İPUÇLARIM

Yaban arısı (eşek arısı) soktuğunda ne yapılır?

Yaban arısı (eşek arısı) soktuğunda ne yapılır?

Yaban arıları yuvalarını ağaçlara ve toprağa yapan, bal arılarının hemen hemen 2-3 katı büyüklüğünde olan arılardır, eşek arısı diye adlandırıldığı da olur.

Bu hayvanların ısırıkları bazen tatsız sonuçlar doğurmaktadır. Eğer ev halkından birini yaban arısı soktuysa ne yapmalıyız?

Yaban arısı sokmalarına karşı yapılacaklar.

Eğer kişinin bir alerjisi yoksa genellikle ciddi sonuçlar doğurmaz. Eğer bıraktıysa iğnesi bulunup bir cımbız yardımıyla çıkartılmalı, sonra da o bölge sıkılarak zehir dışarıya boşaltılmalıdır. En son olarak da bölge alkol ile yıkanmalıdır.

Bazı kişiler arı sokmasına karşı alerjik bünyeli olabilirler. Bu kişilerde arı sokması toksik etki yaratır ve istenmeyen sonuçlara sebep olabilir. Böylesi durumlarda kişiyi derhal en yakın sağlık kuruluşuna götürmemiz gerekir.esek arisin ignesi

Arıları çevremizden uzak tutabilmek için özellikle meyve gibi tatlı yiyecekleri açıkta bırakmamanızı tavsiye ederiz.

Açıkta yapılan mangallar da arıları kendine çeken bir sebeptir. Bu yüzden mangal yaparken arılara karşı dikkatli olmalı, pişirdiğimiz etlerin üzerini kapatmalıyız.

Eğer eviniz bahçeli bir alandaysa evinizin yakınlarında yuva yapmış olması da muhtemeldir. Bu durumda en doğrusu yuvayı yok etmektir. Size önerimiz 1 ölçü bulaşık sabunuyla 4 ölçü suyu karıştırmanız ve boş bir sprey kabına koyarak yuvaya spreylemeniz. Ancak bunu yaparken çok dikkatli olmanızı ve mümkünsü özel kıyafetler giymenizi tavsiye ediyoruz.
Bir diğer çara de yuvalarına kaynar su dökmektir. Bu durumda da olası bir ısırıktan korunmanız için yine mümkünse korumalı kıyafetler giymenizi öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.