Ana sayfa Bahçe işleri Çim Ekimi Sırasında Doğru Gübre ve Tohum Seçimi

Çim Ekimi Sırasında Doğru Gübre ve Tohum Seçimi

Kaliteli çim yetiştirmek için tohum ve gübre seçimine özen gösterilmelidir. Bunun yanında ekilecek arazinin durumuna ve iklime göre de farklı seçenekler ön plana çıkabilmektedir.

Çim için kullanacağımız gübre nasıl olmalı?

Her bitki gibi çimde gübre istemektedir. Çinin gelişimini desteklemek ve hastalıklı çimlerin iyileşmesini sağlamak için çim gübresi kullanılmaktadır. Bu kapsamda iki çeşit çim gübresi söz konusudur. Asıl önemli nokta gübrenin kullanılacağı dönemdir. Azot, fosfor ve fosfat maddeleri çim için gereklidir. Ancak bu destek maddeleri sezonlara göre değişim göstermektedir. Bu nedenle bir uzman kontrolünde bu maddelerin orantısal karışımı şeklinde bir gübreleme yöntemi tercih etmelisiniz. Gübrelemeyi bir metrekareye 50 gram gelecek şekilde yapmalısınız. Uzun vadede olumlu sonuçlar elde etmek için ithal gübre kullanabilirsiniz.

Çim tohumu alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Çim tohumu alırken kullanım alanınızı düşünerek hareket etmelisiniz. Çünkü kimi çimler gölge alanları severken, kimisi bol güneşli alanları sevmektedir. Doğru tohum tercihi çimlenmiş alanınızın ömrünü uzatmaktadır. Ama seçilen tohum iyi bile olsa sonraki süreçte yapılan bakım kötüyse o çimin ömrü son derece kısa olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK