüp içebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu yağ yaktıran çayı günde en fazla 2 defa ve sadece yemeklerden en fazla yarım saat sonra için.

Atkuyruğu Çayı
Elbette bu çayı hazırlamanın birçok farklı yöntemi vardır ama sizlerle bu çayın en sık kullanılan hazırlama yöntemini paylaşmak istiyoruz. Diğer çaylarda olduğu gibi bu çay cam değil sadece metal kap ya da demliklerde demlenmelidir. Eğer isterseniz metal büyük bir bardağın ya da çanağın içerisinde de demleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu çayı hazırlarken musluk suyu yerine pet şişe ya da damacana suyunu tercih edin.

Bu otu küçük parçalara ayırın ve 2 çorba kaşığını geçmeyecek miktarda parçalara ayırdığınız otu alıp 250 mili litre kadar kaynar suyun içerisine atın. Daha sonra 3 dakikadan uzun olmayacak kadar ocakta ve kısık ateşte demlemeye devam edin. 3 dakika kadar demleme yaptıktan sonra ocağın altını kapatın ve en az 1 saat kadar kendi halinde demlemeye bırakın. Kullandığınız bitkinin taze olmasına dikkat edin ve hazırladığınız bu yağ yaktıran çayı günde 3 defadan daha fazla içmeyin. (Günde 3 fincan)

Bu çayın yağ yaktırma özelliği için çay 1 ay boyunca içilir ve 1 ayın sonunda 2 hafta ara verilip yeniden süreler aynı şekilde tekrarlanarak içilmeye devam edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. alçıpan bölme duvar dedi ki:

    çok işe yarayabilicek bi yazı olmuş. emeğinize sağlık.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bursa ilan Bursa kumaş takipci gönder