Ana sayfa Hayvanlar hakkında Gelincik Nasıl Yok Edilir?

Gelincik Nasıl Yok Edilir?

Gelincik genel olarak kırsal yerleşkelerde özellikle kümes hayvancılığının yaygın olduğu yerlerde görülür. Aşırı derecede kin tutan ve de zeki bir hayvandır. Doğal yaşamında yiyecek bulamadığı zaman kümes hayvanlarının yavruları ile beslenmeyi tercih eder. Gelincik nasıl yok edilir sorusuna çeşitli yanıtlar vermek mümkündür.

Gelincikten Kurtulmanın Yolları;

Gelincik nasıl yok edilirin ilk çözümü; kişiler kümes ve benzeri alanın muhafazasını iyi sağlamalıdır. Bu muhafaza yöntemleri arasında kümes ve çevresinde gelinciğin kümesin içine geçebileceği delikler, boşluklar bulunmamalıdır. Ayrıca kümesin çevresinde köpek bulundurulması gelinciğin gelmesini önlemektedir. Doğu Anadolu’da sık tercih edilen yöntemlerden biri ise kümes ya da gelinciğin dadandığı yerde lastik yakmaktır. Bisiklet, araba veya herhangi bir lastik gelinciğin musallat olduğu yerde güvenli şekilde yakılarak, hayvanın bir daha gelmesi önlenebilir.

İkinci çözüm ise diğer yollar işe yaramadıysa hayvanın gelebileceği bölgelere çeşitli tuzaklar hazırlamak olacaktır. Zehirli tuzaklar, kapanlar vasıtası ile gelinciğin yakalanması sağlanabilir. Gelincik nasıl yok edilir pek çok kırsal kesimde yaşayan insanın sorunu olduğundan bu sorunu çözmeye çalışanlar, tuzak ya da kapanı hazırlarken bunlara çıplak elle dokunulmamasını tavsiye etmektedir. Tuzakları hazırlarken eldiven ve benzeri kullanılması önemlidir. Çünkü insan kokusuna duyarlı olan burunları ve keskin zekaları ile tuzağı fark etmektedirler. Son olarak önerilecek çözüm ise, zirai mücadele konusunda uzman kişilerin yardımına başvurarak gelincik sorunundan kurtulmak olacaktır.

Gelincik hayvanının özellikleri nelerdir?

Gelincikler çok hızlı hareket eden canlılardır. Hareketleri o kadar atik ve akıcıdır ki, gelinciğin bulunduğu alanı dikkatle gözleyen bir kimse bile gelinciğin hareket ettiğini güçlükle fark edecektir. Gelincik hızla yol kenarındaki çalılara dalar ve yiyecek bir şey olması ihtimaliyle her deliğe, her yarığa kafasını sokarak yolunda ilerler. Bu grubun hepsi yırtıcı hayvanlardır. Öyle ki kendilerinden büyük, tek başına dolaşan hayvanları dahi kolaylıkla öldürebilirler. Gelinciklerin bazı türleri kış ayları için postlarını değiştirirler.

Kuzey Amerika’daki Least gelinciğinin ve Kuzey Avrupa’da yaygın olarak bulunan Avrupalı Gelinciğin tüylerinin rengi kışın beyaza döner. Bazı diğer Asya türleri de daha açık renk bir posta bürünürler. Koyu tüyleriyle karda kolay bir av olabilecek gelincikler Allah’ın onlara verdiği bu özellik sayesinde kışın güven içinde hareket ederler. Fare, tavşan, kuş, yılan, kümes hayvanlarını avlar. Yumurtaları çalar. Ömrü 9-10 yıldır. Av etlerini depoladığı kilerleri vardır. Çoğunlukla avlarını beyinlerinden ısırıp, felç ederek canlı olarak kilerlerinde saklar.

Güvercin ve tavuk yumurtasını çok sever. Küçük yumurtaları ağzı ile büyüklerini çene altına kıstırarak taşır ve aşırır. Kabuğunda açtığı ufacık bir delikten yumurtanın bir damlasını bile akıtmadan hepsini emer. Kıstırıldığında insana da saldırır. Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde görülebilen gelinciklerin, sırtları kızıl kahverengi, karın bölgeleri ise beyaza yakın açık renkli tüylere sahiptirler.

2 YORUMLAR

  1. Ben hayvancılık yapıyorum on gün kadar önce beslediğim danalardan birini sokarak öldürdü çevreden badı tabir edilen bizim yörede gaz isimli hayvan olan yere gelmez dediler eve gaz aldığım halde yine geldi etrafa kırmızı renkli bebek çamaşır gibi şeyler astım hayvanların etrafındaki saçlara kırmızı boya sürdüm yine çare olmadı artık ne yapacağımı bilmiyorum

BİR CEVAP BIRAK