V Yaka Bluz Tığ İle Nasıl İşlenir?

V yaka bluzu işlemek için 70 gramlık 258 metrelik 3 yumağa ve 3.25 ve 3.50 mili metrelik işleme tığlarına ihtiyacınız var.

V Yaka Bluz

V Yaka Bluz Tığ İle Nasıl İşlenir?

Adım Adım Anlatım: V Yaka Bluz Üçlü İşleme

V Yaka BluzAdım 1
Toplamda 160 tane zincir çekin ya da 5 zincir ve katları ölçeğini kullanın. Daha sonra tığı ilk zincire kaydırıp tam bir daire yani büyük bir yüzük oluşturun.

V Yaka BluzAdım 2

V Yaka BluzSıra 1: (Düz Taraf) 4 tane zincir çekin, (aynı zincirin içine 2 tane 3 kroşe saat yönüne doğru işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe) 4 zincir atlayın, (1 zincirin içine 3 tane üçlü kroşe saat yönünde işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe) sıra sonuna kadar aynı adımlarla işlemeye devam edin. Sıra sonunda dördüncü zincirin içine tığı kaydırın. Sonra işlemeyi ters tarafa çevirin ve 1 çift kroşe ile üçlü kroşenin ortasına tığı kaydırın.

V Yaka BluzSıra 2: (Ters Taraf) 4 tane zincir çekin, (aynı zincirin içine 2 üçlü kroşe saat yönünün tersine işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe) (1 zincirin içine üç tane üçlü kroşe saat yönünün tersine işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe) sıra sonuna kadar işleyin. Sıra sonunda başlangıç noktasındaki dördüncü zincire tığı kaydırın. Sonra işlemeyi diğer tarafa çevirin ve 1 çift kroşe ile üçlü kroşenin ortasına tığı kaydırın.

V Yaka BluzSıra 3: (Düz Taraf) 4 tane zincir çekin, (aynı zincirin içine 2 tane 3 kroşe saat yönüne doğru işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe) 4 zincir atlayın, (1 zincirin içine 3 tane üçlü kroşe saat yönünde işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe) sıra sonuna kadar aynı adımlarla işlemeye devam edin. Sıra sonunda dördüncü zincirin içine tığı kaydırın. Sonra işlemeyi ters tarafa çevirin ve 1 çift kroşe ile üçlü kroşenin ortasına tığı kaydırın.

Bundan sonra sıra ikiden itibaren modeli tekrar edin.
Modeli 10 sıra kadar işledikten sonra büyük olan tığ ile işlemeye devam edin.

V Yaka BluzAdım 3
Bluzun ortasından işleme yapılacak. İpi orta kısma ekleyin yan, adım ikideki ilk sıraya. Sonra da 2 ve üçüncü 7 sıra boyunca yeniden işleyin.

Adım 4: Arka Taraf
Toplamda 14 tane tekrar yapılacak.

Sıra 1: (Ters Taraf) (çift kroşe ve üçlü kroşenin ortasına 3 zincir çekin, saat yönünün tersine 3 tane üçlü kroşe işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe işleyin) Sıra sonunda 2 zincir atlayın, 1 çift kroşe işleyin ve 3 zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 2: (Düz Taraf) (çift kroşe ve üçlü kroşenin ortasına 3 tane üçlü kroşe saat yönünde işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe) sıra sonunda 2 zincir atlayın, 1 çift kroşe işleyin ve 3 zincir çektikten sonra işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 3: (Ters Taraf) (çift kroşe ve üçlü kroşenin ortasına 3 zincir çekin, saat yönünün tersine 3 tane üçlü kroşe işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe işleyin) Sıra sonunda 2 zincir atlayın, 1 çift kroşe işleyin ve 3 zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Bundan sonra sıra 2 ve sıra üçü toplamda 12 sıra olana kadar yeniden işleyin.

V Yaka BluzAdım 5: Sağ Ön Parça
Arka taraftan 2 tekrar adımlarını atlayın ve 7 tekrar işleme yapın.

Sıra 1: Sıra 1’i tekrardan işleyin.

Sıra 2: Sıra 2’yi tekrar edin.

Zincir Azaltma Sıraları

Sıra 3: (Ters Taraf) Çift kroşe ve üçlü kroşenin ortasına V işleme yapın, (çift kroşe ve üçlü kroşenin ortasına 3 zincir çekin, saat yönünün tersine 3 tane üçlü kroşe işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe işleyin. Sıra sonunda 2 zincir atlayın, 1 çift kroşe işleyin ve 3 zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 4: (Sağ Taraf) (çift kroşe ve üçlü kroşenin ortasına 3 tane üçlü kroşe saat yönünde işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe) sıra sonunda 1 çift kroşe işleyin ve 3 zincir çektikten sonra işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 5-7: Bu sıraları 3 ile aynı şekilde işleyin.

Sıra 6-8: Sıra 4 ile aynen işleyin.

Bundan sonra azaltma yapmadan işlemeye devam edin.

Sıra 9-11: Çift kroşe ve üçlü kroşenin ortasına saat yönünün tersine 3 tane üçlü kroşe işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe işleyin. Sıra sonunda 2 zincir atlayın, 1 çift kroşe işleyin ve 3 zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 10-12: Sıra 2 ile aynı şekilde işleme yapın.

V Yaka BluzAdım 6: Sol Ön Parça
Sağ ön taraf gibi aynı şekilde işleme yapın. Arka parçadan 2 tekrarı atlayın.

Sıra 1: Sıra 1 ile aynı şekilde işleyin.
Azaltma Sıraları

Sıra 2: (Düz Taraf) Çift kroşe ve üçlü kroşenin ortasına 3 tane üçlü kroşe saat yönünde işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe) sıra sonunda 2 zincir atlayın, 1 çift kroşe işleyin ve 3 zincir çektikten sonra işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 3: (Ters Taraf) Çift kroşe ve üçlü kroşenin ortasına saat yönünün tersine 3 tane üçlü kroşe işleyin, 2 zincir çekin, 1 çift kroşe işleyin. Sıra sonunda V işlemenin içine 1 çift kroşe işleyin ve 3 zincir çekip işlemeyi diğer tarafa çevirin.

Sıra 4-6: Sıra 2 ile aynı şekilde işleyin.

Sıra 5-7: Sıra 3 ile aynen işleyin.

Bundan sonra azaltma yapmadan işlemeye devam edin.

Sıra 8-10-12: Arka taraf adım 4’ün sıra 2’si ile aynı şekilde işleyin.

Sıra 9-11: Arka taraf adım 4’ün sıra 3’ü ile aynı şekilde işleyin.

Adım 7: Son İşlemeler
Ön ve arka parçaları her iki tarafta da birleştirin. Bu birleştirme işlemi için ters tarafta tığı kaydırabilirsiniz ya da direk olarak iğne ile dikebilirsiniz.

Kenarlar: Kenar kısımları tekli kroşe olarak işleyip çevreleyin.

V Yaka Bluz Tığ İle Nasıl İşlenir?


Leave a Reply